Wakacje na Cyprze – 6 top pomysłów

Piaszczyste plaże, krystalicznie czyta woda, gościnni mieszkańcy, bogata historia i wspaniała kuchnia to tylko niektóre z oczywistych zalet tej cudnej wyspy, która od wielu lat nie bez powodu znajduje się w czołówce miejsc najchętniej wybieranych na urlop. Wakacje na Cyprze nie muszą ograniczać się do leżenia na piasku – mamy 6 pomysłów jak w ciekawy sposób urozmaicić tu swój pobyt.

Dotknij historii

Pobyt na wyspie to jak wizyta w ogromnym muzeum na świeżym powietrzu. Greckie świątynie, rzymskie amfiteatry, wczesnochrześcijańskie kościoły, zamki krzyżowców, weneckie forty czy brytyjskie budowle kolonialne – wszystko to razem tworzy niesamowitą mieszankę stylów i kultur. Miłośnicy archeologii znajdą tu liczne wykopaliska, a w mieście Pafos, umieszczonym na liście dziedzictwa UNESCO, zachwycą Cię mozaiki przedstawiające sceny z życia i mitologii antycznych Greków. Zalicza się je do jednych z najpiękniejszych na świecie. W miesiącach letnich wybierz się na przedstawienie w stylu antycznym odbywające się na otwartym powietrzu.

Popływaj w krystalicznie czystym morzu

Wiadomo, że na Cypr przyjeżdża się głównie dla piaszczystych plaż i krystalicznie czystej wody. Warto więc wspomnieć, że wszystkie kąpieliska rok do roku otrzymują tu niebieską flagę! Całe szczęście ośrodki Limassol, Larnaka, Agia Napa czy Pafos nie przesadzają z cenami.  Dobra baza sportów wodnych znajduje się w każdym kurorcie ale najbardziej polecam tę na Mackenzie Beach w Larnace. Gwarantuje pełny profesjonalizm, najnowszy sprzęt do surfingu, windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, łodzie motorowe i przystojni instruktorzy! Plażę McKenzie lubią rodziny z dziećmi, gdyż nawet 50 m od brzegu woda sięga maksymalnie do pasa.

Jedź w zielone góry Troodos

Żeby poczuć prawdziwy klimat Cypru, wybierz się w głąb wyspy. Masyw górski Troodos warty jest co najmniej pobytu na kilka dni, lecz dzięki dobrej drodze i stosunkowo niewielkim odległościom do pokonania (1,5 h z Larnaki) możesz przyjechać tu nawet na jednodniową wycieczkę.

Trudno sobie wyobrazić, ale do lat 60-tych, zanim upowszechniono klimatyzację, cały rynek turystyczny w lecie koncentrował się na Cyprze w górach. Każdy kto mógł, uciekał od upału znad morza w zielone cedrowe lasy i chłodne wodospady masywu Troodos. Do kurortu Platres położonego między strzelistymi sosnami na zielone wakacje na Cyprze  zjeżdżały koronowane głowy, słynni politycy i ówcześni celebryci. W latach trzydziestych powstawały tu hotele (polecam nocleg w kultowym, klimatycznym hotelu Forest przypominającym ten z filmu „Budapest Hotel”), budowano wille a miasteczko tętniło życiem.

Teraz po latach względnego spokoju to miejsce u stóp góry Olimp, najwyższego szczytu Troodos, znów przyciąga turystów. I to dosłownie przez cały rok, gdyż przez trzy zimowe miesiące można tu jeździć na nartach! Środki unijne idą na renowacje, wytyczanie szlaków pieszych i tras rowerowych czy wspieranie lokalnego rzemiosła. Miłośnikom kulinariów polecam warsztaty z zastosowaniem lokalnych darów natury – bogactwa ziół, lawendy, wody różanej, sera halloumi czy jabłek. Region możesz też zwiedzać pieszo lub rowerem szlakiem 10 bizantyjskich kościołów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Słyną szczególnie z fresków, które zachowały się w doskonałym stanie przez blisko tysiąc lat. Nie przegap wizyty w jednej z licznych winnic, gdzie na uwagę zasługują tradycyjne tłocznie czy w wytwórni oliwy.

Weź udział w truskawkowym festiwalu

Cypryjską ciekawostką jest hydroponiczna uprawa truskawek, która jest tak wydajna, że praktycznie przez cały rok zaspokaja zarówno potrzeby mieszkańców, jak i turystów. Gdy wybierzesz się z wizytą do którejś z truskawkowych farm, możesz bezpłatnie i do woli częstować się owocami zerwanymi prosto z krzaka. Wrażenie przebywania w truskawkowym raju potęgują zwieszające się zewsząd z góry owocujące rośliny. W czerwcu na Cyprze w miejscowości Deryneia odbywa się też Festiwal Truskawek, który sam w sobie jest atrakcją. To doskonała okazja do poznania lokalnych mieszkańców i doświadczenia ich gościnności

Zobacz, jak wytwarza się halloumi

Cypr na cały świat słynie z sera halloumi, który produkuje się wyłącznie tutaj. Uwielbiam go jako dodatek do sałatek lub na ciepło z grilla. Koniecznie odwiedź jedną z lokalnych wytwórni tego sera, gdzie zobaczysz tradycyjną metodę jego wytwarzania, niezmienioną od setek lat. W upalne dni szczególnie smakowały mi pierożki ravioli z halloumi z dodatkiem chłodzącej mięty czy podawane na słodko z wodą różaną. Wakacje na Cyprze bez sera halloumi to czas stracony!

Posmakuj lokalnej kuchni

Kuchnia cypryjska odzwierciedla wpływy wydarzeń historycznych i sąsiedztwa Bliskiego Wschodu. Łączy smaki włoskie (pamiętaj, że wyspa, podobnie jak Kreta, była blisko 100 lat pod panowaniem księstwa weneckiego) greckie i arabskie. Zmienia się też w zależności od regionu. Na wybrzeżu królują owoce morza i ryby, lecz im dalej w głąb wyspy, tym na stole pojawia się więcej mięsa, szczególnie baraniny, i cięższych dań typu moussaka. Jedno jednak łączy każdy posiłek – ustalona kolejność podawania dań. Począwszy od sałatki nazywanej u nas grecką, poprzez wszelkiego rodzaju przystawki meze aż po owoce w syropie i orzechy na deser. Towarzyszy im lokalne, słodkie i mocne wino Kommandaria.

Wakacje na Cyprze trwają od kwietnia do października, jednak jednym z najlepszych miesięcy na wycieczkę jest wrzesień i październik, kiedy ruch turystyczny zdecydowanie spada, a temperatura powietrza wciąż jest bardzo przyjemna. Dodatkową atrakcją jesiennego terminu jest winobranie, które ma tu charakter prawdziwego święta, z mnóstwem towarzyszących imprez kulturalnych. Masz wtedy okazję do degustacji miejscowych win, i uczestnictwa w tradycyjnym ugniataniu winogron. Dzięki bezpośrednim połączeniom z Warszawy i Katowic, możesz tu dolecieć w zaledwie 3 godziny.

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy