Zjednoczone Emiraty Arabskie to niezwykła mieszanka tradycyjnego sposobu życia i nowoczesnego biznesu, opartego na ogromny zapleczu finansowym. Duże miasta, takie jak Abu Dhabi i Dubaj przypominają inne metropolie świata, ale znajdziecie w nich również ślady dawnej kultury beduińskiej.
Zjednoczone Emiraty Arabskie to jeden z najbardziej komfortowych i przyjemnych krajów w świecie arabskim, jeśli chodzi o podróżowanie. Turyści z zagranicy, również kobiety, nie doświadczą tu tylu ograniczeń znanych z innych konserwatywnych krajów arabskich. Jednak należy pamiętać, że publiczne okazywanie uczuć między kobietą i mężczyzną nie jest akceptowane i może zostać ukarane grzywną.
Zjednoczone Emiraty Arabskie są głównym ośrodkiem handlu w regionie Zatoki Perskiej i na całym Bliskim Wchodzie. Mimo, że większość odwiedzających nadal przybywa tu w celach biznesowych, kraj ten jest coraz popularniejszy jako miejsce wakacyjnego wypoczynku. Powstają nowe ośrodki przy plaży i inne obiekty turystyczne światowej klasy.
Budowa nowoczesnej infrastruktury jest zamierzoną wielką kampanią, mającą na celu przyciągnięcie turystów. Jednocześnie częścią tej polityki jest zachowanie tradycyjnej kultury siedmiu emiratów nad Zatoką Perską. W rezultacie kontrast pomiędzy starym a nowym jest ogromny i doświadczany niemalże w tym samym czasie – tego samego dnia można wybrać się na wycieczkę wielbłądem, a następnie pojeździć na nartach po piasku, rano poszukać dywanów na suku, a po południu pograć w golfa.
Główne atrakcje Zjednoczonych Emiratów Arabskich to plaże, sporty wodne, wyścigi konne i wyścigi wielbłądów, pustynne krajobrazy, kultura arabska, zakupy, meczety i zabytki. Plaże i pustynne krajobrazy nie są tak spektakularne, jak w innych krajach regionu, nie ma tu również aż tak wielu okazji na poznanie egzotycznych kultur, ale mieszkańcy są bardzo przyjaźnie nastawieni. Zjednoczone Emiraty Arabskie są wymarzonym miejscem dla miłośników zakupów i różnego rodzaju sportów.
W Dubaju zabytkowe stare domy i wieże wiatrowe otoczone są szklanymi wieżowcami z widokiem na Khor Dubai, szeroki potok, który dzieli miasto na pół i znika na wschodzie na pustyni. Przy potoku zacumowane są dhow (tradycyjne łodzie), których wygląd nie zmienił się od wieków, choć dziś częściej są napędzane silnikami, a nie żaglami.
Zjednoczone Emiraty Arabskie to raj dla miłośników zakupów, a jedne z najlepszych sklepów znajdują się w Dubaju i Abu Dhabi. Doskonałe są sklepy wolnocłowe na lotniskach międzynarodowych. Centrum handlowe Dubai Duty Free zostało uznane za najlepszy na świecie sklep wolnocłowy przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pasażerów Linii Lotniczych. Jeśli zamierzacie kupić alkohol, zróbcie to właśnie tam, ponieważ w w sklepach w kraju sprzedaż alkoholu jest zakazana – islam zabrania spożywania alkoholu. W sklepach wolnocłowych można kupić maksymalnie 4 litry alkoholu.
Wielką frajdą są zakupy na sukach, a wybór towarów jest tu ogromny. Popularnymi towarami są chusty pashmina, perły, złota biżuteria, koraliki, indyjskie sari, ozdoby z mosiądzu, kawiarki, przyprawy, haftowane przedmioty oraz arabskie sztylety. Ponieważ w szkołach przywiązuje się dużą wagę do nauki rękodzieła, jest ono zazwyczaj dobrej jakości. Pamiętajcie jednak, że wszelkie przedmioty zawierające kość nosorożca, kość słoniową, szylkret, czy inne części zwierzęcia zagrożonego wyginięciem będą skonfiskowane przez służby celne. Dobrym prezentem będą daktyle i kawa.
Na sukach należy się targować i często udaje się kupić produkt za połowę ceny. W sklepach ceny są stałe. Można dostać rabat, jeśli płaci się gotówką. W Dubaju dobre ceny są zazwyczaj w sklepach, w których zakupy robią miejscowi, np. w dzielnicy Al Satwa, gdzie można znaleźć tanią elektronikę.
Muzułmanie nie jedzą wieprzowiny i bardzo trudno ją spotkać, z wyjątkiem bardzo popularnych ośrodków turystycznych. Jeśli zamówicie jajka na bekonie na śniadanie, bekon będzie z wołowiny. Alkohol dostępny jest jedynie dla cudzoziemców w hotelowych restauracjach i barach, a także w większości klubów golfowych. Można go również zamówić w niektórych restauracjach.
W luksusowych hotelach znajdziemy szeroki wybór kuchni międzynarodowej, w tym kuchnię indyjską, pakistańską, chińską, francuską i włoską. Kuchnia arabska to zazwyczaj kuchnia libańska, w której popularne są grillowane szaszłyki, shoarma, czyli kebab z kurczaka lub jagnięciny w ciepłej picie.
Koniecznie spróbujcie lokalnego przysmaku, czyli jagnięciny pieczonej z cynamonem i rodzynkami. Potrawy zazwyczaj przyprawione są curry, kminkiem i szafranem. Wszędzie dostępne i bardzo smaczne są owoce morza.