Wiedeń

Opis
Co zobaczyć?
Co kupić?
Co zjeść?

Wiedeń jest starym, dystyngowanym i dumnym miastem, któremu wciąż udaje się dawać odpór nowoczesnej urbanizacji i życiu w nieustannym pośpiechu. Podczas pobytu w austriackiej stolicy doradza się brać przykład z jej mieszkańców, czyli przemierzać ją posuwiście w rytmie walca, nie zaś XIX-wiecznego galopu. W metropolii tak bogatej w atrakcje jak Wiedeń nie sposób obejrzeć wszystkiego. Trzeba wiedzieć, co się chce zobaczyć i zwiedzać to z klasą.

Miasto leży wprawdzie w środkowej części Europy, ale na północno-wschodnich peryferiach dzisiejszej Austrii. Jest tętniącą życiem metropolią, w której dostojne pamiątki imperialnej świetności sąsiadują ze znakomitymi kwartałami handlowymi, budzącymi zachwyt palcówkami kulturalnymi i nader niekonwencjonalnymi przykładami nowoczesnej architektury,

Kwartały katedralne

Przez wielu turystów uważane za cały Wiedeń. Nic dziwnego, skoro tajemnicze, wybrukowane kocimi łbami zaułki, wąskie uliczki czy przestronne średniowieczne targowiska kryją atrakcje, które mogą wypełnić nawet długi pobyt w austriackiej stolicy.

Strzelista 137-metrowa wieża Domkirche St. Stephan (katedry św. Szczepana), o której zwykle mówi się krótko: Stephansdom, wyznacza geograficzny i duchowy środek Wiednia. Świątynia jest arcydziełem gotyku, uchodzi za jedną z najładniejszych europejskich katedr. Od ponad 800 lat bije w niej religijne serce miasta.

Dziś o jej bezpośrednim otoczeniu można powiedzieć, że jest kwintesencją ducha Wiednia – przestronne, powszechnie dostępne miejsce, gdzie nowoczesność przeplata się ściśle z historią. Okoliczna zabudowa stanowi mieszankę wiedeńskiego baroku i przyciągającego oko postmodernizmu. Pod płytami chodnikowymi kryją się tunele nowoczesnej stacji metra, czasem poprowadzone obok, a czasem między tajemniczymi średniowiecznymi podkatedralnymi katakumbami. W obrębie kwartałów położonych wokół katedry (zajmują ok. 2/3 Innere Stadt – Miasta Wewnętrznego, czyli 1. dzielnicy), zlokalizowanych w widłach Wienfluss (Wiedenki) i Donaukanal (Kanału Dunajskiego), znajdują się niektóre z najstarszych wiedeńskich zabytków. Elegancka XVIII- i XIX-wieczna zabudowa wtłoczona została w siatkę ulic, która niewiele się zmieniła od średniowiecza. Ten fragment śródmieścia ma więcej atrakcji, nie tylko same zabytki. Średniowieczne targowiska zaadaptowano na atrakcyjne, wyłączone z ruchu kołowego pasaże handlowe, przy których absolutnie najmodniejsze (i upiornie drogie) butiki konkurują z rzemieślniczymi straganami, pełnymi kuszących, ręcznie wykonanych drobiazgów.

Katedra św. Szczepana

Niemal z każdego zakątka Wiednia udaje się dojrzeć wieżę katedry św. Szczepana – bodaj najczęściej odwiedzanego austriackiego zabytku, uwielbianego, należącego do najwyższych świątyń na naszej planecie. Jest bez wątpienia najbardziej widocznym symbolem miasta i punktem orientacyjnym. Dostrzec ją można prawie zewsząd, a bicie jej dzwonów niesie się uliczkami sąsiednich kwartałów.

Hofburg

Nawet jak na standardy europejskich pałaców królewskich Hofburg jest ogromny. Habsburgowie, zamiast przebudowywać starsze części pałacu, woleli dodawać nowe do już istniejących. W ten sposób renesansowym budynkom przybywały barokowe biblioteki, a średniowieczne krużganki wzbogacano o klasycystyczne piętra. W ciągu ponad siedmiuset lat Hofburg z niewielkiej, zwartej siedziby stał się rozległym zespołem pałacowym pełnym złoconych zdobień i wystrzałowej architektury. Dziś w pałacowych skrzydłach umieszczono co najmniej kilkanaście muzeów i innych placówek kulturalnych, w tym Schatzkammer (skarbiec cesarski) i Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuk Pięknych), które są chyba najpopularniejszą wiedeńską atrakcją.

MuseumsQuartier

Widniejąca na południowy zachód od pl. Marii Teresy niska barokowa fasada dawnych stajni cesarskich zasłania tętniący życiem, współczesny kompleks placówek kulturalnych, znany jako MuseumsQuartier. Za barokowymi fasadami kryje się zadziwiający zlepek architektury dawnej i współczesnej, dający schronienie kilku ważnym muzeom, galeriom, salom widowiskowym i wystawowym oraz bez mała 60 grupom uprawiającym rozmaite formy aktywności artystycznej, funkcjonującym pod szyldem Quartier 21.

Opera Państwowa

Należy do najsławniejszych stołecznych placówek kulturalnych. Z chwilą oddania gmachu do użytku w 1869 r. dawne K. K. Hofoper (Cesarsko-Królewska Opera Dworska) stało się pierwszą publiczną instytucją przy Ringstrasse. Opera wiedeńska nie tyko jest jedną z najbardziej znanych w Europie, ale też jedną z najbardziej aktywnych. Corocznie wystawia ok. 50 inscenizacji, często co dzień grany jest inny spektakl.

Prater

Wielki publiczny zieleniec (ok. 600 ha) zajmuje dawną równinę zalewową między Praterstern a południowo-wschodnim koniuszkiem wyspy. Podobnie jak Augarten Prater był ongiś królewskim terenem łowieckim, z czasem także przez cesarza Józefa II udostępnionym ogółowi. Najbardziej znany jest z lunaparku, będącego od dawna ważną częścią życia wiedeńskiego. Ten park rozrywki zajmuje tylko tzw. Volksprater (Wurstelprater), północno-zachodnią części Prateru, który ciągnie się kilometrami daleko na południowy wschód i obejmuje obszar jeziorek, lasów i łąk, znany jako Grünprater (Zielony Prater).

Schönbrunn

Dawna letnia rezydencja Habsburgów jest ładnym, choć nadzwyczaj ogromnym pałacem. Po zniesieniu monarchii w 1918 r. rząd republiki zajął się jego zagospodarowaniem, zamieniając w muzeum, w którym pokoje rodziny cesarskiej zachowano w oryginalnym stanie. W części przeznaczonej dla służby ogląda się dekoracyjne powozy, bez których trudno sobie wyobrazić ceremoniały w cesarskim Wiedniu. Pałac leży w wielkim, tradycyjnym parku ogrodzie, gdzie znalazły swe miejsce także zwierzyniec i kilka architektonicznych kaprysów.

W mieście tak przesyconym ekstrawagancjami arystokratycznych rodów panująca dynastia musiała bardzo się starać, by przyćmić wszystkich i wszystko. Patrzący na Schönbrunn i otaczający go park nie mają wątpliwości co do rangi bogactwa i potęgi mieszkańców rezydencji. Dziś po pałacu zamienionym w muzeum wędrują tłumy zwiedzających i podziwiają najdoskonalsze rokokowe wnętrza Wiednia. Publicznym zieleńcem są też rozległe ogrody.

Wiedeń niezmiennie kojarzony jest z handlem starodawnymi wyrobami luksusowymi. Turyści spodziewają się znaleźć tu wiele ciemnych, staroświeckich sklepów, gdzie droga biżuteria i najprzedniejsze wyroby z kryształu są sprzedawane przez nobliwych subiektów z minionej epoki. W rzeczywistości jednak miasto oferuje szeroką gamę punktów handlowych – od butików i centrów handlowych pełnych produktów międzynarodowych koncernów aż po stoiska niezależnych przedsiębiorców i lokalnych rzemieślników.

W Wiedniu są dwie główne dzielnice handlowe: Mariahilfer Strasse i Golden U. Na pierwszą z nich wiedeńczycy udają się, gdy chcą zrobić poważne, duże zakupy. To długa aleja, przy której jeden przy drugim tłoczą się salony znanych marek odzieżowych, sklepy z elektroniką i wielkie domy handlowe. W bocznych uliczkach pełno jest oryginalnych i stylowych butików. Golden U z kolei skupia najbardziej prestiżowe sklepy znajdujące się przy łączących się ulicach Kohlmarkt, Graben i Kärntner Strasse. Przy Kohlmarkt działają najelegantsze salony luksusowych marek, na wejście do których mogą sobie pozwolić jedynie najzamożniejsi. Przy trzech pozostałych ulicach królują nieco tańsze sklepy. Tuż przy Graben rozpoczyna się Dorotheergasse, gdzie znajduje się większość antykwariatów.

Kuchnia wiedeńska – Wiener küche – jest na miarę stolicy imperium. Po pierwsze, korzysta z produktów i czerpie z tradycji pochodzących z całej Austrii oraz krajów, jakie ongiś wchodziły w skład cesarstwa. Po drugie, dzięki umiejętnościom miejscowych kucharzy raczy niepowtarzalnymi połączeniami tych rozmaitych tradycji kulinarnych.

Lokalne specjały

Wiedeńczycy uwielbiają swe potrawy i dziś nietrudno dobrze zjeść, niezależnie do dzielnicy miasta, w której się aktualnie przebywa. W stolicy działają setki dobrych restauracji, kawiarnianych i restauracyjnych ogródków (Schanigarten i Gastgärten), klasycznych kawiarń (Kaffeehäuser) i tradycyjnych gospód (Beisl, Beisel). Do znanych od dawna, wszechobecnych straganów z kiełbasą (Würstelstand) i preclami dołączyły rozmaite inne, zwłaszcza na targowiskach w kwartałach etnicznie zróżnicowanych, jak Leopoldstadt czy Ottakring. Zimą wiedeńskimi ulicami snuje się ciężki, słodki zapach Lebkuchen (pierników) i Glühwein (grzańca), w sklepowych witrynach kuszą ciasta, ciasteczka i bogato zdobione wyroby czekoladowe.

Kuchnia na słodko

Kuchnia wiedeńska ma opinię słodkiej (przeważnie) i często nie wiadomo, czy potrawa na talerzu to danie główne na słodko, czy bardzo duży deser (jeśli w ogóle daje się odróżnić jedno od drugiego). Strudel na przykład – wypełniony słodkim nadzieniem owocowym, z dyni albo sera – na świecie uważany za deser, w Wiedniu często jest daniem obiadowym. By łatwiej odróżnić dania główne od deserów, te ostatnie są bardzo słodkie i niezwykle dekoracyjne; to przeważnie duża porcja czekolady, śmietany, bezy i ciasta.

Symbolem stolicy jest kawa – używka pita w pokaźnych ilościach już od XVII wieku. Do wyboru są niezliczone wersje naparu, a najlepszym miejscem do delektowania się nim jest tradycyjna wiener Kaffeehaus (wiedeńska kawiarnia).

Biznes winiarny

Tradycja uprawy winorośli liczy tu ok. 2000 lat. Obecnie w granicach miasta znajduje się mniej więcej 700 ha winnic. Utworzona przez nie mozaika na stokach jest charakterystyczna dla Wiednia. Dowodzi, że na obrzeżach stolicy wciąż kręci się biznes, prowadzony przez ponad dwie setki winiarzy. Najlepsze austriackie wina pochodzą z doliny Wachau (ok. 85 km na północny zachód od stolicy), a produkowane są ze szczepów Riesling i Grüner Veltliner.

To swego rodzaju zaskoczenie, że w mieście królującym w samym centrum austriackiego winiarstwa piwo jest prawie tak samo popularne, jak w tradycyjnym pasie piwnym wokół Salzburga. Na półkach dominują głównie marki hołdujące bawarskim i czeskim tradycjom warzenia.

Zobacz również

Zimowy obraz miasta Salzburgland, Austria

Salzburg

Salzburg położony jest wyjątkowo malowniczo na północnym skraju Alp, w otoczeniu krystalicznie czystych jezior i majestatycznych gór. Historia miasta związana...

Alpy austriackie

Choć austriackie Alpy kojarzą się głównie z uprawianiem sportów zimowych, to jest to również fantastyczne miejsce również w innych porach...

Austria

Austria to kraj pełen bogatej oferty kulturalnej, a jednocześnie miejsce, w którym miłośnicy adrenaliny i mocnych wrażeń znajdą wiele wyzwań....

Polecane hotele

No hotel found, please create the hotel post to use the item.

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy