Tunezja powszechnie kojarzy się z ciepłym morzem i długimi piaszczystymi plażami. Warto jednak udać się nieco w głąb kraju, aby poznać unikatową islamską architekturę ukrytą w zakątkach średniowiecznych miast, rzymskie ruiny, mozaiki, niezwykłe podziemne mieszkania, majestatyczne wydmy i palmowe oazy. Warto wybrać się na wędrówkę po pustyni, odwiedzić tradycyjny bazar lub Spa.
Tętniące życiem tragi to doskonałym miejscem na zakup rękodzieła, przypraw i płyt z muzyką arabską. Popularna jest ceramika, wyroby z mosiądzu, miedzi, srebra, drewniane rzeźby (szczególnie z drewna oliwnego), wyroby ze złota, dywany wełniane w geometryczne wzory, galanteria skórzana i tradycyjne instrumenty muzyczne. Warto zajrzeć do Office National de l’Artisanat (Krajowe Centrum Rzemiosła) w Tunisie.
Można również wybrać się do sklepów SOCOPA mieszczących się na sukach, rekomendowanych przez rząd. Zostały one otwarte kilka lat temu i można je łatwo rozpoznać po szyldzie. Ceny są tu stałe i nieco wyższe niż na suku.
Po najlepsze dywany wybierzcie się do Kairouan, miasta włókniarzy, a po artykuły ceramiczne do Nabeul, ceramicznej stolicy kraju.
W większych miastach i luksusowych hotelach znajdziecie szeroki wybór kuchni kontynentalnej i międzynarodowej. Pikantne i aromatyczne lokalne dania składają się zazwyczaj z jagnięciny, świeżych ryb, różnego rodzaju bakłażanów, papryki i różnych rodzajów fasoli. Daniem narodowym jest kuskus z dodatkiem warzyw, jagnięciny, cielęciny lub kurczaka, podawany z pikantnym sosem harissa. Innym popularnym daniem jest chakchouka, naczynie pełne papryki, ziemniaków, jagnięciny i czosnku, z dodatkiem pikantnej harissy i kminku, z czterema jajkami sadzonymi na wierzchu. Kolejną znaną potrawą jest tażin, podobny do gulaszu, z mięsa lub warzyw, gotowany w stożkowych glinianych naczyniach.
Częstą przystawką jest mechouia, pikantna sałatka z pokrojonej drobno papryki, jajka i tuńczyka. Harissa to ostra pasta paprykowa z czosnkiem. Z pewnością natkniecie się również na ajja (jajecznicę z pomidorami) i brik (mięso lub warzywa i surowe jajko zawinięte w cienkie ciasto, a następnie krótko smażone w głębokim tłuszczu, tak, aby jajko usmażyło się na miękko). Spróbujcie także fricassee (smażona kanapka z jajkiem i kaparami). Znajdziecie tu również duży wybór ryb i owoców morza, w tym muli gotowanych na parze.
Na deser spróbujcie ciastek miodowych, z orzechami, daktylami i przyprawami. Bardzo dobre są również pomarańcze i inne owoce cytrusowe. Spróbujcie lokalnych win i innych alkoholi (w tym Thibarine i likieru figowego o nazwie Boukha). Orzeźwiającym napojem będzie z pewnością miętowa herbata.
Tradycyjne dania znajdziecie na otoczonej murem starówce Tunisu. Na Dar Bel Hadj, uliczce odchodzącej od Rue des Tamis, znajdują się lokale serwujące lunche. Niewielkie przekąski zwane kemia pojawiają się na stole razem z sałatkami, dipami i innymi specjałami.