Tokio to największy miejski zespół świata, jeden z głównych ośrodków globalnej gospodarki i oczywiście stolica Japonii. W panoramie dominują wieżowce, ale w małych uliczkach wciąż można tu znaleźć miniaturowe ogrody z drzewkami bonsai.
Tokio odwiedzane jest głównie przez biznesmenów, ale ma wiele atrakcji dla turystów. Ze względu na wielkość powierzchni, na zwiedzanie miasta i okolic trzeba poświęcić co najmniej tydzień.
Dzielnice Tokio bardzo różnią się między sobą, wydaje się nawet, że to małe miasta połączone w jedną całość. Każda z nich ma inny charakter i w każdej znajdziemy atrakcje, dla których warto się do niej wybrać. Polecamy szczególnie dzielnicę Asakusa, ze względu na przepiękne świątynie, Harajuku, gdzie znajduje się Sanktuarium Meiji Shrine, Ueno z pięknym parkiem , muzeami i świątyniami, Ginza, w które mieszczą się galerie sztuki, domy towarowe i sklepy z markową odzieżą oraz Roppongi – najlepsze miejsce na dobrą zabawę wieczorem.
Tokio oferuje wiele muzeów poświęconych sztuce, historii i kulturze Japonii, z czego najlepsze to Muzeum Edo-Tokyo i Muzeum Narodowe.
Ogromną popularnością cieszą się sanktuaria shinto i świątynie buddyjskie, z których najczęściej odwiedzane to świątynia Meiji i Asakusa Kanno.
Z Tokyo SkyTree, Tokyo Midtown i wzgórz Roppongi Hills rozciągają się przepiękne widoki na miasto, a czasem widać nawet górę Fudżi.
W tym gęsto zaludnionym mieście sporo jest parków i ogrodów, które były niegdyś terenami świątynnymi lub należały do zamożnych panów feudalnych. Są to m. in. Ogród Wschodni obok Pałacu Cesarskiego; Ogrody Hama Rikyu, tuż przy rzece Sumida; otoczony murem ogród Rikugien w Bunkyo-ku, z sosnami bonsai; Park Ueno, gdzie mieszczą się sanktuaria i przepięknie kwitnie wiśnia; Park Yoyogi, wraz z terenami Sanktuarium Meiji, będący największym terenem zielonym w centrum miasta; Shinjuku Gyoen, w którym znajduje się szklarnia i herbaciarnia, w której kobiety w kimonach serwują tradycyjną zieloną herbatę i słodycze.
Warto odwiedzić także tokijskie zoo w parku Ueno, a także akwaria w Ikebukuro i Edogawa. Niezwykle popularne są parki rozrywki, z których największy to oczywiście, Tokyo Disneyland i przylegający do niego DisneySea. Są one jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych na świecie. Miłośnicy gier wideo nie mogą przegapić wizyty w Joypolis Sega.
Pałac Cesarski to główna rezydencja cesarza Japonii, powstała na miejscu Zamku Edo, otoczona fosą, wysokimi murami i drzewami. Pałac położony jest we wspaniałym Ogrodzie Wschodnim. Zwiedzający mogą przekroczyć jedynie most Nijubashi i wejść za główne bramy i to tylko dwa razy w roku: w dniu urodzin cesarza (23 grudnia) i 2 stycznia.
Sanktuarium Meiji to najważniejsze sanktuarium shinto w Tokio, poświęcone cesarzowi Meiji, oraz jego żonie, cesarzowej Shoken. Świątynię otocza piękny park, w którym mieści się Ogród Iris, przepięknie kwitnący od końca czerwca do początku lipca.
Tokyo SkyTower jest najwyższą wolnostojącą wieżą nadawczą na świecie, wysoką na 634 m. Z dwóch tarasów widokowych (na wys. 350 mi i 450 m) rozciąga się niesamowity widok na miasto. Jest tu również wiele sklepów i restauracji.
Na jednodniową wycieczkę z Tokio warto wybrać się na Górę Fudżi. To jeden z najsłynniejszych symboli Japonii, czynny wulkan i najwyższy szczyt tego kraju (3774 m). Położony jest 115 km na południowy zachód od Tokio. Na szczyt góry prowadzi pięć szlaków turystycznych, przy których jest dziesięć schronisk.
Długą wędrówkę wynagradza olśniewający widok. Sezon wspinaczkowy to lipiec i sierpień, a najpiękniejsze widoki są zazwyczaj o wschodzie lub zachodzie słońca. Wielu turystów wchodzi na górę w nocy lub nocuje w jednym ze schronisk.
W pobliżu Góry Fudżi znajduje się Pięć Jezior, z przepięknymi krajobrazami; Półwysep Izu, z gorącymi źródłami, plażami i malowniczymi wioskami rybackimi; siedem wulkanicznych wysp Izu, z doskonałymi warunkami do nurkowania oraz Hakone – niewielkie góry, w których można relaksować się w źródłach termalnych, odpoczywać nad jeziorem lub spacerując po lesie albo odwiedzić Muzeum Rzeźby.
Japończycy przywiązują dużą wagę do swojej wielowiekowej tradycji rękodzielniczej, jakości i techniki wyrabianych przedmiotów. Najpopularniejszą pamiątką jest oczywiście kimono, artykuły ozdabiane laką, akcesoria do kaligrafii, talizmany, latawce, drzeworyty, pudełka i inne przedmioty wykonane z japońskiego papieru, ceramika i pięknie drukowane książki. W Tokio, najlepsze i najdroższe tradycyjne japońskie pamiątki znajdziemy w dzielnicy Ginza, a nieco tańsze w Asakusa.
Niezwykle popularne są komiksy manga. Dzielnica Akihabara słynie z dobrych sklepów z mangą i anime.
Ciekawym doświadczeniem są japońskie domy towarowe. Znajdziemy w nich niemal wszystko, na każdym piętrze inny rodzaj towarów. Oprócz sklepów, znajdują się tu także ogródki piwne na dachu, świątynia shinto i oraz salon gier.
W Japonii elektronika niekoniecznie jest tańsza, ale z pewnością możemy tu znaleźć najnowsze artykuły, dostępne jedynie w tym kraju, które nie zostały jeszcze wprowadzone na rynki zagraniczne. Największy wybór sklepów z aparatami fotograficznymi i kamerami jest w dzielnicy Shinjuku, a największy sklep to Yodobashi, mieszczący się zarówno w Nishi Shinjuku, jak i Akihabara. Ośmiopiętrowy sklep Bic Camera, obok dworca Yurakucho, również sprzedaje aparaty fotograficzne, kamery wideo, komputery i artykuły gospodarstwa domowego.
Najsłynniejszym daniem japońskim jest oczywiście sushi i sashimi, perfekcyjnie zaaranżowane i podane, tak jak i inne potrawy kuchni japońskiej. Najważniejszą rzeczą jest świeżość, a najświeższe i najsmaczniejsze znajdziecie w barach sushi na targu rybnym Tsukiji. Ceny nie są zbyt wygórowane, ale większość lokali zamyka się po lunchu.
Oryginalna kuchnia japońska – kaiseki – rozwinęła się z dań podawanych podczas tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty. Jej wegetariański odpowiednik Shojin-Ryori, ma swoje korzenie w buddyjskiej tradycji religijnej. Obie słyną z artystycznej aranżacji wielu małych potraw, przygotowywanych ze świeżych produktów sezonowych. Ryba fugu, wysoce toksyczna, może być przyrządzana jedynie przez licencjonowanych kucharzy. Zazwyczaj podawana jest na surowo lub w kociołku i ma dość mdły smak, ale wielu koneserów twierdzi, że powoduje przyjemne drętwienie ust. Inne tradycyjne potrawy to sukiyaki (cienkie plasterki wołowiny gotowane w bulionie z warzywami), shabu-shabu (cienkie plasterki wołowiny podawane z sosami) oraz tempura (ryby i warzywa smażone w cieście).
W tradycyjnych kawiarniach (kisaten) możemy nie tylko napić się kawy, ale także zjeść śniadanie, które zazwyczaj składa się z jajek na twardo, z szynką lub bekonem oraz sałatki z kapusty.
W Tokio znajdziemy również mnóstwo ogródków piwnych, otwartych w lecie i serwujących również posiłki. W większości z nich obowiązuje formuła „jedz, ile chcesz”, ale w niektórych można zamawiać dania z karty. Alternatywą dla piwa, szczególnie dla tych, których budżet jest ograniczony, jest happoshu, napój podobny do piwa, ale nieco tańszy, ponieważ zawiera mniej słodu.
Tak jak wszystko w Japonii, jedzenie jest tu bardzo drogie, ale można znaleźć miejsca, w których zjemy smacznie i w rozsądnej cenie. Są to bary serwujące noodle, np. udon (białe pszenne noodle), soba (noodle gryczane) lub ramen (noodle chińskie). Popularne są także bary yakitori, serwujące szaszłyki z kurczakiem, chociaż znajdziemy także bardzo eleganckie i drogie restauracje yakitori.