Tanzania

Opis
Co zobaczyć?
Co kupić?
Co zjeść?

Tanzania to przede wszystkim dzika przyroda. Szacuje się, że blisko jedną trzecią obszaru kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty – od Serengeti na północy, zaczynającego się tuż za Parkiem Narodowym Masai Mara w Kenii, do Selous na południu, ogromnego terenu z wieloma gatunkami zwierząt.

Jedną z największych atrakcji, podlegającą jednocześnie największej ochronie, jest krater Ngorongoro, którego strome ściany tworzą oddzielny ekosystem. Krater ten wraz z Serengeti i Masai Mara tworzą razem jeden z najważniejszych ekosystemów na świecie i szacuje się, że na tych terenach zamieszkuje około 3 mln dużych zwierząt. Duża liczba gnu wędruje po równinach Afryki Wschodniej podczas corocznej migracji, będącej największym przemieszczaniem się zwierząt na Ziemi.

Najlepszym sposobem na poznanie Tanzanii jest safari z przewodnikiem, lecz poza safari, kraj oferuje wiele innych wspaniałych atrakcji, np. ośnieżone Kilimandżaro, białe, piaszczyste plaże u wybrzeży Oceanu Indyjskiego, jak również nieprawdopodobnie egzotyczne i piękne wyspy archipelagu Zanzibar, z ciekawą kulturą, architekturą, możliwością uprawiania sportów wodnych i dużym wyborem zakwaterowania na plaży.

Pod względem kulturowym, kraj ten jest fascynujący i niezwykle zróżnicowany. Wiele spośród 130 plemion – np. pasterskie plemiona Masajów i Barabaigów oraz zbieracko-łowieckie plemię Hadzabe – z dumą kultywują tradycyjny tryb życia i wierzenia animistyczne.

Popularne rezerwaty przyrody

Park Narodowy Serengeti, krater Ngorongoro i Rezerwat Zwierząt Selous zaliczają się do najlepszych na świecie rezerwatów przyrody, ale są tu również mniej znane, ale równie fascynujące parki narodowe, takie jak Lake Manyara, Tarangire, Ruaha i Katavi, a także zalesiony Gombe Stream i Góry Mahale z mieszkającymi w nich szympansami.

Mimo, ze to wielka afrykańska piątka (lew, lampart, nosorożec, bawół i słoń) przyciąga większość turystów do Tanzanii, to kraj ten może się również pochwalić największą różnorodnością dużych ssaków, od małp i guźców, do żyraf i antylop, a coroczna migracja 2-3 mln milionów gnu i zebr po równinie Serengeti jest najbardziej imponującym zjawiskiem tego typu na świecie.

Miasta i porty

Wybrzeże kontynentalnej Tanzanii i wyspy archipelagu Zanzibar są częścią cywilizacji Suahili, która powstała dzięki tysiącletniej tradycji handlowej z Arabią i Azją przez Ocean Indyjski. Zbudowano wspaniałe miasta i porty, a w wielu miejscach można obejrzeć ciekawe ruiny, takie jak Kilwa i Bagamoyo.

Stone Town na Zanzibarze, niemal idealnie zachowane miasto Suahili, jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu 1700 historycznych budowli, ponad 150 XIX-wiecznych balkonów lub loggii, ponad 200 masywnych i bogato rzeźbionych, drewnianych drzwi, dwie katedry i ponad 50 meczetów.

Lokalna sztuka

W większości głównych ośrodków turystycznych można kupić lokalne rękodzieło, (sztukę plemienną, obrazy i rzeźby), biżuterię, ceramikę, zanzibarskie skrzynie, kolorowe tkaniny, tanie rzeźby ze steatytu, tkaniny z widokiem Kilimandżaro, wyroby z zamszu oraz sarongi.

Najlepszym miejscem na zakup pamiątek afrykańskich jest prawdopodobnie Stone Town na Zanzibarze, ale ceny są tam zwykle wysokie.

Prawdopodobnie najbardziej znanym rodzajem sztuki w Tanzanii są surrealistyczne rzeźby tworzone przez plemię Makonde, na południowo-wschodnich terenach, graniczących z Mozambikiem. Jednym z najlepszych miejsc na ich zakup jest Mwenge Market, spółdzielnia rzeźbiarzy na przedmieściach Dar es Salaam, ale w nieco wyższej cenie można je kupić na terenie całego kraju.

Tingatinga

Bardzo charakterystyczną i niepowtarzalną tanzańską pamiątką są obrazy Tingatinga – kolorowe obrazy na płytach pilśniowych, malowane błyszczącą emalią. Szkoła malarstwa Tingatinga powstała w latach sześćdziesiątych, inspirując się rzeźbami Makonde, jak również zachodnim pop-artem. Założył ją Edward Tingatinga, który zginął w policyjnej strzelaninie w 1972 roku. Artystów często można spotkać przy pracy w zaułkach Stone Town (oraz, w mniejszym stopniu, w Dar es Salaam), a ich obrazy często przedstawiają skomplikowane sceny, złożone z kilkudziesięciu osób lub zwierząt.

Wyjątkowy okaz

Okolice Arushy są jedynym na świecie miejscem, gdzie wydobywa się tanzanit, kamień półszlachetny. Niezwykły jest kolor tanzanitu, którego odcienie wahają się od ultramaryny do jasno- fioletowo- niebieskiego. Większość dobrych sklepów (posiadających licencję na sprzedaż tego kamienia), oferuje pojedyncze kamienie lub biżuterię – są one drogie, ale jedyne w swoim rodzaju.

Tutejsza kuchnia składa się głównie z drobiu, kukurydzy, wołowiny, jagnięciny, ryb, jajek, tropikalnych owoców i warzyw. Jest na ogół dobrze przyprawiona i bardzo smaczna.

Szczególnie smaczne jest mishikaki (kebaby wołowe z grilla), wali na nyama (ryż z wołowiną) oraz halau, słodki deser z migdałami. W niektórych wioskach jedynym dostępnym mięsem jest mięso kozy, nieco lepkie i o silnym smaku, ale często całkiem smaczne.

W Dar es Salaam znajduje się kilka doskonałych restauracji specjalizujących się w kuchni międzynarodowej, z silnymi wpływami kuchni angielskiej, choć istnieje również kilka indyjskich i chińskich restauracji. Na Zanzibarze menu zazwyczaj zawiera dania z ryb (często egzotycznych, takich jak papugoryba) i czuć w nich wpływy Bliskiego Wschodu. Ryby i owoce morza w daniach curry są bardzo smaczne i przyprawione mlekiem kokosowym.

Spróbujcie lokalnych piw, takich jak Kilimandżaro, który jest lekkim, orzeźwiającym piwem. Mocny tanzański alkohol to Konyagi, wytwarzany z trzciny cukrowej, popularny składnik koktajli. Niektórzy porównują go do ginu, inni do wódki.

Zobacz również

surfinzg na cape town

Cape Town

Kapsztad to jedno z najpiękniejszych miast Republiki Południowej Afryki i drugie pod wzglęDem wielkości. Miasto, które stanowiło kiedyś jeden z...
Rośliny na wybrzeżu Mauritius

Mauritius

Mauritius to nieduża wyspa położona na Oceanie Indyjskim, słynąca z pięknych plaż, otoczonych spokojnymi wodami, chronionymi przez rafy koralowe. W...
Widok na zatokę RPA

RPA

Republika Południowej Afryki jest jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem krajobrazu krajów kontynentu. Znajdziecie tu zarówno zielone winnice, skaliste wybrzeża,...
Oswojony gepard w Kenii

Kenia

Kenia to klasyczna Afryka z charakterystycznymi równinami i trawiastymi wzgórzami, znanymi z wielu filmów. To miejsce stworzone dla wszystkich, którzy...
Wysooka palma na tle słońca Namibia

Namibia

Namibia to idealny kierunek dla osób szukających dzikiej przyrody, ogromnych przestrzeni z dala od popularnych szlaków turystycznych. Jest jednym z...
Baobaby przy zachodzie słońca Madagaskar

Madagaskar

Madagaskar, czwarta co do wielkości wyspa na świecie, pełna jest osobliwości świata zwierząt i roślin. Żyje tu więcej niż połowa...

Polecane hotele

No hotel found, please create the hotel post to use the item.

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy