Tanzania to przede wszystkim dzika przyroda. Szacuje się, że blisko jedną trzecią obszaru kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty – od Serengeti na północy, zaczynającego się tuż za Parkiem Narodowym Masai Mara w Kenii, do Selous na południu, ogromnego terenu z wieloma gatunkami zwierząt.
Jedną z największych atrakcji, podlegającą jednocześnie największej ochronie, jest krater Ngorongoro, którego strome ściany tworzą oddzielny ekosystem. Krater ten wraz z Serengeti i Masai Mara tworzą razem jeden z najważniejszych ekosystemów na świecie i szacuje się, że na tych terenach zamieszkuje około 3 mln dużych zwierząt. Duża liczba gnu wędruje po równinach Afryki Wschodniej podczas corocznej migracji, będącej największym przemieszczaniem się zwierząt na Ziemi.
Najlepszym sposobem na poznanie Tanzanii jest safari z przewodnikiem, lecz poza safari, kraj oferuje wiele innych wspaniałych atrakcji, np. ośnieżone Kilimandżaro, białe, piaszczyste plaże u wybrzeży Oceanu Indyjskiego, jak również nieprawdopodobnie egzotyczne i piękne wyspy archipelagu Zanzibar, z ciekawą kulturą, architekturą, możliwością uprawiania sportów wodnych i dużym wyborem zakwaterowania na plaży.
Pod względem kulturowym, kraj ten jest fascynujący i niezwykle zróżnicowany. Wiele spośród 130 plemion – np. pasterskie plemiona Masajów i Barabaigów oraz zbieracko-łowieckie plemię Hadzabe – z dumą kultywują tradycyjny tryb życia i wierzenia animistyczne.
Park Narodowy Serengeti, krater Ngorongoro i Rezerwat Zwierząt Selous zaliczają się do najlepszych na świecie rezerwatów przyrody, ale są tu również mniej znane, ale równie fascynujące parki narodowe, takie jak Lake Manyara, Tarangire, Ruaha i Katavi, a także zalesiony Gombe Stream i Góry Mahale z mieszkającymi w nich szympansami.
Mimo, ze to wielka afrykańska piątka (lew, lampart, nosorożec, bawół i słoń) przyciąga większość turystów do Tanzanii, to kraj ten może się również pochwalić największą różnorodnością dużych ssaków, od małp i guźców, do żyraf i antylop, a coroczna migracja 2-3 mln milionów gnu i zebr po równinie Serengeti jest najbardziej imponującym zjawiskiem tego typu na świecie.
Wybrzeże kontynentalnej Tanzanii i wyspy archipelagu Zanzibar są częścią cywilizacji Suahili, która powstała dzięki tysiącletniej tradycji handlowej z Arabią i Azją przez Ocean Indyjski. Zbudowano wspaniałe miasta i porty, a w wielu miejscach można obejrzeć ciekawe ruiny, takie jak Kilwa i Bagamoyo.
Stone Town na Zanzibarze, niemal idealnie zachowane miasto Suahili, jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu 1700 historycznych budowli, ponad 150 XIX-wiecznych balkonów lub loggii, ponad 200 masywnych i bogato rzeźbionych, drewnianych drzwi, dwie katedry i ponad 50 meczetów.
W większości głównych ośrodków turystycznych można kupić lokalne rękodzieło, (sztukę plemienną, obrazy i rzeźby), biżuterię, ceramikę, zanzibarskie skrzynie, kolorowe tkaniny, tanie rzeźby ze steatytu, tkaniny z widokiem Kilimandżaro, wyroby z zamszu oraz sarongi.
Najlepszym miejscem na zakup pamiątek afrykańskich jest prawdopodobnie Stone Town na Zanzibarze, ale ceny są tam zwykle wysokie.
Prawdopodobnie najbardziej znanym rodzajem sztuki w Tanzanii są surrealistyczne rzeźby tworzone przez plemię Makonde, na południowo-wschodnich terenach, graniczących z Mozambikiem. Jednym z najlepszych miejsc na ich zakup jest Mwenge Market, spółdzielnia rzeźbiarzy na przedmieściach Dar es Salaam, ale w nieco wyższej cenie można je kupić na terenie całego kraju.
Bardzo charakterystyczną i niepowtarzalną tanzańską pamiątką są obrazy Tingatinga – kolorowe obrazy na płytach pilśniowych, malowane błyszczącą emalią. Szkoła malarstwa Tingatinga powstała w latach sześćdziesiątych, inspirując się rzeźbami Makonde, jak również zachodnim pop-artem. Założył ją Edward Tingatinga, który zginął w policyjnej strzelaninie w 1972 roku. Artystów często można spotkać przy pracy w zaułkach Stone Town (oraz, w mniejszym stopniu, w Dar es Salaam), a ich obrazy często przedstawiają skomplikowane sceny, złożone z kilkudziesięciu osób lub zwierząt.
Okolice Arushy są jedynym na świecie miejscem, gdzie wydobywa się tanzanit, kamień półszlachetny. Niezwykły jest kolor tanzanitu, którego odcienie wahają się od ultramaryny do jasno- fioletowo- niebieskiego. Większość dobrych sklepów (posiadających licencję na sprzedaż tego kamienia), oferuje pojedyncze kamienie lub biżuterię – są one drogie, ale jedyne w swoim rodzaju.
Tutejsza kuchnia składa się głównie z drobiu, kukurydzy, wołowiny, jagnięciny, ryb, jajek, tropikalnych owoców i warzyw. Jest na ogół dobrze przyprawiona i bardzo smaczna.
Szczególnie smaczne jest mishikaki (kebaby wołowe z grilla), wali na nyama (ryż z wołowiną) oraz halau, słodki deser z migdałami. W niektórych wioskach jedynym dostępnym mięsem jest mięso kozy, nieco lepkie i o silnym smaku, ale często całkiem smaczne.
W Dar es Salaam znajduje się kilka doskonałych restauracji specjalizujących się w kuchni międzynarodowej, z silnymi wpływami kuchni angielskiej, choć istnieje również kilka indyjskich i chińskich restauracji. Na Zanzibarze menu zazwyczaj zawiera dania z ryb (często egzotycznych, takich jak papugoryba) i czuć w nich wpływy Bliskiego Wschodu. Ryby i owoce morza w daniach curry są bardzo smaczne i przyprawione mlekiem kokosowym.
Spróbujcie lokalnych piw, takich jak Kilimandżaro, który jest lekkim, orzeźwiającym piwem. Mocny tanzański alkohol to Konyagi, wytwarzany z trzciny cukrowej, popularny składnik koktajli. Niektórzy porównują go do ginu, inni do wódki.