Tajwan od wieków był schronieniem i azylem dla uciekinierów z Chin i poszukiwaczy lepszego życia. Stawał się drugim domem dla prześladowanych mniejszości i wygnanych członków dworu królewskiego. W 1949 roku, nacjonaliści chińscy uciekli przed komunistycznym reżimem z Chin kontynentalnych i proklamowali na Tajwanie Republikę Chińską, na czele której stanął prezydent Chang Kai-shek.
Większość turystów zatrzymuje się w stolicy Tajwanu, Tajpej, która jest miastem z bogatą ofertą kulturalną i życiem nocnym. Znajdziemy tu eleganckie hotele, doskonałej jakości usługi i infrastrukturę, a w niewielkiej odległości piękne krajobrazy, skaliste góry i starożytne świątynie.
Główne atrakcje Tajwanu to świątynie i sanktuaria, sztuka, jeziora, plaże, spektakularne krajobrazy, obserwowanie ptaków, jedzenie, wędkarstwo głębinowe, ogrody, nurkowanie oraz serdeczni i przyjaźni ludzie.
Na Tajwanie znajdziemy wiele atrakcji, od słynnych gorących źródeł, sportów wodnych i wędrówek do obserwowania ptaków. W parkach o świcie miejscowi ćwiczą tai-chi, tradycyjne chińskie sztuki walki i chętnie zapraszają do udziału turystów. Można się dołączyć do ćwiczących w czterech głównych lokalizacjach w Tajpej: w Parku Nowym, na terenach Miejsca Pamięci Chang Kaj-szeka i Sun Yat-sena oraz wzgórzach otaczających Grand Hotel.
Tajpej to stolica Tajwanu, nowoczesne, kolorowe, tętniące życiem miasto, z nowoczesnymi sklepami, luksusowymi markami i usługami oraz najwyższym budynkiem na świecie – Taipei 101. Taipei 101 to kompleks finansowy i handlowy, mający 509 m wysokości i – na co wskazuje nazwa – 101 pięter. W Tajpej możemy delektować się najlepszą chińską kuchnią. Tajpej leży w kotlinie i otoczone jest pięknymi górami. Można wybrać się do Parku Narodowego Yangmingshan, w Góry Syue lub na wędrówkę po plantacjach herbaty w rejonie Wenshan w Maokongu.
Niestety, większość historycznych budynków Tajpej została wyburzona, a na ich miejscu powstały nowoczesne wieżowce. Na szczęście, zachowały się jeszcze rejony miasta, w których widoczne jest piękno dawnego Tajpej, szczególnie w dzielnicy Datong. Oprócz starych tradycyjnych sklepów i aptek, znajdziemy tu ciekawe świątynie i muzea, takie jak Narodowe Muzeum Pałacowe, Muzeum Historii Tajpej, Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum 2-28.
Na Tajwanie popularne są rzeźby z drewna tekowego, meble z drzewa różanego i rattanu, tkaniny, wyroby skórzane, batiki, wyroby z brązu, porcelana, miniaturowe meble dla lalek, biżuteria z jadeitu oraz herbata. Niezwykle ciekawe są wyroby lokalnych rzemieślników, np. „owady” robione z źdźbła trawy, dmuchane cukierki, czy lizaki w rozmaitych kształtach i kolorach, ozdoby wiklinowe i origami.
Na Tajwanie dużą wagę przywiązuje się do ubrań i akcesoriów znanych projektantów. Także i tu zdarzają się podróbki, ale w porównaniu z Chinami ich liczba jest niewielka. W Tajpej młodzi tajwańscy projektanci, szkoleni za granicą, otwierają własne butiki, a luksusowe domy towarowe coraz chętniej sprzedają projekty lokalnych twórców.
Wybór miejsc w Tajpej, gdzie można wybrać się na zakupy, jest ogromny. Popularne są oczywiście centra handlowe, zlokalizowane w dzielnicy Xinyi, gdzie znajduje się również najwyższy wieżowiec na świecie, Taipei 101, w którym kupimy towary luksusowe. Warto odwiedzić Centrum Promocji Rękodzieła Tajwanu, mimo, że ceny są tu nieco wyższe niż na targach, to jakość jest gwarantowana. Można tu także wymienić pieniądze i zamówić wysyłkę towarów za granicę.
Ciekawe są również wieczorne bazary, gdzie kupimy niemal wszystko, także lokalne rękodzieło. Jednym z najlepszych bazarów jest Targ Jadeitu i – mimo, że specjalizuje się oczywiście w artykułach z jadeitu – znajdziecie tu także inne ciekawe rzeczy, np. pieczątki ze swoim imieniem zapisanym chińskim alfabetem.. Na targ wieczorny najlepiej wybrać się po godz. 19, a otwarte są one zazwyczaj do północy.
Kuchnia chińska na Tajwanie może różnić się znacznie od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Koniecznie spróbujcie „pijanej krewetki”, czyli raków w winie, które są wyśmienite lub kurczaka w liściach herbaty, przygotowywanego na parze. Coraz popularniejsza staje się kuchnia regionalna z prawdziwie unikatowymi daniami.
Na Tajwanie znajdziemy także inne kuchnie azjatyckie, w tym dania mongolskie, japońskie, tajskie i wietnamskie. Niemal na każdym rogu znajdziemy kawiarnie, w których oprócz kawy możemy także zamówić dania dnia (w porze lunchu).
Wybierzcie się choć raz na wieczorny targ, pełen lokalnych sprzedawców żywności i barów. Jednym z najbardziej popularnych tego typu bazarów w Tajpej odbywa się na ulicy Raohe.