Szwecja jest krajem niedocenianym pod względem walorów turystycznych. Tymczasem kraj oferuje fantastyczną, dziką przyrodę, bardzo urozmaicony krajobraz, usiany ponad 100 tys. jezior, które zajmują 8,5 proc. powierzchni kraju. Szwedzkie miasta są doskonale zorganizowane, nastawione na komfort życia mieszkańców, przy jednoczesnym przestrzeganiu bardzo rygorystycznych norm ekologicznych. Współistnienie z przyrodą jest zresztą jednym ze znaków rozpoznawczych całej Skandynawii – mieszkańcy żyjący w surowych warunkach nauczyli się szacunku dla natury. Szwecja jest wyjątkowym krajem zarówno dla tych, którzy wolą spacery po muzeach, jak i dla tych wypatrujących w lesie łosia.
Szwecja, ze względu na bardzo małą gęstość zaludnienia, daje unikatową możliwość odpoczywania od cywilizacji i bezpośredniego obcowania z dziką przyrodą. Najważniejsze atrakcje Szwecji to przede wszystkim żeglarstwo, narty, zakupy, biwakowanie, Sztokholm, piesze wycieczki, huty szkła, dobre jedzenie, festiwale, historia Wikingów, sztuka, kultura, plaże i piękne krajobrazy.
Szwecja oferuje wiele atrakcji, które zadowolą nawet wymagających turystów. PSą tu setki zamków, dworów i rezydencji, z doskonale utrzymanymi ogrodami. Kraj ma również bardzo bogatą ofertę kulturalną, szczególnie jeśli chodzi o muzykę. W Szwecji są tysiące muzeów, choć większość z nich jest stosunkowo niewielka i poświecone są głównie szwedzkiej kulturze i historii. Wyjątki to Muzeum Vasa w Sztokholmie i Universeum w Göteborgu.
Zabytki, które najbardziej podobają się odwiedzającym są jednocześnie tymi, z których najbardziej dumni są miejscowi. Należą do nich zabytkowe miasta górnicze, Falun i Kiruna, domy znanych szwedzkich artystów, pisarzy i naukowców, takich, jak te w Uppsali i Mora. Koniecznie wybierzcie się na północ kraju, do Laponii. Tylko tu przenocujecie w lodowym hotelu, usiądziecie przy ognisku z przewodnikami z plemienia Sami spożywając lokalne przysmaki souvas. Tu można przeżyć przygodę w psim zaprzęgu i przyglądać się w zachwycie zorzy polarnej a w lecie wybrać się na połów łososia.
W Szwecji popularne są kryształ, szkło, znaczki, monety, swetry, meble, srebrna i złota biżuteria, wyroby z drewna, ręcznie tkane dywaniki rya i sztućce ze stali nierdzewnej. W Laponii poszukajcie rękodzieła i sztuki. Sztokholm ma kilka znakomitych ulic handlowych: Sergels Torg, Biblioteksgatan, Kungsgatan i Drottninggatan i galerie na Västerlånggatan w Gamla Stan. W domu towarowym NK można kupić wełnę, kryształy i inne lokalne produkty.
Miłośnikom designu polecamy sieć sklepów Designtorget, gdzie w przystępnych cenach można nabyć produkty projektowane przez rodzimych artystów.
Zainteresowani modą powinni udać się do sklepów Acne, Nudie Jeans, J. Lindeberg czy Whyred.
Kuchnia szwedzka jest smaczna, szczególnie owoce morza i warzywa. Typowy posiłek to oczywiście szwedzki stół, składający się z pięciu dań oraz plattar (naleśniki z dżemem i bitą śmietaną), kottbullar (klopsiki), pytt i panna (posiekane mięso, ziemniaki i jajka) i Jansson’s frestelse (ziemniaki i anchois). Varmkorv, szwedzkiego hot doga, można kupić w budkach fast-food. Latem, popularnym daniem jest śledź w śmietanie.
W Skanii ludzie uwielbiają wędzonego węgorza, popijanego dużą ilością aquavitu. W Smaalandii często podają kroppkakor (kluski ziemniaczane) z mięsem wieprzowym i dżem z borówki brusznicy. Prowincja Bohuslän słynie z homarów, krabów i krewetek, a w Varmland dominują dania z łososia i łosia. W Dalarnie bardzo popularna jest kiełbasa falun, a w Norrbotten koniecznie należy spróbować pysznego lojrom (czerwony kawior z białej ryby złowionej w październiku) i renkott (mięso reniferów), a na deser maliny moroszki.
Jedną z bardziej nietypowych restauracji w Szwecji jest restauracja w piwnicy ratusza w Sztokholmie, gdzie w grudniu odbywa się bankiet z okazji rozdania Nagród Nobla. Goście mogą spróbować kolacji noblowskiej, która podawana jest w tych samych naczyniach, szkle i z tymi samymi sztućcami od 1901 roku.
Szwedzkie piwo ma trzy różne zawartości alkoholu: lattol (bardzo niska), folkol lub mellanol (średnia) lub starkol (najmocniejsze). W supermarketach dostępne jest tylko lekkie piwo, po coś mocniejszego należy pójść do państwowych sklepów monopolowych, systembolaget. Najsłynniejszym szwedzkim trunkiem jest aquavit. Ten mocny alkohol, z ziołowym posmakiem, podawany jest do szwedzkiego stołu i marynowanych śledzi. Do kolacji często pija się także wino.
Szwedzi piją dużo kawy, która podawana jest często z vetebullar (bułeczkami), tarta (ciastami) lub vafflor (waflami) z malinami i borówkami.