Sztokholm zajmuje obszar stałego lądu i 14 wysp połączonych 53 mostami. Pełne architektonicznego rozmachu pałace i budynki użyteczności publicznej i muzea dają świadectwo bogatej, ponad 700-letniej historii miasta.
Woda wokół wysp Sztokholmu (zatoka bałtycka i jezioro Melar) nadaje charakter poszczególnym dzielnicom. Miasto pokazuje nam wiele twarzy, od artystycznych kawiarni na szczycie klifu w Södermalm, XVII-wiecznych, brukowanych uliczek w Gamla Stan do luksusowych butików w Ostermalm i parkowej ciszy w Djurgarden. Wody Sztokholmu – w lecie pełne łodzi i promów – w zimie często pokryte są lodem i śniegiem, tworząc iluzję miasta w chmurach.
Sztokholm to miasto kontrastów. Dawna architektura doskonale łączy się tu z najlepszym, nowoczesnym, skandynawskim designem. Szacunek Sztokholmu dla własnej kultury i dziedzictwa widoczny jest w teatrach, salach koncertowych i galeriach.
Sztokholm jest idealnym miastem na spacery: jest tu mnóstwo parków, w których można zrelaksować się po zwiedzaniu. Zwiedzanie zacznijcie od Gamla Stan (Stare Miasto), w zabytkowym sercu Sztokholmu. Niektóre zabytkowe budynki stoją tu od XIII w. Są tu wąskie uliczki, urocze sklepy i brukowane place. Stortorget to malowniczy plac w centrum Gamla Stan, ale znajduje się tu również majestatyczna Katedra Sztokholmska, Pałac Królewski, Muzeum Nobla i Riddarholmskyrkan – barokowy kościół z grobowcami członków szwedzkiej rodziny królewskiej.
Pałac ten, zbudowany w XVII wieku, nazywany jest “Wersalem Północy”. Pomimo tego, że rodzina królewska mieszka w skrzydle południowym, wiele pomieszczeń rezydencji jest otwartych dla zwiedzających. Pałac otacza park z trzema ogrodami: formalny ogród o symetrycznym układzie, ogród zainspirowany rokoko i Park Angielski. Koniecznie zajrzyjcie do słynnego Teatru Pałacowego. To jeden z nielicznych teatrów, który nadal korzysta z mechanizmów scenicznych, pochodzących z XVIII wieku. Latem teatr organizuje festiwal spektakli operowych i baletu.
Ten XVIII-wieczny Pałac Królewski, jeden z największych w Europie, ma 608 pokoi. Tylko niektóre z nich – sale reprezentacyjne – są otwarte dla zwiedzających. Zwróćcie uwagę na wspaniałe arrasy. W murach pałacu znajduje się kilka w mniejszych muzeów. Muzeum Gustawa III zawiera królewskie dary, Tre Kronor opowiada historię oryginalnego średniowiecznego zamku, który spłonął ponad 300 lat temu, a Królewski Skarbiec mieści królewskie klejnoty. Można również obejrzeć zmianę warty na placu przed pałacem.
Ratusz, zbudowany w latach 1911-1923, stanowi centrum samorządowe w Sztokholmie. Wnętrza jego należą do najpiękniejszych w mieście. Błękitna Sala jest miejscem, gdzie odbywa się coroczny bankiet po wręczeniu Nagród Nobla. W Sali Złotej, ściany zdobią przepiękne mozaiki, wykonane z 19 mln pozłacanych płytek, na których Sztokholm przedstawiony jest jako pomost między wschodem a zachodem. Warto również zobaczyć salę posiedzeń, ze względu na sufit, na którym widnieje odwrócony statek Wikingów. Z wieży rozciąga się wspaniały widok na miasto.
Muzeum ABBY otwarto w 2013 roku w ramach szwedzkiego Music Hall of Fame w Sztokholmie i jest ono poświęcone szwedzkiej grupie muzyki pop. Oprócz pamiątek związanych z ABBĄ, w muzeum znajdziemy multimedialne i interaktywne wystawy, w tym możliwość nagrania klipów muzycznych razem z hologramami członków grupy.
Muzeum Nobla mieści się w, pochodzącym z 1776 roku, budynku dawnej giełdy. Wystawy muzealne starają się przedstawiać dorobek laureatów Nagrody Nobla w kontekście historycznym. Można tu również przeczytać mowy dziękczynne wygłaszane przez laureatów, np. słynną mowę pisarza Williama Faulknera z 1949 roku.
Jeśli zamierzacie zwiedzić tylko jedno miejsce w Sztokholmie, powinien to być Skansen. Jest on jednym z pierwszych muzeów na świeżym powietrzu na świecie. Można się tu dowiedzieć o szwedzkim stylu życia w minionych epokach, zobaczyć tradycyjne metody wytwarzania szkła, ceramiki, pieczenia chleba, a nawet produkcji lekarstw.
Oprócz 150 zabytkowych obiektów, na zewnątrz znajduje się scena (gdzie odbywają się duże imprezy, np. z okazji Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Nocy Świętojańskiej), kawiarnie i zoo. Zoo jest domem dla wielu skandynawskich zwierząt, takich jak niedźwiedzie, wilki, rysie i foki szare; ma też akwarium i terrarium.
Latem, przewodnicy, ubrani w tradycyjne stroje, biorą udział w przedstawieniu, opisującym życie w Szwecji, w XVII i XVIII wieku. Goście zachęcani są do interakcji z “mieszkańcami”. Skansen jest dobrym miejscem na piknik, a zimą odbywa się tu targ bożonarodzeniowy.
Najważniejszym obiektem Muzeum Vasa jest królewski okręt wojenny Vasa, zbudowany w 1628 roku. Statek zatonął podczas dziewiczego rejsu na wojnę z Polską, jeszcze zanim opuścił port. Został wydobyty w 1961 roku i pieczołowicie odrestaurowany. Oprócz samego statku, można obejrzeć krótki film o wydobyciu statku i jego restauracji.
Najlepsze ulice handlowe Sztokholmu to Drottninggatan, Kungsgatan i Biblioteksgatan. Drottninggatan to najbardziej popularna ulica pełna specjalistycznych sklepów, galerii handlowych, kawiarenek i restauracji. Warto zajrzeć do przy Sergels Torg, który oferuje niespotykane nigdzie indziej dobre skandynawskie wzornictwo.
Warto też odwiedzić znany dom towarowy Nordiska Kompaniet (nazywany “NK”), założony w XIX wieku lub nieco tańszy PUB czy Ahlens City. Gamla Stan to dobre miejsce na zakup pamiątek i szwedzkiego rękodzieła. W okolicach Upplandsgatan w Vasatan należy szukać antyków. Doskonałe są również sklepy muzealne.
Sztokholm oferuje wszystkie rodzaje lokali gastronomicznych, jakich można się spodziewać w nowoczesnej, europejskiej stolicy. W ostatnich latach ambitni, młodzi kucharze wrócili do kulinarnych korzeni, twórczo interpretując klasyczne szwedzkie dania. To odrodzenie oznacza, że turyści chcący spróbować dań kuchni szwedzkiej mają więcej możliwości niż kiedykolwiek.
Jeśli szukacie tradycyjnej, szwedzkiej kuchni, wybierzcie świeże, lokalnie łowione ryby, z ziemniakami z koperkiem. Szczególnie polecamy strömming – mniejszą, pyszną odmianę bałtyckiego śledzia podawanego na wiele sposobów.
Popularne są również łosie i renifery, zazwyczaj podawane z borówką brusznicą lub galaretką z moroszki. Szwedzki stół to uczta, której nie można przegapić, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia lub Nocy Świętojańskiej. Szwedzki stół różni się w zależności od tradycji rodzinnych, ale często serwuje się marynowane i smażone śledzie, pieczoną szynkę, pokusę Janssona (ziemniaki, cebula i anchois smażone w śmietanie), buraczki, klopsiki, kiełbaski i marynowanego łososia.
W Stureplan, Slussen, Kungsträdgården i Ostermalmsgatan znajduje się najwięcej restauracji i są one w odległości spaceru od centrum miasta. Można również wybrać się na spacer po średniowiecznych uliczkach Gamla Stan i odkryć niezwykłe, małe lokale. Koniecznie wybierzcie się do , swerwującej lokalne szwedzkie dania. Ta restauracja jest najstarszym lokalem na świecie istniejącym w niezmienionej lokalizacji i jest wpisana do Księgi Rekordów Guinessa.
Ponieważ posiadanie łodzi jest tak powszechne wśród mieszkańców Sztokholmu, sporo restauracji i barów przeniosło się w okolice doków, aby miłośnicy żeglugi mieli łatwy dostęp do restauracji i rozrywki.