Sri Lanka

Opis
Co zobaczyć?
Co kupić?
Co zjeść?

Liczba atrakcji na Sri Lance może przyprawić o zawrót głowy. Są tu i piaszczyste plaże, piękne góry porośnięte krzewami herbaty, rezerwaty przyrody z różnymi gatunkami ptaków, słoniami i lampartami oraz wiele miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mieszkańcy Sri Lanki są ciągle uśmiechnięci, panuje tu atmosfera karnawału. To szybko udziela się turystom dlatego zaczynają być nie tylko obserwatorami, ale i uczestnikami życia lokalnych mieszkańców.

Główne atrakcje Sri Lanki to piękne krajobrazy, flora i fauna, wspaniałe zabytki, hinduskie i buddyjskie świątynie, parada w Kandy, plaże, rezerwaty przyrody, wędrówki, obserwowanie ptaków i nurkowanie.

Sri Lanka spodoba się turystom, którzy lubią tropikalny klimat, kulturę azjatycką i plaże.

Sri Lanka to kraj o bardzo bogatej kulturze, z wyraźnymi wpływami byłych kolonizatorów – Portugalczyków, Holendrów i Brytyjczyków. Widoczne są one nie tylko w kolonialnych budowlach, takich jak fort i wały, ale także w kuchni i niektórych tradycjach. Parki narodowe i rezerwaty ptaków na Sri Lance zamieszkuje zdumiewająca liczba gatunków. Oprócz słoni i pawi, żyją tu lamparty, wargacze, bawoły, jelenie, małpy, warany, dziki, szakale, żółwie, mangusty, sowy i wiele gatunków ptaków.

Kolonialna przeszłość Kolombo – holenderska, portugalska i brytyjska – widoczna jest w kulturze i architekturze miasta. W Kolombo znajdziemy stare forty i kolorowe bazary, muzea, meczety i klasztory buddyjskie. Przyroda wokół miasta – plaże, jeziora i rzeki zainteresują każdego, a miłośnicy zwierząt powinni odwiedzić Sierociniec dla Słoniątek Pinnawala i Park Narodowy Wilpattu.

Warto także wybrać się do Muzeum Narodowego, poświęconego historii Sri Lanki, do otaczającego go Parku Viharamahadevi oraz na piękną, porośniętą palmami plażę Mount Lavinia w południowej części miasta.

Na Sri Lance popularne są kamienie szlachetne, zwłaszcza szafiry, kamień księżycowy i kocie oko, ręcznie tkane materiały, koronki, sarongi, batiki, wyroby z mosiądzu, rzeźby w drewnie, maski (w Ambalangoda), ceramiczne tykwy do picia oraz herbata. Kamienie szlachetne najlepiej kupować w Kolombo, gdzie ceny są nieco niższe i ryzyko fałszerstwa mniejsze. Kamienie można sprawdzić w laboratoriach testujących kosztowności , a usługa ta jest dla cudzoziemców bezpłatna.

Sri lanka – zakupy na każdą kieszeń

Z zakupów w Kolombo zadowoleni będą i Ci z ograniczonym budżetem i ci szukający bardziej luksusowych towarów. W mieście pełno jest małych sklepików i straganów na ulicach. Można tu kupić antyki, rękodzieło, rytualne maski, ręcznie tkane tkaniny, rzeźby w drewnie oraz lwy i słonie z mosiądzu.

Pettah, na wschód od Fortu jest dzielnicą bazarów. Jest tu głośno i tłoczno, a każda ulica specjalizuje się w konkretnych artykułach. W okolicy znajduje się także hinduska świątynia i kilka restauracji, które serwują pikantne dania kuchni lokalnej.

Na ulicy Galle, znajduje się ciekawy sklep Barefoot, z ogromnym wyborem ręcznie tkanych, naturalnie barwionych ubrań i akcesoriów.

Narodową potrawą Sri Lanki jest ryż i curry, z warzywami lub mięsem. Na wybrzeżu znajdziemy doskonałe owoce morza i ryby, w tym kraba, krewetki i tuńczyka. Również w kuchni Kolombo wyczuwalne są wyraźne wpływy kolonialne. Ulica Galle pełna jest ciastkarni, restauracji i barów, otwartych do późna. Jedzenie jest tanie i pikantne, a jego postawę stanowią owoce morza i mleko kokosowe.

Smaczne są dania serwowane na ulicy, takie jak kothu roti oraz słodka herbata cejlońska z mlekiem. Dobrym pomysłem na prezent będzie przyprawa masala i herbata.

Na Sri Lance przepyszne są owoce, takie jak papaja, mango, marakuja, ananas, jak również charakterystyczne owoce Azji Południowej, takie jak mangostan, durian i rambutan.

Popularnym daniem, zwłaszcza na śniadanie, jest makaron ryżowy z dalem – pastą z soczewicy oraz appam – naleśniki z mąki kokosowej, zwykle podawane z sadzonym jajkiem.

Sri Lanka słynie z doskonałej jakości herbaty, ale większość przeznaczona jest na eksport. Najlepszą herbatę znajdziemy w górach, w pobliżu plantacji. Najlepszym i najpopularniejszym lokalnym piwem jest piwo Lion. Arak, produkowany z sfermentowanego soku kokosowego, jest jedynym mocnym trunkiem na Sri Lance.

Na Sri Lance nie ma dużego wyboru restauracji, może z wyjątkiem Kolombo i takich lokali jak Paradise Road Cafe i Number 18. Pamiętajmy, że mieszkańcy Sri Lanki jedzą palcami.

Zobacz również

Osaka

Osaka i cały region Kansai to duchowe centrum Japonii. Osaka – niegdyś stolica kraju – jest ważnym ośrodkiem handlowym, przemysłowym...

Tokio

Tokio to największy miejski zespół świata, jeden z głównych ośrodków globalnej gospodarki i oczywiście stolica Japonii. W panoramie dominują wieżowce,...

Kioto

Kioto to piękne, stare miasto, położone 50 km na północny wschód od Osaki, w przeszłości przez ponad 1000 lat będące...

Japonia

Japonia jest fascynującym krajem, który łączy tysiące lat tradycji z teraźniejszością i nowoczesnością. Jest również krajem tajemniczym, do czego przyczynia...

Bangkok

Bangkok jest jednym z najszybciej rosnących i najbardziej dynamicznie rozwijających się pod względem ekonomicznym metropolii w południowo-wschodniej Azji. To również...

Singapur

Singapur, nazywany niegdyś miastem grzechu, dziś jest jednym z najbezpieczniejszych i najczystszych miast Azji. Nowoczesna metropolia zachwyca fantastyczną atmosferą i...

Polecane hotele

Strefa relaksu w AVANI Bentota Resort & Spa, Sri Lanka

AVANI Bentota Resort & Spa

Ośrodek Avani Bentota Resort & Spa odznacza się urokiem holenderskiej nadmorskiej wioski i położony jest przy plaży w miejscowości Bentota, w południowej części Sri Lanki. Ten wspaniały tropikalny ośrodek oferuje...
cudowny nocleg nad basenem w avani kalutara

AVANI Kalutara Resort

Ośrodek Avani Kalutara (dawniej: Kani Lanka Resort and Spa) jest położony na terenie ogrodu o powierzchni ponad 14,5 ha, nad rzeką Kalu Ganga. Obiekt oferuje odkryty basen, luksusowe spa i...

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy