San Francisco

Opis
Co zobaczyć?
Co kupić?
Co zjeść?

San Francisco – fantastyczne miasto usytuowane między Oceanem Spokojnym a połyskliwą zatoką – odwiedza się z przyjemnością tym większą, że łatwo się w nim przemieszczać. Nieco ponad 800-tysięczna rzesza obywateli zamieszkuje dzielnice o bardzo zróżnicowanych tożsamościach (chińskiej, włoskiej, hiszpańskiej; swoje kwartały mają bohema i yuppie) i ma łatwy dostęp do parków, wybrzeży, muzeów, teatrów, centrów handlowych oraz – co bardzo dla niej ważne – do wyśmienitych potraw i win.

Transamerica Pyramid

Jest najbardziej rozpoznawalną budowlą miasta, symbolem San Francisco jak wagonik tramwaju linowego. Powstała w 1972 r., ma 260 m wysokości (48 kondygnacji z iglicą). Wyższa dotąd tu nie powstała. Dlaczego piramida? Architekt William Pereira dostrzegł, że dzięki takiemu kształtowi do chodników dotrze więcej światła. A korporacja ubezpieczeniowo-finansowa Transamerica uznała, że piramida w roli logo tylko lepiej rozpowszechni wizerunek firmy.

Union Square

Ten fragment miasta uważa się za serce tradycyjnego San Francisco. Wypełniają je stoiska kwiaciarzy, odgłos tramwajowych dzwonków i uczęszczane eleganckie sklepy.

W 2002 r. skwer przebudowano za 25 mln dolarów. Został wyłożony granitem, powstała wielopoziomowa estrada, bez trudu mieszcząca orkiestrę symfoniczną. Zyskał kawiarnię i trawiaste podesty sprzyjające odpoczynkowi. Na tak urządzonym placu zażywają relaksu pracownicy okolicznych biur, klienci sklepów (od Macy’s i Neiman Marcus po Tiffany i Chanel), chętnie także przesiadują bezdomni. Na wschód od skweru znajdują się butiki, na zachód – hotele i sale widowiskowe.

Tramwaje linowe

Są znakiem firmowym San Francisco, a zarazem ujmującym cudem XIX-wiecznego geniuszu mechaniki. Wspięcie się do podzwaniającego, kolorowego, wiktoriańskiego wagonika z bombajskim dachem oznacza powrót do tempa życia z przeszłości. Radosnej, niespiesznej jeździe towarzyszy widok miasta i zatoki. Tramwaje linowe występują w filmach, telewizyjnych reklamach, a nawet na ślubnych zdjęciach.

China Town

Przekroczenie stojącej na Grant Avenue bramy o barwie zielonego jadeitu oznacza przeniesienie do innego świata, od razu egzotycznego i wieloznacznego. W perspektywie widnieje coś, co wydaje się kantońskim targowiskiem, okapy dachów pagód są podwinięte do góry (by odstraszać złe moce), balkony pomalowane w żywych kolorach, wszędzie widać wykaligrafowane ideografy.

Alcatraz

Wyspa zasłynęła z najpilniej strzeżonego więzienia federalnego, w którym wyroki odsiadywali najgroźniejsi przestępcy, nierokujący na resocjalizację, tacy jak Al Capone, George „Machine Gun” Kelly czy perwersyjny zabójca Robert „Birdman” Stroud. Izolowani na wyspie skazańcy mieli zapierającą dech panoramę San Francisco, symbolu swobody, oddalonego ledwie o 2 kilometry. Więzienie przyprawia o gęsią skórkę nie tylko z powodu hulających na wyspie wiatrów.

Fisherman’s Wharf

Są co najmniej trzy ważne powody, dla których przyjezdni tak masowo ciągną na Fisherman’s Wharf: woda, jarmarczno-lunaparkowy klimat i restauracje rybne. Najpopularniejszy wśród turystów fragment San Francisco zawdzięcza uznanie kuchni, atrakcjom dla całej rodziny i sklepom. Pier 39 – kompleks sklepów, restauracji i lokali rozrywkowych – stanowi odrębny, jakby zamknięty świat. Znajduje się na wschód od Fisherman’s Wharf. W dodatku oferuje niczym niezakłóconą panoramę zatoki oraz mostu Golden Gate.

Most Golden Gate

Powstał u wejścia do zatoki San Francisco i połączył miasto z hrabstwem Marin. Symbolizuje technikę czy może sztukę? Pewnie obie dziedziny. Dla jednych jest kamieniem milowym w dziejach inżynierii, dla drugich arcydziełem art déco, rdzawopomarańczową rzeźbą odcinająca się na tle granatu toni i zieleni brzegów.

Napa Valley

Z doliny położonej 80 km na północ od San Francisco pochodzą niektóre z najwspanialszych win świata. Ale nie tylko z tego powodu czytelnicy „Wine Spectatora” w kategorii „winny region najlepiej sprzyjający urlopowi” wyżej ocenili Napę niż Burgundię, Bordeaux i Toskanię. Dolinie zapewne pomogło położenie w sąsiedztwie Gór Nadbrzeżnych, późną zimą usłane dywanem żółtych i musztardowych kwiatów oraz malownicze winnice zapraszających na degustacje. Pierwszą winiarnię założył tu w 1861 r. Charles Krug. Dziś w dolinie Napy jest ich ponad czterysta.

Dolina Sonomy

Dolina leży około 16 km na zachód od Napy, jest oddzielona pasmem gór Mayacamas. Mimo że uchodzi za kolebkę kalifornijskiego winiarstwa, i że także stąd pochodzą światowej klasy trunki, jest mniej oficjalna, bardziej sielska i przystępna niż modna sąsiadka. Tu rolnicy uprawiają wszystko, od pomidorów po drzewka bożonarodzeniowe.

Charakter sklepów w San Francisco jest ściśle związany z ich lokalizacją. Każda dzielnica ma własny styl, który odzwierciedla się także w ubraniach, artykułach wyposażenia domowego, książkach i innym towarze sprzedawanym na jej terenie. Zakupy są wspaniałym sposobem na odkrywanie różnorodności tych światów.

Stylowe butiki i galerie

W okolicy Union Square znajdują się zarówno domy towarowe, jak i designerskie butiki. Wiele eleganckich sklepów działa przy Maiden Lane (w pobliżu Kearny). W pobliskiej dzielnicy chińskiej dominują sklepy nastawione na turystów, oferuje elektronikę, tkaniny i sztukę. Jackson Square w Financial District gości najbardziej prestiżowe antykwariaty. North Beach ma eklektyczne, bardzo oryginalne sklepy. Hayes Valley (obejmująca: Hayes St., Franklin do Laguna i Oak do Grove) jest modną dzielnicą ze specyficzną atmosferą, gdzie można znaleźć stoiska z ciekawymi ubraniami, unikatową biżuterią, wyrobami rzemieślniczymi i meblami, a także stylowe butiki i galerie.

Upper Fillmore Street (od Gary St. do Pacific) skupiła ekskluzywne sklepy z prezentami i artykułami wystroju wnętrz oraz doskonałych second-handów z wysokiej jakości towarem w przystępnych cenach. Na Union Street w Cow Hollow młodzi, dobrze sytuowani mieszkańcy San Francisco zaopatrują się w ubrania, artykuły gospodarstwa domowego, antyki, biżuterię, designerskie okulary itp. Ekscentryczna, psychodeliczna Haight Street oferuje duży wybór sklepów z rzeczami vintage – od ubrań, przez książki, płyty i inne bibeloty z czasów hippisowskich. Hayes Street na odcinku od Franklin do Webster przyciągnęło butiki z oryginalnymi ubraniami. W Mission District, obejmującym ulice Valencia i Mission pomiędzy 16. a 24., pełno sklepów z nowymi i używanymi ubraniami, meblami oraz galerii sztuki odzwierciedlających latynoski charakter okolicy (można tu znaleźć np. dekoracje na Dzień Zmarłych). W SoMa zaś królują duże outlety.

Centra handlowe w San Francisco

Westfield San Francisco Centre (róg Market St. i 5th St.) jest kolosalnym centrum handlowym z ponad 200 sklepami (w większości luksusowymi) i restauracjami, kinem i spa oraz domem towarowym Nordstrom. W dzielnicy biznesu znajduje się Crocker Galleria (50 Post St., przy Montgomery), gromadząca wiele sklepów pod jednym imponującym szklanym dachem. Budynki Embarcadero Center (przy Sacramento St.) mieszczą około 170 sklepów. Ghirardelli Square (na zachodnim krańcu Fisherman’s Wharf) oznacza kompleks handlowy ze stoiskami rzemieślników, sklepów z ubraniami, artykułami domowymi i innymi.

W San Francisco działa ok. 3500 restauracji – wypada więcej na głowę mieszkańca niż w którymkolwiek innym mieście Stanów Zjednoczonych. Chodzenie do restauracji jest ważną formą rekreacji. Smakosze do rangi świątyń podnieśli takie lokale, jak: „Gary Danko”, „Slanted Door”, „Fleur de Lys” czy „Jardinière”, ale nawet najskromniejszy stragan z meksykańskim taco czy włoska trattoria dostarczają rozkoszy podniebienia i to niedrogo. Dobre jedzenie do miejscowej tradycji wprowadziła gorączka złota. Gdyby ktoś z Państwa przebywał w mieście w 1849 r. z kieszeniami pełnymi samorodków, opychałby się ostrygami popijanymi oryginalnym szampanem.

Kuchnia San Francisco

Współczesna kuchnia San Francisco światową klasę zawdzięcza trzem rzeczom. Po pierwsze smacznym warzywom, owocom, mięsom, serom, orzechom, ziołom i winu; jak jeden wszystko miejscowe. Po drugie stapianiu się kulinarnych tradycji, które zawitały do tego portowego miasta wraz z imigrantami z całego świata, a zwłaszcza z Włoch, Chin (a szerzej: Azji) i Meksyku (i Ameryki Łacińskiej). I po trzecie nowatorskiemu podejściu do gotowania, zwłaszcza „kuchni kalifornijskiej” wykreowanej przez Alice Waters w „Chez Panisse” w Berkeley. Jej menu zasłynęło z potraw przyrządzanych i podawanych z wyobraźnią, skomponowanych z najświeższych półproduktów dostępnych sezonowo.

Smakosze z San Francisco – delikatnie mówiąc – mają obsesję na punkcie tego, co biorą do ust. Zaczynają od wypytywania kelnera o składniki głównego dania. Jak bardzo są organiczne? Czy pochodzą z chowu na wybiegu? Czy z wypasu na łąkach? Czy zbioru dokonano z poszanowaniem środowiska naturalnego? Czy zapłacono za nie godziwie? W niektórych kartach dań widać odsyłacze godne naukowych periodyków.

A od kuchni domagają się innowacyjności i kreatywności. Szczęściem dla San Francisco kulturowe krzyżówki zaowocowały cudownymi hybrydami na talerzu. Przykładem dyniowe ravioli z imbirem, sałatka Cezara z kurczakiem marynowanym na ostro (po karaibsku) czy pieczony łosoś w czerwonym sosie curry. Popularnością cieszą się potrawy okołopacyficzne, łączące style gotowania i produkty z Azji i Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Z położonych na północ od miasta doliny Napy i okolic Sonomy pochodzą niektóre z najwykwintniejszych win świata oraz mnóstwo bardzo zachęcających ich odmian stołowych. Wśród trunków czerwonych królują cabernet sauvignon i pinot noir, wśród białych – chardonnay i sauvignon blanc. Do popularnych napojów należą piwa (zarówno lokalne Anchor Steam, jak pochodzące z rozmaitych mikrobrowarów), kawy (espresso, cappuccino, latte) i wody mineralne (np. Calistoga z doliny Napa).

Zobacz również

Wiżowce budynków w californii san diego

San Diego

San Diego to słoneczne miasto, ze wspaniałymi plażami, kanionami i piękną, tropikalną roślinnością. Najpopularniejsze plaże San Diego to Ocean Beach,...

Los Angeles

Los Angeles to drugie po Nowym Jorku najbardziej zaludnione miasto USA. Jest doskonałym miejscem zarówno do robienia interesów, jak i...
Czerwony most w San Francisco

Kalifornia

Kalifornia to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich odwiedzających USA. Na gości czeka nie tylko zróżnicowany krajobraz i fantastyczne widoki, lecz...

Polecane hotele

Wejście do hotelu Scarlet

The Scarlet Huntington Hotel

Ten czterogwiazdkowy hotel usytuowany jest na szczycie wzgórza Nob Hill w centrum San Francisco, a z jego okien roztacza się widok na katedrę p.w. Łaski Bożej.
Bajkowe wnętrze w hotelu The Marker San Francisco z freskami, Stany Zjednoczone

The Marker San Francisco

Obiekt The Marker San Francisco a Joie de Vivre Hotel jest urządzony w typowo francuskim stylu i znajduje się w samym centrum miasta, tuż przy placu Union Square. Obiekt jest...
Budynek hotelu taj campton place pomiędzy inni kamienicami

Taj Campton Place

Hotel Taj Campton Place położony jest w San Francisco, w odległości zaledwie kilku kroków od placu Union Square.
Pokój z barkiem oraz regałami z książkami w hotel rex joie de vivre boutique hotel

Hotel Rex, a Joie de Vivre Boutique Hotel

Wystrój wnętrz tego oferującego wspaniałe pokoje i udogodnienia hotelu butikowego był inspirowany sztuką i literaturą lat 20. i 30. XX wieku. Hotel stoi w sercu dzielnicy teatralnej, zaledwie kilka kroków...

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy