Rzym

Opis
Co zobaczyć?
Co kupić?
Co zjeść?

Rzym można zwiedzać nieskończenie wiele razy, można tu mieszkać latami, a wciąż będą budzić zachwyt kolory (delikatne czerwienie, ochry i pomarańczowy zmieszane z rozmytą bielą i szarością marmurów i trawertynów), wspaniałe światło, harmonia marmurowych mostów nad zakolem rzeki, ocienione drzewami renesansowe wille, parki, wreszcie panorama miasta, w której dominują kopuły i kampanile. Panteon, Koloseum, Kapitol o zmierzchu, Forum Romanum w najbardziej korzystnym, popołudniowym słońcu – to ponadczasowe cuda, które czynią (a także czyniły i będą czynić) z tego miasta cel wypraw tych, którzy kochają historię i żywią podziw dla artystycznych talentów człowieka.

Kapitol

Na Kapitolu architektura i historia są nierozerwalnie splecione; miejsce to jest obowiązkowym punktem na trasie każdego turysty. Trzeba dołożyć starań, by przyjść tu co najmniej dwukrotnie: raz w ciągu dnia, najlepiej późnym popołudniem, gdy Forum Romanum jest skąpane w słońcu, a za drugim razem w nocy, gdy znakomite oświetlenie (pod względem sztuki oświetlania Włosi są geniuszami) zmienia plac zaprojektowany przez Michała Anioła oraz leżące niżej rzymskie ruiny w czarodziejską krainę.

Forum Romanum

Forum Romanum ze względów praktycznych można podzielić na dwie części – wschodnią i zachodnią. Można najpierw zwiedzić starszą część zachodnią, a potem posuwać się wzdłuż Via Sacra, by obejrzeć resztę. Krótszy bok zachodni zakończony jest jedynym łukiem, jaki pozostał z czterech, stojących na narożnikach Forum, oraz wysokim podestem dla mówców, czyli Rostra. Naprzeciwko znajduje się świątynia Juliusza Cezara. Nie można nie zauważyć łuku Septymiusza Sewera ani ośmiu kolumn, pozostałych z portyku świątyni Saturna.

Palatyn

Pora teraz wspiąć się na wzgórze palatyńskie, gdzie znajdowało się wiele starożytnych cesarskich pałaców. Palatyn jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Rzymie i koniecznie trzeba go zobaczyć. Na zwiedzanie Palatynu najlepiej wybrać słoneczne popołudnie. To wzgórze, jedno z siedmiu rzymskich wzgórz, pokryte jest wspaniałą zielenią, często owiewane lekkim wiatrem, wyposażone w kilka źródeł z wodą pitną i w rozsądną liczbę ławek parkowych.

Koloseum

Koloseum było budowane przez trzech cesarzy z rodu Flawiuszów; jego właściwa nazwa brzmi Amfiteatr Flawiuszów. Budowa była elementem podjętej przez nową rodzinę cesarską kampanii tworzenia dobrego wizerunku publicznego.

San Clemente

Ten wielopoziomowy kościół, wzniesiony w IV w. dla upamiętnienia męczennika Klemensa, czwartego papieża chrześcijańskiego, należy do najbardziej fascynujących świątyń w Rzymie. Klemens, podczas panowania Trajana (98–117) został zesłany na Krym, lecz nadal tam na wracał. W końcu z przywiązaną kotwicą (została jego symbolem jako świętego) wrzucono go do morza. Kościół św. Klemensa, zniszczony przez normańskich najeźdźców w 1084 r., został odbudowany (na gruzach poprzedniego) przez papieża Paschalisa II w początkach XII wieku.

Łaźnie Dioklecjana

Termy, czyli łaźnie Dioklecjana (284-305), otwarte w 306 r., mogły przyjąć ok. 3000 kąpiących się równocześnie. Zbudowano je w sposób tak trwały, że do dziś zachowała się znaczna część zewnętrznych murów zespołu. Podobnie jak w termach Trajana i Karakalli, także i tu wzdłuż centralnej osi rozmieszczono natatio, frigidarium, tepidarium i calidarium.

Fontanna di Trevi

Według rzymskiej miary czasu Fontanna di Trevi jest prawie nowa – zbudowano ją zaledwie 240 lat temu. Przepływająca przez tę fontannę woda doprowadzana była do Rzymu przez Aqua Virgo, biegnący głównie pod ziemią akwedukt, pierwotnie zbudowany przez Marka Wipsaniusza Agryppę w 19 r. p.n.e. Płynęła nim woda do term, które wzniósł na Polu Marsowym koło Panteonu. Akwedukt, uszkodzony przez Gotów w 537 r., był kilkakrotnie naprawiany i przez całe średniowiecze zaopatrywał w wodę dzielnicę wokół Pola Marsowego.

Piazza di Spagna

Od co najmniej czterech wieków ten wspaniały plac o nieregularnym kształcie z niewłoskimi palmami stanowił serce niearcheologicznego Rzymu. Długi plac, którego ozdobą jest jedna z głównych atrakcji miasta –Schody Hiszpańskie, otrzymał swą obecną formę w wyniku kilku wydarzeń: papieże zlecali najlepszym artystom projektowanie ważnych punktów w mieście, Francuzi sfinansowali budowę trzyczęściowych schodów, a Hiszpanie, rywalizujący z nimi o względy papieży, zbudowali Palazzo di Spagna, imponujący gmach ambasady przy Stolicy Apostolskiej, zaledwie o rzut kamieniem od Propaganda Fide, centrum misyjnej działalności Watykanu.

Panteon

Najpierw była to pogańska świątynia, poświęcona bogom, później zaś chrześcijański kościół. Panteon uważa się powszechnie za doskonały przykład harmonii antycznej architektury. Wynika to głównie z jego proporcji (wysokość równa się średnicy) oraz faktu, że okrągła budowla, czyli rotunda, poprzedzona prostokątnym przedsionkiem, zwanym przez starożytnych pronaos (i zwieńczonym trójkątnym frontonem) łączy w sobie wielość kształtów i form. Przede wszystkim zaś kopuła Panteonu stanowi tak znaczące osiągnięcie architektoniczne i budowlane, że stała się prototypem dla wielu rozwiązań na całym świecie.

Piazza Navona

To jeden z najpiękniejszych placów na świecie, tu na własne oczy można zobaczyć złożoność 2000 lat historii Rzymu. Piazza Navona, wyrafinowane, barokowe założenie, leży wewnątrz zarysu starożytnego rzymskiego stadionu. Dzisiaj gości tych, którzy szukają tu chwili odpoczynku – pogawędki, aperitivo, posiłku – na tle oszałamiającego, stworzonego przez człowieka piękna.

Watykan

Bazylika św. Piotra, kościół wzniesiony nad grobem Piotra Apostoła to największa świątynia chrześcijańska, znana na całym świecie. Została zbudowana w XVI w. na miejscu starszego kościoła, wzniesionego przez Konstantyna Wielkiego. Przykrywa ją kopuła, zaprojektowana przez Michała Anioła. W środku znajdują się bezcenne dzieła sztuki, w tym Pieta Michała Anioła, baldachim nad ołtarzem i konfesja św. Piotra, dzieło Berniniego. Jest to jednak tylko zewnętrzna postać Watykanu, najmniejszego niezależnego państwa na świecie.

Bazylika św. Piotra

Bazylika św. Piotra – kościół zbudowany w miejscu pochówku św. Piotra, miejscu, które od samego początku stało się szczególnie ważne dla członków religii chrześcijańskiej.

Muzea Watykańskie

Nawet w najbardziej sprzyjających okolicznościach niełatwo jest się poruszać po zespole Muzeów Watykańskich. By jeszcze utrudnić życie turystom, władze muzeum w ciągu dnia otwierają i zamykają różne wejścia, by regulować napływ zwiedzających.

Połączenie zakupów ze zwiedzaniem to jeden z najmilszych sposobów spędzania urlopu w Rzymie. Każda dzielnica ma własną „zakupową” specjalność i niepowtarzalny charakter. Większość sklepów to małe, wyspecjalizowane stoiska, a domów towarowych jest bardzo niewiele. Centra handlowe można znaleźć tylko za miastem.

W plątaninie ulic w pobliżu Piazza di Spagna można znaleźć sklepy najlepszych włoskich projektantów oraz sklepy z antykami i książkami (zwłaszcza przy Via del Babuino).

Tuż przy muzeach watykańskich pełno jest sklepów z asortymentem zbliżonym do tego z Via Nazionale, domów handlowych i sklepów z łakociami. A przy Bazylice św. Piotra łatwo znaleźć dewocjonalia.

Między Piazza Vanezia a dworcem kolejowym znajduje się wiele sklepów z ubraniami w niezbyt wygórowanych cenach. Dzielnica Monti, tuż obok Via Nazionale, pełna jest butików i sklepów z łakociami.

Rzym nigdy nie stanowił wzoru subtelnej i wyrafinowanej kuchni. Typowe rzymskie jedzenie jest raczej solidne i sycące. Ciąg kilku dań popija się często butelką białego Castelli. Podstawowe w rzymskiej kuchni dania z makaronu to zapewne rigatoni all’amatriciana (wędzony bekon, pomidory i cebula), spaghetti alla carbonara (bekon, ubite jajko i cebula), spaghetti alla gricia (takie samo, tylko bez jajka) lub z podstawowym aglio, olio, peperoncino (czosnek, oliwa, ostra papryka).

Ulubione dania Rzymian

Do najlepszych warzyw należą karczochy po rzymsku (carciofi alla romana) lub smażone po żydowsku (carciofi alla giudea). Typowym daniem są także puntarelle in salsa d’alici (surowa cykoria w sosie sardelowym), peperoni alla Romana (czerwone i zielone papryki obsmażane w gorącej oliwie z cebulą), fasola z bekonem (pancetta) lub dzika cykoria z oliwą i cytryną. Innym ulubionym daniem rzymian są smażone kwiaty cukinii, często podawane jako część misto fritto (mieszanki smażonych warzyw) z mozzarellą, karczochami i oliwkami. Typowe dania z mięs to pieczona wieprzowina (maialino arrosto), jagnię (abbacchio) i flaki oraz inne podroby.

Zobacz również

Toskania

Toskania jest regionem pod każdym względem niezwykłym, nawet jak na wyjątkowe Włochy. Poza Florencją, głównym ośrodkiem artystycznym kraju, znajdują się...

Mediolan

Mediolan to niekwestionowana stolica mody i wzornictwa, salon wystawowy nowoczesnej architektury – skrzętnie chowa skarby za niezwracającymi uwagi, skromnymi fasadami...

Wenecja

Najpiękniejsze miasto świata rzadko rozczarowuje. „Wolę być w Wenecji w deszczowy dzień niż w pogodny w każdej innej stolicy” –...

Como

„Ukryte głęboko w leszczynowych gajach” – tak o stolicy regionu pisał w 1791 r. William Wordsworth, angielski poeta. Na starym...

Sycylia

Sycylia jest tajemniczą wyspą o niezrównanej urodzie i ogromnym bogactwie kulturowym. Tworzy jednak oddzielny świat, odcięty od głównego nurtu życia...

Włochy

We Włoszech powstały wspaniałe, o światowym znaczeniu dzieła sztuki, literatury i architektury. Tu istniały największe imperia starożytnego i średniowiecznego świata,...

Polecane hotele

Wejści edo Grand Hotelu otoczone roślinnością

Parco dei Principi Grand Hotel & SPA

Hotel Parco dei Principi oferuje panoramiczne widoki na miasto i bezpłatne WiFi. Znajduje się on obok rzymskiego parku Villa Borghese. Obiekt zaprojektowany został przez architekta Giò Pontiego i oferuje luksusowe...
Fontanna przed budynkiem Boscolo Exedra w Rzymie

Boscolo Exedra Roma, Autograph Collection

Obiekt Boscolo Exedra Roma mieści się w imponującym budynku z XIX wieku, wyłożonym białym marmurem. Znajduje się on przy placu Piazza della Repubblica. Ten pięciogwiazdkowy luksusowy hotel oferuje panoramiczny taras...
Śniadanie podane do łóżka w h10roma citta

H10 Roma Città

1 Bed Flat w/ Terrace Great Area is an apartment located in Rome, 2.1 km from San Francesco a Ripa. The apartment is 2.6 km from Piazza di Santa Maria...
Pokój dla zakochanych z czerwonymi dodatkami w hotelu Palazzo Manfredi, Włochy

Palazzo Manfredi – Relais & Chateaux

Obiekt Tullia&Prisca Relais usytuowany jest zaledwie 300 metrów od rzymskiego Koloseum. Oferuje nowoczesne pokoje w zabytkowym budynku oraz bezpłatne WiFi. Jasne, klimatyzowane pokoje wyposażone są w minibar i telewizor z...

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy