Piękno Peru zapiera dech w piersiach, a różnorodność naturalnych krajobrazów – dziewiczych plaż, pustyni na wybrzeżu, głębokich kanionów i dżungli amazońskiej – jest oszałamiająca. Znajdziecie tu również skarby kultury. Kontrast pomiędzy starym i nowym widoczny jest w całym kraju: ubrani w poncho rdzenni mieszkańcy prowadzą swoje lamy po ulicach nowoczesnych miast, obok hiszpańskich katedr zbudowanych na fundamentach starożytnych miast Inków. Na płaskowyżach zobaczymy ogromne rysunki wyryte przez kulturę Nazca – wielką, prekolumbijską cywilizację.
Peru jest miejscem, gdzie kultura prekolumbijska osiągnęła szczyt rozwoju. Podobnie jak Partenon w Grecji czy piramidy w Egipcie, Peru pozwoli nam dostrzec przebłysk geniuszu dawnych kultur.
Peru znane jest ogromnej liczby zabytków, które znajdują się niemal w każdym zakątku kraju. Najsłynniejsze jest niewątpliwie miasto Inków, Machu Picchu w pobliżu Cusco, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i uznane za nowy Cud Świata. To najlepiej zachowane miasto Inków, wyglądają oszałamiająco w otoczeniu Andów, wysoko nad rzeką Urubamba. Cusco, będące niegdyś centrum imperium Inków, dziś jest żywą bramą, prowadzącą do jego ruin Inków.
W pobliżu Cusco znajdziemy także wiele innych zabytków archeologicznych Inków, takich jak Choquequirao, Ollantaytambo i Pisac. Nad brzegiem jeziora Titicaca, w Sillustani, znajdują się kamienne wieże zbudowane przez lud Ajmara, a na północy w górach – otoczone murem miasto Kuelap i sarkofagi Karijia.
Jezioro Titicaca, leżące na granicy Peru i Boliwii, jest najwyżej położonym jeziorem żeglownym na świecie i jednym z najpiękniejszych.
Wybrzeże Peru słynie z zabytków i ruin kultur preinkaskich. Ok. 400 km na południe od Limy, na obszarze o długości ponad 50 km, znajdują się Rysunki z Nazca – starożytne geoglify, stworzone przez kulturę Nazca pomiędzy rokiem 400 p.n.e. a 650 p.n.e. Na północnym wybrzeżu, w pobliżu Trujillo możemy zwiedzić Chan Chan, największe miasto z glinianej cegły adobe w obu Amerykach oraz Huacas del Sol y de la Luna, piramidy ludu Moche.
W pobliżu Chiclayo znajdują się piramidy Tucume, a niedaleko Limy – Pachacamac, miejsce rytualne kultur prekolumbijskuch oraz Caral, zbudowane ok. 2600 roku p.n.e. i uważane za jedno z najstarszych miast w obu Amerykach.
W Limie jest duży wybór nowoczesnych domów towarowych (np. Ripley, czy Saga Fallabella), a także centrów handlowych (Larcomar w Miraflores i Jockey Plaza w Surco). Warto kupić swetry i dywaniki z wełny alpaki, dywaniki z wełny lamy, wyroby ze srebra i złota, laski Inków, ręcznie robione miniaturowe statuetki, artykuły ze słomy, drewna i skóry, poncza, tkaniny dekoracyjne, andyjskie obrazy olejne, sitodruki i ceramikę.
Najlepszym miejscem na zakup rękodzieła jest bazar Indian Market (Mercado de los Indios) na ul. Petit Thours w Miraflores w Limie. Dobre sklepy znajdują się także w luksusowych hotelach. Na bazarach należy się targować, natomiast w sklepach ceny są stałe. W mniejszych miejscowościach jest zdecydowanie taniej.
W ostatnim czasie kuchnia peruwiańska przeżywa prawdziwy rozkwit, a szczególnie widoczne jest to w większych miastach, np. w Limie. Używa się w niej dużo przypraw, a wiele potraw jest dość pikantnych. Popularne dania to lomo saltado (wołowina, warzywa i ryżu), czy corvina (biały okoń morski marynowany w chili i cytrynie, z cebulą, podawany na zimno). Najlepszą ceviche znajdziemy w Limie oraz wzdłuż wybrzeża. W okolicach jeziora Titicaca podają znakomitego pstrąga, a w górach egzotyczne dania, takie hak cuy (grillowana świnka morska), stek z alpaki, czy pieczone prosię.
Jedne z najlepszych dań andyjskich serwowane są w Arequipa, gdzie można spróbować takich lokalnych specjałów jak: Rocoto relleno (faszerowane czerwone papryki chili), adobo (marynowana wieprzowina lub wołowina) i antichuchoa (szaszłyki z serc wołowych).
Spróbujcie lokalnych napojów, takich jak pisco (odmiana brandy), z którego robi się wyśmienite pisco sour. Popularnym napojem energetycznym jest mate de coca, herbata ziołowa z liści koki, która podobno łagodzi również objawy choroby wysokościowej. Inca Kola ma bardzo słodki, podobny do gumy smak, więc nie każdemu odpowiada. Pyszne są za to soki owocowe.
Wino nie jest tak dobre, jak argentyńskie, czy chilijskie, ale można spróbować takich marek, jak Tacama, Ocucaje i Vista Alegre. Najlepsze marki piwa to Cusquena i Pilsen.