Oslo jest miastem położonym w absolutnie unikatowym miejscu. Leży na dole fiordu, a z trzech stron otaczają go góry. Po Oslo bardzo łatwo jest się poruszać i prawie wszędzie można chodzić pieszo.
Oslo było kiedyś postrzegane jako senny kuzyn Sztokholmu i Kopenhagi, lecz dziś, jeśli chodzi o kulturę i rozrywkę, może konkurować z miastami dużo większymi od siebie. Na fiordach została otwarta Opera, a Orkiestra Filharmonijna prezentuje światowy poziom.
Dla tych, którzy kochają aktywność na świeżym powietrzu, Oslo przygotowało ponad 2500 km szlaków pieszych i narciarskich i to w granicach miasta. Wybrzeże Norwegii skąpane jest w ciepłej wodzie, dzięki Prądowi Norweskiemu. Mimo, że zimą temperatura może być niska, to lato rozpieszcza ciepłymi dniami, przyjemnymi chłodnymi wieczorami i słońcem, które nie zachodzi aż do godz. 23.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, Oslo ma jeden z najwyższych standardów życia na świecie, jak i cała Norwegia, która od lat zajmuje pierwsze miejsce na świecie w rankingu krajów najlepszych do życia. W niemałym stopniu przyczyniają się do tego doskonała komunikacja miejska w Oslo, czysta woda, dostęp do przyrody, niski wskaźnik przestępczości, a także wysoka jakość usług medycznych. Niestety Oslo znajduje się na szczycie listy najdroższych miast na świecie.
Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od głównej ulicy Karl Johans Gate. Na samej jej górze znajduje się pałac królewski, przed którym można obejrzeć zmianę warty. Mniej więcej w połowie ulicy znajduje się Katedra, a na samym dole główny dworzec kolejowy.
W bliskiej odległości od dworca znajduje się Opera – biały, marmurowy i granitowy budynek. Sprawia wrażenie, jakby wyrastał z wody jak skrzący się lodowiec. Jest to jedyna opera na świecie, po dachu której można chodzić. Z dachu rozciąga się wspaniały widok na miasto, fiord i okoliczne wyspy.
Na południe od Karl Johans gate, w stronę morza, znajduje się Teatr Narodowy, Ratusz, zamek Akershus Slott i Aker Brygge, nowoczesny kompleks handlowy na terenie byłej stoczni.
Wybierzcie się do Parku Rzeźb Vigeland, w którym znajduje się blisko 200 dzieł Gustava Vigelanda. Bramy parku, zrobione z kutego żelaza, otwarte są przez cały dzień, więc można po nim pospacerować po zwiedzeniu innych atrakcji miasta. Popularna jest również skocznia narciarska w Holmenkollen.
Dzieła Edvarda Muncha znajdują się zarówno w Muzeum Muncha, jak i Galerii Narodowej. Warto również wybrać się Bygdoy, szczególnie do Muzeum Łodzi Wikingów i zwiedzić statek polarny Fram, na którym norwescy odkrywcy wyprawiali się zarówno na Arktykę, jak i Antarktydę.
Nie można również pominąć Muzeum Kon-Tiki oraz średniowiecznego klepkowego kościoła, znajdującego się w Norweskim Muzeum Ludowym. Do Bygdøy można dojechać autobusem nr 30 lub w lecie promem odpływającym z ratusza.
Dobrze zaopatrzyć się w Oslo Pass, kartę, która m.in. pozwala na bezpłatny wstęp do wielu muzeów, a także nieograniczone korzystanie z komunikacji miejskiej. Jest to świetny sposób, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy w tym bardzo drogim mieście. Kartę można kupić w większości hoteli, na Dworcu Centralnym w Oslo i Centrum Informacji Turystycznej.
Zamek ten wygląda szczególnie imponująco, gdy oglądamy go od strony wody (ze statku lub promu). Zbudowany pod koniec XIII wieku, był świadkiem zarówno wojen, jak i okresu pokoju. Można zwiedzać przepiękne sale, tereny wokół zamku i Królewskie Mauzoleum.
Pałac królewski po raz pierwszy otworzył swoje podwoje dla zwiedzających w lecie roku 2000. Po śmierci króla Olafa V, w 1991 roku, pałac przeszedł gruntowny remont.
Jedna z najbardziej znanych atrakcji miasta. Co roku w drugą niedzielę marca skaczą z niej najlepsi norwescy skoczkowie. Została zbudowana w 2011 roku, na miejscu poprzedniej skoczni, wybudowanej z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku. Rozciąga się z niej wspaniały widok na Oslo.
Popularnym prezentem są norweskie swetry. W sklepach dostaniemy zazwyczaj dobrej jakości, szyte maszynowo swetry w rozmaite wzory. Jest również wybór ręcznie robionych swetrów, lecz są drogie. W Norwegii znajdziemy również rękodzieło. Jeśli odwiedzicie Oslo w końcu listopada, wybierzcie się na przykościelny bazar, gdzie można kupić norweskie drewniane rękodzieło, pamiątki i ozdoby świąteczne wykonane z wiórów i słomy. Bardzo popularne wśród turystów są norweskie trolle, rzeźbione i wylepiane, jak również przedmioty z motywami kwiatowymi. Szukajcie również wyrobów ze szkła, kamienia naturalnego i wyrobów cynowych, rzeźb w drewnie i srebrnej biżuterii. Nie przegapcie sklepów muzealnych, które oferują duży wybór sztuki i cennych pamiątek.
Tradycyjny norweski posiłek składa się z zupy oraz drugiego dania mięsnego lub rybnego (np. lutefisk (suszonego marynowanego dorsza, wędzonego łososia lub śledzia) z ziemniakami. Oslo przeżyło prawdziwy restauracyjny boom w latach osiemdziesiątych, a wraz z nim pojawiło się kilka pomysłowych nowych potraw. Dziś Oslo może pochwalić się kilkoma restauracjami z gwiazdką Michelin.