Osaka i cały region Kansai to duchowe centrum Japonii. Osaka – niegdyś stolica kraju – jest ważnym ośrodkiem handlowym, przemysłowym i kulturalnym. Od wielu lat zmienia się wygląd metropolii, pojawiają się nowe drapacze chmur i apartamentowce. Miasto dynamicznie się rozwija i czuć tu energię i zapał, rzadko spotykane gdzie indziej w Japonii.
Osaka wniosła ogromny wkład w japońską kulturę i sztukę, stąd pochodzi ceremonia parzenia herbaty, układania kwiatów (ikebana) oraz tradycyjne teatry japońskie, takie jak Bunraku, Kabuki i Noh. Miasto słynie z pisarzy, artystów, muzyków i komików.
Warto odwiedzić zamek, w którym znajduje się muzeum oraz otaczający go park. W mieście znajdziemy wiele buddyjskich świątyń i sanktuariów shinto. Świątynia Shitennoji jest najstarszą świątynią w kraju, choć główna pagoda została zrekonstruowana. W otaczającym ją ogrodzie można się przyjemnie zrelaksować. Na terenie sanktuarium Sumiyoshi Taisha Jinja znajduje się jeden z najbardziej znanych japońskich mostów łukowych. Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić Muzeum Fujita, z niezwykłą kolekcją sztuki japońskiej i pochodzącej z innych części Azji. Innym ciekawym muzeum jest Muzeum Ceramiki Orientalnej na wyspie Nakanoshima.
Z najlepszego widoku na miasto słynie Pływający Ogród w Umeda Sky Building oraz Abeno Harukas – najwyższy drapacz chmur w Japonii, wysoki na 60 pięter. Mieści się tu taras widokowy, galeria sztuki i Dom Towarowy Kintetsu.
Dobrze jest także pospacerować po mieście, odwiedzając sklepy, kawiarnie, muzea i galerie. Jedne z najciekawszych dzielnic to Umeda, Shinsaibashi (w tym Dotombori i America Mura), Kita-Horie i Tsuruhashi.
Japonia jest rajem dla miłośników zakupów. Mimo że ceny są wysokie, jakość towarów również. Najwięcej sklepów w Osace znajduje się w Umeda w pobliżu stacji JR Osaka i Umeda oraz w dzielnicach Namba i Minami. Ostatnio w Tennoji wybudowano wiele nowych domów towarowych. Domy towarowe są zresztą znakiem rozpoznawczym Osaki, a najsłynniejsze z nich to Takashimaya i Daimaru, przeznaczone dla zamożnych klientów. Niektóre z nich wybudowane zostały przez lokalne przedsiębiorstwa kolejowe (Hankyu, Hanshin i Kintetsu) tuż obok stacji końcowych. We wszystkich domach towarowych znajdują się restauracje, stoiska z artykułami spożywczymi oraz galerie, w których odbywają się przeróżne imprezy.
Charakterystyczne dla Osaki są podziemne centra handlowe. Ciekawe są szczególnie Crysta Nagahori, pod aleją Nagahori-dori i labirynt podziemnych pasaży w Umeda w pobliżu stacji Osaka. Midosuji Dori to szeroka, zadrzewiona aleja z wieloma międzynarodowymi butikami. We wschodniej części miasta znajduje się America Mura, z butikami i centrami handlowymi, popularnymi zwłaszcza wśród młodszych mieszkańców.
Osaka nie jest dobrym miejscem na zakup rękodzieła. Są tu co prawda sklepy sprzedające tradycyjne japońskie kimona i ceramikę, takie jak Sogo, Kintetsu, Daimaru i Takashimaya, ale po prawdziwe lokalne wyroby najlepiej wybrać się do Kioto.
Choć w kuchni japońskiej używa się dużo mniej przypraw niż w kuchni sąsiednich krajów azjatyckich, nie znaczy to, że jest ona pozbawiona smaku. Tradycyjna kuchnia z Osaki jest lżejsza niż w innych regionach Japonii. Jej specjalnością jest przepyszne jedzenie uliczne, takie jak okonomiyaki, grube naleśniki z wieprzowiną lub owocami morza z kapustą, kiełkami i makaronem, a także z jajkiem; udon, makaron pszenny, często podawany z gęstym sosem curry lub w gorącej pikantnej zupie; oraz takoyaki, klopsiki z małymi kawałkami ośmiornicy, chrupiące na zewnątrz, ale miękkie w środku. Ale prawdziwym symbolem kuchni Osaki jest olbrzymi krab z dzielnicy Dotombori oraz ogromna rozdymka tygrysia w Shinsekai.
Do restauracji w Osace najlepiej wybrać się w porze lunchu, ponieważ większość z nich serwuje dania dnia teishoku. Składają się zazwyczaj z małej przystawki, dania głównego z ryżem i zupą miso oraz zielonej herbaty. W niektórych miejscach można dostać dokładkę ryżu, sałatki i zupy.
Niegdyś Japończycy pili głównie herbatę, ale od pewnego czasu stali się wielkimi fanami kawy. W kawiarniach spotykają się ze znajomymi, pracują i relaksują się. Poza Starbucksem, są tu japońskie kawiarnie sieciowe, takie jak Tully, Excelsior Caffe, Doutour i Pronto.
W Osace znajdziemy sporo restauracji międzynarodowych, których właścicielami są osoby pochodzące z danych krajów, więc potrawy w nich serwowane są autentyczne.
Bardzo dobre restauracje znajdziemy w centrach handlowych lub domach towarowych. Nie są to typowe wydzielone części restauracyjne jak na Zachodzie, ale osobne lokale. W Tennoji, w Kintetsu Abeno Harukas są lokale znanych restauracji Osaki. W Namba, wybierzcie się do Namba Parks, a w Umeda, do Hankyu lub Grand Front Osaka.