Oman nie jest krajem dla wszystkich, ale z pewnością docenią go miłośnicy przyrody i interesujący się kulturą arabską. Jest jednym z najstarszych państw na Półwyspie Arabskim, a w przeszłości był ważnym sułtanatem, którego wpływy sięgały aż do Zanzibaru i Pakistanu. Kultura współczesnego Omanu to mieszanka kultury indyjskiej, afrykańskiej i arabskiej z niewielkimi pozostałościami zwyczajów brytyjskich.
Symbolem arabskiej gościnności jest niezwykła rzeźba, położona w starożytnym mieście Nizwa, w otoczeniu gór i pustyni – ogromna urna do kawy ze srebrnymi filiżankami. Można ją również postrzegać jako otwarcie się odizolowanego dotąd Omanu na gości z zewnątrz. Fascynujące w tym kraju jest to, że rozwój i ulepszona infrastruktura nie przeszkodziła w zachowaniu tradycji i zwyczajów praktykowanych od setek lat. W małych wioskach rybackich nadal można spotkać szkutników budujących dhow ręcznie, a w centrum kraju Beduinów mieszkających w wioskach położonych na skalistych tarasach.
Oman jest jednym z najbardziej egzotycznych miejsc na świecie – znajdziemy tu odludne wsie i pustynne oazy oraz miejscowych noszących tradycyjne stroje i kultywujących dawne zwyczaje. Jednak turyści poszukujący komfortu i atrakcji również nie będą zawiedzeni – czekają na nich luksusowe nadmorskie kurorty, z możliwością nurkowania i wędkowania.
Główne atrakcje Omanu to pustynne wydmy, starożytne ruiny, 400-letnie forty, tradycyjne bazary, plaże, nurkowanie, góry, oazy, przejażdżki na wielbłądach i kultura arabska. Oman jest krajem konserwatywnym, a obowiązującym prawem jest szariat. Cudzoziemcy przebywający w tym kraju muszą dostosować się do zasad w nim panujących.
W Omanie popularnymi pamiątkami są sztylety, stara broń, przedmioty z miedzi i mosiądzu, artykuły tkane, ceramika, biżuteria, antyki, kadzidło i towary importowane z Indii i Pakistanu. Pamiętajcie, że niektóre przedmioty wyglądające na tradycyjne są obecnie masowo produkowane za granicą. Nie kupujcie sztyletów z uchwytami z rogów nosorożca, ponieważ nosorożce są zagrożonym gatunkiem i artykuły zawierające ich rogi prawdopodobnie zostaną skonfiskowane przez służby celne. W Galerii Dziedzictwa w Maskacie znajdziecie tradycyjne rękodzieło. Warto tu zrobić zakupy również z tego powodu, że jest to organizacja non-profit i zyski ze sprzedaży trafiają do lokalnej społeczności.
Kuchnia Omanu to typowa kuchnia Bliskiego Wschodu, z dużą ilością przypraw i ryżu. Sporo jest ryb i zazwyczaj są one bardzo smaczne. Lokalny fast food to oczywiście shoarma, czyli kebab w picie. Powszechnie dostępne są potrawy hinduskie. W Maskacie jest spory wybór restauracji międzynarodowych – chińskich, tajskich, francuskich i brytyjskich. Do potraw często podawany jest jeera laban, czyli maślanka z kminkiem. Popularne są różnego rodzaju zupy z soczewicy. Warto spróbować świeżych daktyli, miodu, chałwy oraz tradycyjnej mocnej kawy z dodatkiem kardamonu.