Nowy Jork

Opis
Co zobaczyć?
Co kupić?

Nowy Jork jest sumą swych rejonów i ujawniającej się energii kolejnych fal mieszkańców, z reguły przybywających do miasta na jakiś czas, by pozostawić po sobie ślad i ruszyć dalej. To miasto wędrowców i dla wędrowców. Spójrzcie na drapacze chmur – wydają się tam bardziej stylowe i imponujące niż w jakimkolwiek innym mieście świata. Kupcie przekąskę z przyczepy na rogu ulicy lub usiądźcie w jednym z setek nowojorskich parków.

Times Square

Patrząc na świetlne reklamy i szyldy teatrów ponad sznurami samochodów i głowami przepływającego tłumu ludzi, odnosi się nieodparte wrażenie, że to skrzyżowanie wszystkich dróg świata. W każdą noc sylwestrową gromadzi się tu ponad milion ludzi, by obserwować spadanie kryształowej kuli na jednym z gmachów, oznaczające początek kolejnego roku.

Dolny Manhattan

Rzeczywistym wyróżnikiem tego obszaru jest historyczna rola, którą odgrywał on w tworzeniu miasta Nowy Jork oraz przekształcaniu go w handlową potęgę. Z perspektywy Statui Wolności i z Ellis island w zatoce New York Harbor można dostrzec, że Manhattan jest wyspą, i przypomnieć sobie o jego morskiej historii. Ale Dolny Manhattan najsilniej działa na wyobraźnię w Strefi e zero, miejscu, gdzie stały wieże World trade Center, zniszczone w zamachu 11 września 2001. Odbudowa tego miejsca jest świadectwem niezłomnego ducha, dzięki któremu przed wiekami Dolny Manhattan został zasiedlony.

East Village i_Greenwich Village

Słynące ze swej barwnej historii East Village i Greenwich Village to odrębne, choć połączone ze sobą rejony, ograniczone od północy Czternastą Ulicą, a od południa Houston Street. East Village, która zajmuje obszar od Alphabet City na wschodzie do Czwartej Alei i Bowery na zachodzie, była schronieniem pisarzy bitników w latach 50. XX w. Po pojawieniu się w latach 60. ruchów kontrkultury dawne miejsce imigrantów zajęli hipisi, którzy stworzyli nową tożsamość tego zakątka dolnego Manhattanu. Proces gentryfikacji sprowadził tu yuppie i rodziny, ale East Village zachowała swoją odrębność i jest wciąż świetnym celem wieczornego wyjścia. Sąsiadująca z nią od zachodu Greenwich Village na swym północno-zachodnim krańcu, w Meatpacking District, łączy długą tradycję artystycznego cygańskiego życia z najbardziej atrakcyjną ofertą zakupów i apartamentów. W sercu tej okolicy otoczenie Washington Square rozbrzmiewa echem literackiej przeszłości.

Midtown South

Południowa część środkowego Manhattanu zajmuje obszar między dwiema rzekami ograniczony ulicami Czterdziestą Drugą oraz Czternastą. W czasach XiX-wiecznego boomu znajdowało się tu handlowe centrum miasta; tutaj wystrzelił w niebo wspaniały Empire State Building i inne arcydzieła stylu art déco, kształtujące zarazem nowoczesną formę wieżowca i sylwetkę Manhattanu. Empire State Building to jeden z symboli miasta i kraju, który oczarowuje wszystkich odwiedzających po raz pierwszy Nowy Jorku. Mierzący 381 m wysokości drapacz chmur został uwieczniony w takich fi lmach, jak King Kong oraz Niezapomniany romans, a także Bezsenność w Seattle.

Na poziomie ulicy na turystę także czeka wiele atrakcji: historyczny rejon Gramercy Park jest idealnym miejscem na spokojną przechadzkę wzdłuż fasad ceglanych kamienic i zaadaptowanych wozowni. Świątynie mody przy Piątej Alei rywalizują pod względem atrakcyjności z bogatymi kolekcjami muzealnymi. Marmurowe lwy z gmachu Nowojorskiej Biblioteki Publicznej strzegą Biblii Gutenberga i oryginalnego Kubusia Puchatka.

Midtown North

Midtown North rozciąga się między rzekami Hudson i East River, granicę rejonu od północy stanowi Central Park, a od południa Czterdziesta Druga Ulica. Na chodnikach tej tętniącej życiem części miasta tłoczą się pracownicy okolicznych biur, klienci sklepów przy Piątej Alei oraz nowojorczycy i turyści zmierzający do teatrów i restauracji przy Times Square. Architektura zmusza do podniesienia wzroku na tak znane obiekty jak perły stylu art déco: Budynek Chryslera i Centrum Rockefellera. To miasto w mieście kryje platformę widokową Top of the Rock, salę widowiskową Radio City Music Hall, a zimą sławną ślizgawkę na Rockefeller Plaza.

Sztuki piękne reprezentuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museum of Modern Art), którego niedawno powiększone i odnowione sale ekspozycyjne są idealnym miejscem do podziwiania oszałamiającej kolekcji.

Upper East Side

rozciągający się od pięćdziesiątej Dziewiątej do sto Dziesiątej Ulicy rejon między Central parkiem a East River od końca lat 80. XiX w. był ulubioną dzielnicą zamożnych nowojorskich elit, co zaowocowało powstaniem wielu rezydencji, kamienic i eleganckich sklepów na odcinku między Piątą Aleją a Lexington Avenue. W Metropolitan Museum of Art można śmiało spędzić tydzień, więc mając do dyspozycji jeden dzień, należy wybrać najważniejsze muzea i najciekawsze eksponaty w kolekcji.

Spacer Piątą Aleją (Fifth Avenue) w kierunku północnym pozwala oglądać wystawy i poczuć atmosferę najelegantszych markowych sklepów w mieście. Przy tej legendarnej ulicy znajdują się sklepy niektórych najsławniejszych projektantów mody oraz wielki dom towarowy Saks.

Central Park

dziennikarz Frederick Law Olmsted i architekt Calvert Vaux zaprojektowali pierwszy w Stanach zjednoczonych naturalny park w 1858 r., by wyjść naprzeciw potrzebom miasta w zakresie terenów zielonych. W XiX w., gdy zwykli nowojorczycy szukali odpoczynku od uciążliwości miasta, miejscowe elity zaczęły postulować utworzenie specjalnej ogólnodostępnej przestrzeni, w której można by było rozwijać kontakty towarzyskie i gdzie przedstawiciele klas niższych mogliby zażywać świeżego powietrza. Po dłuższej debacie wybrano fragment Manhattanu nieodpowiedni do zabudowy komercyjnej, na którym obecnie znajduje się park. Przez dwadzieścia lat 20 000 pracowników przekształcało bagna w jeziora, modelowało skalisty krajobraz, sadziło ponad 270 000 drzew i krzewów i zmieniało cały obszar w idylliczny zakątek w sercu miasta. Wartość zajmowanego terenu jest szacowana na co najmniej 530 mld dolarów. W parku można pływać, jeździć na łyżwach, pływać łódką, jeździć na rowerze, spacerować lub po prostu podziwiać liczne urocze ogrody.

Upper West Side

Upper West Side leży między Central parkiem a parkiem Riverside i jest ograniczona od południa rondem Columbus Circle, od północy zaś sto Dziesiątą Ulicą. Na tym obszarze skupiona jest część najpiękniejszych miejskich budynków mieszkalnych, w tym ozdobne XiX-wieczne kamienice z żółtobrunatnego piaskowca, które są symbolem Nowego Jorku, oraz niektóre z pierwszych luksusowych apartamentowców.

Wzgórza Waszyngtona i Harlem

Harlem zajmuje całą szerokość Manhattanu pomiędzy Dziewięćdziesiątą szóstą Ulicą na południu a sto siedemdziesiątą na północy. Do lat 70. i 80. XX w. uważany był za miejsce, którego należy unikać, ale odnowiona szeregowa zabudowa, nowe galerie i wciąż tętniące życiem kluby muzyczne wpisały dzielnicę w ogólnonowojorski kontekst.

Brooklyn

Od Walta Whitmana po Spike’a Lee artyści czerpali inspirację z dynamicznego Brooklynu. założona w 1636 r. przez Holendrów osada nazwana Breuckelen była odrębnym miastem do 1898 r., kiedy to została włączona jako dzielnica do Nowego Jorku. W kolejnych latach wszyscy – począwszy od farmerów z Nowej Anglii, na europejskich imigrantach kończąc – zapuszczali korzenie na tym skrawku wiejskiej ziemi, liczącym obecnie 184 km2. Brooklyn nadal przyciąga imigrantów z całego świata, przez co jest jedną z najbardziej zróżnicowanych etnicznie dzielnic w całych Stanach zjednoczonych i znakomitym miejscem do odkrywania kuchni i tradycji innych kultur.

Most Brooklyński

Jeden z XIX-wiecznych cudów sztuki inżynierskiej, pierwszy na świecie stalowy most wiszący, którego budowę ukończono w 1883 r., oszałamiał obserwatorów swoim ogromem. Obecnie spacerem, biegiem, na deskorolce lub rowerze – przeprawa mostem Brooklyńskim jest obowiązkowym punktem pobytu w Nowym Jorku. Z mostu rozciągają się niemające sobie równych widoki na Manhattan, East River i Statuę Wolności, a na bliższym planie można podziwiać masywne neogotyckie wieże samego mostu i krzyżujące się liny oraz przewody, zachęcające do tysięcy oryginalnych ujęć.

Statua Wolności

Od 1886 r. statua z rozerwanymi okowami u stóp i tablicą z datą uzyskania niepodległości w dłoni była dla Amerykanów źródłem inspiracji.

Zakupy w Nowym Jorku są praktycznie sportem walki i nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w butikach i galeriach handlowych w centrum Manhattanu. Nawet jeśli nie zamierza się nic kupić, można się nieźle bawić obserwując innych kupujących i śledząc nadchodzące trendy w modzie.

Nowy Jork domem projektantów mody

Nowy Jork jest domem licznych światowej sławy projektantów mody, a zatem miasto to jak żadne inne zaspokaja potrzeby wszystkich tych, dla których jest ona namiętnością życia. Czekają tu na nich najsławniejsze domy mody oraz liczne niezależne salony. Można tu znaleźć sklepy firmowane przez takich kreatorów jak Calvin Klein, Vera Wang i Marc Jacobs, ale także mniejsze butiki oferujące wspaniałe projekty i zwiastujące nadejście młodych talentów.

Upper East Side wabi gości niektórymi spośród najbardziej fascynujących nowojorskich sklepów, od eleganckich butików projektantów po światowej sławy domy towarowe i sklepy muzealne sprzedające książki, akcesoria, upominki oraz wiele innych artykułów. W niektórych ceny mogą być wygórowane, ale buszować wśród półek można całkowicie za darmo.

Zobacz również

Floryda

Corocznie na południową Florydę przyjeżdżają miliony turystów. Wykorzystują dobrodziejstwa tamtejszego klimatu podzwrotnikowego i nieskończonych kilometrów wybrzeża. Poza plażami czerpią pełnymi...

Keys

Upper Florida KeysMalowniczy, 203-kilometrowy odcinek Overseas Highway łączy ponad 40 zamieszkanych wysp i wysepek. Nad błękitną tropikalną tonią przerzucono 42...

Miami

W Ameryce nie ma drugiego takiego metropolis. Większość mieszkańców – mimo półrocznego stałego zagrożenia huraganami – uważa się za szczęściarzy,...

Kolorado

Kolorado pełne jest majestatycznych szczytów i naturalnego piękna przyrody. Choć słynie przede wszystkim z doskonałych warunków do uprawiania narciarstwa, górskich...

Utah

Największym atutem Utah są przepiękne, wyżynne i górzyste krajobrazy. Jest to doskonałe miejsce na uprawianie różnorodnych sportów, od jazdy na...

Kauai

Kauai jest soczyście zielona. Wyspa znajduje się na północnym krańcu archipelagu, ale i tak tutejszy ruch na drogach przyprawia o...

Polecane hotele

Podświetlane filary w hotelu W w new york

W New York

Hotel ten położony jest na Środkowym Manhattanie, 1 przecznicę od stacji metra 51st Street. Do dyspozycji Gości jest doskonale wyposażone spa, punkt informacji turystycznej oraz siłownia. Hotelowe pokoje są wyposażone...
Regał z książkami i fotele w Affinia Hotels & Suites, Stany Zjednoczone

Dumont NYC-an Affinia hotel

Hotel Dumont NYC-an Affinia jest położony w dzielnicy Flatiron na Manhattanie. Z okien obiektu roztacza się widok na wieżowiec Chrysler Building i cieśninę East River. W hotelu znajduje się całodobowa...
Pokój w apartamencie w teh new york edition

The New York EDITION

Hotel The New York EDITION mieści się w słynnym wieżowcu Metropolitan Life Insurance Company Tower, 22 metry od parku Madison Square i oferuje restaurację rekomendowaną przez przewodnik Zagat oraz bezpłatne...
hotel w Nowym Jorku

Manhattan NYC-an Affinia hotel

This boutique hotel in Manhattan features a restaurant, gym and spacious studios or suites with full kitchens. Stewart Hotel is one block from Penn Station and Madison Square Garden.

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy