Montreal

Opis
Co zobaczyć?
Co kupić?
Co zjeść?

Montreal często bywa porównywany do Paryża i rzeczywiście między tymi miastami jest wiele podobieństw. Przede wszystkim język, eleganckie restauracje i ciekawe kawiarnie oraz zabytkowe budynki. Różni się jednak od francuskiej stolicy tym, że panuje tu prawdziwie przyjazna i swobodna atmosfera .

Montreal to ważny ośrodek kulturalny, wieloetniczne miasto, które zachwyci niemal każdego turystę. W Montrealu narodził się słynny Cirque du Soleil, z tego miasta pochodzą znani pisarze i artyści, np. Leonard Cohen. W hotelu Fairmont Queen Elizabeth, John Lennon i Yoko Ono powtórzyli słynny „protest łóżkowy” i nagrali utwór Give Peace a Chance.

Montreal przyjemnie się zwiedza, a pomaga w tym doskonała komunikacja miejska, w tym metro, nazywane tu RESO.

Zwiedzanie dobrze zacząć w Starym Porcie, Vieux Montreal, gdzie znajdują się tereny rekreacyjne i gdzie będziemy mieć okazję obejrzeć występy i posłuchać lokalnych artystów. Na placu Jacquesa Cartiera warto odwiedzić jedną z wielu przyjemnych kawiarni. W niewielkiej odległości od placu mieszczą się słynne atrakcje Monrealu, m.in. Musee des Beaux Arts de Montreal, Muzeum McCorda i Musee d’Art Contemporain de Montreal oraz Katedra Maryi Królowej Świata.

Park Olimpijski

Na wschód od centrum miasta znajduje się Park Olimpijski, centrum ekologiczne Biodome, a także Ogród Botaniczny. Koniecznie wybierzcie się na spacer wzdłuż Lachine Canal, uznanego za Narodowe Miejsce Historyczne, który łączy Vieux Port z Lac St. Louis w Lachine i gdzie mieści się muzeum i park.

Boulevard Saint Laurent

Boulevard Saint Laurent to główna ulica miasta, nazywana „The Main”, która odzwierciedla różnorodność kulturową Montrealu. Oprócz angielsko- i francuskojęzycznych mieszkańców miasta, na ulicy osiedlali się imigranci żydowscy, włoscy i chińscy, a następnie Portugalczycy, Arabowie i Haitańczycy. Bulwar pełen jest księgarń, małych sklepów, kafejek i restauracji.

Koniecznym punktem wycieczki po Montrealu jest szczyt Mont Royal, najbardziej rozpoznawalny punkt w panoramie miasta. Zatrzymajcie się przy jeziorze Beaver i w pobliżu Chalet du Mont Royal, aby podziwiać fantastyczny widok na centrum Montrealu i rzekę św. Wawrzyńca.

Najsłynniejszym miejscem na zakupy w Montrealu jest Underground City, czyli podziemne galerie handlowe położone w samym centrum miasta. Są to Cours Mont Royal, Place Montreal Trust, Eaton Centre, Les Promenades de la Cathedrale Cours Mont Royal i Place Montreal.

Z kolei na Rue Ste. Catherine – najdłuższej ulicy handlowej w Kanadzie – znajdziemy mnóstwo sklepów i butików, na Rue St. Denis – ubrania i akcesoria europejskich projektantów, a na Rue Mont Royal – ciekawe, modne wzory.

Można także wybrać się do domów towarowych, takich jak The Bay, czy Simons oraz słynnych Holt Renfrew & Co. i Ogilvy. Na Rue Notre Dame znajdziemy najlepszy wybór antyków.

Popularne przysmaki Montrealu to m.in. poutine (frytki z serem i sosem), tourtiere (bułeczka mięsna), ragout de boulets (gulasz z klopsikami), tarta z syropem klonowym, tradycyjny pączek zwany ogonem bobra, czy wędzone mięso, w którym specjalizują się najsłynniejsze montrealskie delikatesy – Schwartz’s. Przepyszne są także bajgle, gotowane w wodzie z miodem, a następnie pieczone w piecach opalanych węglem.

W Montrealu nie brakuje oczywiście francuskiej kuchni, od bardzo eleganckich restauracji do skromniejszych lokali oraz kuchni etnicznej (tajskiej, wietnamskiej, indyjskiej). Znane restauracje znajdują się na Boulevard St. Laurent i Rue St. Denis. W prawie wszystkich restauracjach menu wywieszone jest na zewnątrz, ale wiele z nich jedynie w języku francuskim.

Zobacz również

Vancouver

Vancouver, leżące w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, słynie z unikatowych w klimacie umiarkowanym lasów deszczowych, cieśniny Strait of Georgia, fiordów,...

Kanada

Kanada zajmuje ogromną powierzchnię, niemal 10 mln km2 i otoczona jest przez trzy Oceany: Atlantycki, Spokojny i od północy przez...

Polecane hotele

NOwoczesny budynek Sofitel Montreal Golden Mile

Sofitel Montreal Golden Mile

Hotel ten jest dogodnie położony w zabytkowej okolicy Golden Square Mile w centrum Montrealu i zapewnia swoim Gościom elegancko urządzone wnętrza oraz wysokie standardy usług.
Pokój dwuosoby w hotelu W w montrealu

W Montreal

Ten nowoczesny hotel mieści się w zabytkowym budynku Banku Kanadyjskiego, który stoi w centrum Montrealu.
Hotel obok lotniska w Montrealu

Aloft Montreal Airport

Only seconds from Montreal's international airport, this pet and family-friendly hotel offers exceptional accommodations, 24-hour airport shuttle service, and is a short drive from the downtown area.
Główny hol w loews hotel vogue z czarnobiała posadzką

Loews Hotel Vogue

Hotel ten nagrodzony jest 4 diamentami i położony jest w centrum Montrealu, zaledwie 50 metrów od ulicy Ste-Catherine Street. Obiekt oferuje bezpłatne WiFi, centrum fitness oraz pokoje z telewizorem z...

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy