Mediolan

Opis
Co zobaczyć?
Co kupić?
Co zjeść?

Mediolan to niekwestionowana stolica mody i wzornictwa, salon wystawowy nowoczesnej architektury – skrzętnie chowa skarby za niezwracającymi uwagi, skromnymi fasadami pałaców i kościołów.

Duomo

Katedrę Narodzenia Najświętszej Marii Panny zaczęto budować w 1386 r. w miejscu dwóch starszych świątyń. We wznoszenie zaangażowani byli budowniczowie, architekci, rzeźbiarze i najwybitniejsi kamieniarze z całej Europy. Fasadę olbrzymiej budowli ukończono dopiero w 1813 r. z inicjatywy Napoleona, którego w katedrze w 1805 r. koronowano na króla Włoch. Katedrę zamierzano wznieść z cegieł, ale na polecenie Giana Galeazza Viscontiego powstała wyłącznie z marmuru wydobywanego w Candoglii. Mocny kamień świetnie poddawał się obróbce rzeźbiarskiej. Karedra ma pokaźną liczbę wieżyczek. Na 135 pinaklach znalazło się ok. 1800 posągów. Większość iglic ma 17 m wysokości, rozmieszczone zostały wokół dużej wieży środkowej, na której od 1774 r. widnieje Madonnina – pozłacany posąg Matki Boskiej

Widok z tarasu na dachu ukazuje układ miasta, poprzedza też spacer wokół świątyni, o którą od 1387 r. troszczy się organizacja Veneranda Fabbrica. Po obejrzeniu z zewnątrz zapierającej dech świątyni przychodzi pora na zdobiące wnętrze piękne posągi i witraże. Z tarasu dachowego podziwia się figurę Madonniny (poniżej) i niezrównaną panoramę miasta. Po zwiedzeniu katedry przechodzi się do nowego Grande Museo del Duomo w Palazzo Reale.

Corso Vittorio Emanuele II

Znane dawniej jako Corsia dei Servi (droga służących) dziś jest wielkim deptakiem, rozciągającym się między Piazza San Babila a katedrą. W połowie lat 50. XX w. trakt został główną arterią handlową. Z czasem się bardzo umiędzynarodowił, a sklepy światowych marek zajęły miejsca wielu kin, dzięki którym wieczorami ulica tętniła życiem. W połowie corso wznosi się neoklasyczna bazylika di San Carlo al Corso, wybudowana na miejscu starszego kościoła Santa Maria dei Servi. Kopuła równa szerokości bazyliki podpowiada, że jej wzorem był rzymski Panteon.

Kwartały mody

Okolicę wokół Via Montenapoleone nazywano kiedyś Contrada del Monte. Obecne oblicze zyskała na początku XIX wieku. Została w znacznej mierze odrestaurowana w stylu neoklasycznym i zawłaszczona przez mediolańską burżuazję i arystokrację. Obecnie jest centrum włoskiej mody i olśniewającą manifestacją światowego przepychu.

La Scala

Teatro della Scala – potocznie La Scala – jest symbolem Mediolanu. Zmienia się podobnie jak on, ale nic nie traci z wyjątkowego charakteru.

Scena zainaugurowała działalność w 1778 r. wystawieniem opery A. Salieriego, zatytułowanej Europa riconosciuta. Teatr powstał na zlecenie cesarzowej Marii Teresy. Projekt zamówiła u Giuseppe Piermariniego.

Biblioteka i Pinakoteka Ambrosiana

Biblioteca Ambrosiana i Pinacoteca Ambrosiana należą do najważniejszych placówek kulturalnych miasta. Fundatorem obu był arcybiskup Mediolanu Fryderyk Boromeusz. „By służyły wszystkim” – oznajmił w 1607 roku. Wierzył, że nauka i sztuka są narzędziem do szerzenia wiary chrześcijańskiej.

Lago di Como

Piękno krajobrazu oraz perły architektury rozproszone wokół jeziora najlepiej podziwiać z wody. Wzdłuż wybrzeży wybudowano i urządzono imponującą liczbę zabytkowych willi i ogrodów. Dzięki doskonale rozwiniętej żegludze bez trudu można dotrzeć do takich miejsc, jak Menaggio, Varenna, Bellaggio, Cadenabbia, Tremezzo czy Lenno, a także na jedyną wyspę – Isola Comacina.

Sklepy z pomysłem odgrywają ważną rolę w mieście wzornictwa i mody, w którym talentom towarzyszy styl, a łączenie gatunków ma wagę credo.

High Tech

High Tech (Piazza XXV Aprile 12) jest w Mediolanie synonimem sklepu z pomysłem (concept store). Otworzył podwoje w 1982 r. w innym miejscu, obecnie zajmuje dawną wytwórnię tuszów przy Piazza XXV Aprile. Placówka zawsze przestrzegała zasad funkcjonalności, kanonów estetyki i kalkulowania rozsądnych cen. Na górnym poziomie (2000 m2) wystawiono sofy, fotele, stoły, szafy biblioteczne i tradycyjne krzesła, na parterze klient kupi perfumy, papeterie oraz modne dodatki i akcesoria. W przyziemiu umieszczono wszystko dla kuchni i łazienki. W 2001 r. przy Via Meucci 39 w dawnej fabryce specyfiku o nazwie Ovomaltina otwarto Cargo. Po przekroczeniu progu ma się wrażenie wejścia do ładowni statku wypełnionej absolutnie wszystkim. Ofertę mebli z Chin, Maroka, Indii, Meksyku, Indonezji i Indochin uzupełniają artykuły wykończeniowe, akcesoria kuchenne, książki i gadżety.

Corso Como 10

Pomysłodawczynią 10 Corso Como (Corso Como 10) jest Carla Sozzani – była dziennikarka i ekspertka w dziedzinie mody. Swoją wizję sklepu wcieliła w życie w 1991 r. w dawnym garażu, na zawsze zmieniając wygląd ulicy. Przestrzeń wypełniła książkami, wyrobami artystycznymi, modnymi ciuchami i sztuką użytkową, dobranymi wg własnych upodobań i smaku. Na piętrze, w Galleria Carla Sozzani, urządza wystawy fotograficzne, a w pobliskiej księgarni oferuje publikacje na temat wzornictwa, grafiki i fotografii. Ze świata mody wywodzi się także Rossana Orlandi. W kwartałach Magenty w 2002 r. w pomieszczeniach dawnej wytwórni krawatów otworzyła Spazio Rossana Orlandi (Via Matteo Bandello 14/16) – krainę chaosu, ale ze starannie dobranymi unikatami czy rzeczami produkowanymi w krótkich seriach przez wybitnych twórców. Asortyment pochodzi z całego świata. Można np. wybierać między „podpalanymi” stolikami Maartena Bassa (absolwenta akademii wzornictwa w Eindhoven) a meblami robionymi z odzyskiwanych odpadów drewnianych przez innego Holendra, Pieta Heina Eeka. Po sąsiedzku ze sklepem w 2007 r. otwarto restaurację Pane e Acqua, zaprojektowaną przez Paola Navone, którego meble i dodatki można kupić w pobliskiej galerii.

JVstore

Warto się pofatygować do JVstore (Via Melzo 7), placówki poświęconej modzie i wzornictwu, prowadzonej przez Jannelli & Volpi – włoską firmę z tradycjami, zajmującą się produkcją tapet. Sklep działa nad firmowym salonem wystawienniczym. Nie zawiedzie. Zawsze ma w ofercie doskonały wybór wzornictwa artystycznego i mody z Włoch, Francji i Skandynawii, na pierwsze miejsce wybijają się tekstylia z Marimekko. Umiłowanie do poszukiwań, zwłaszcza w dziedzinie mody, widać też w ofercie Wait and See (Via Santa Marta 14), w należącym do Uberty Zambeletti (stylistki i projektantki wnętrz z duszą kosmopolitki) sklepie urządzonym w dawnym klasztorze w centrum miasta. Proponuje odzież, dodatki, biżuterię, papeterie i oryginalne starocie z całego świata, od Peru po Francję, od Finlandii po Kalifornię.

Mimo konkurencji restauracji etnicznych i tych hołdujących kuchni fusion lokale serwujące mediolańskie potrawymają się doskonale. W czym tkwi sekret? W jakości surowców i półproduktów oraz przywiązaniu do tradycji.

Upodobanie do tradycji dobrze widać w restauracjach takich jak Al Matarel (Corso Garibaldi 75), gdzie w karcie zawsze figuruje risotto alla Milanese, kotlet cielęcy czy ossobuco. W tej samej okolicy działa Antica trattoria della Pesa (Viale Pasubio 10), ceniona za risotto al salto (podsmażane, chrupkie placuszki ryżowe). Nobliwa mediolańska restauracja, za jaką uważa się Masuelli San Marco (Viale Umbria 80), od ponad 90 lat racząca tym, co najlepsze w kuchni lombardzkiej i piemonckiej, w sezonie zaprasza w czwartki na cassoeulę – wiejski specjał z włoskiej kapusty i wieprzowiny.

Trattoria del Nuovo Macello

Do najmilszych należy Trattoria del Nuovo Macello (Via Lombroso 20). Działa od 1929 r. i zdobyła uznanie udanym łączeniem tradycji z pomysłowością i doborem surowców. Oprócz klasyki, takiej jak ossobuco z gremolatą (drobno posiekana mieszanka czosnku, natki pietruszki i skórki cytrynowej) czy szafranowego risotta, nie gardzi stylowymi odmianami dań tradycyjnych. Warto też zadać sobie trud dotarcia do położonej poza centrum L’Altra Isola (Via Porro 8), gdzie perfekcyjne ossobuco z risottem przygotowuje kucharz… z Chin – Hu Shunfeng.

Panettone

Tradycyjny mediolański (i nie tylko) deser bożonarodzeniowy – panettone – ujrzał światło dzienne przez przypadek. Jak głosi legenda, kucharz Ludwika Sforzy (Il Moro) spalił deser przygotowywany na bankiet. Sytuację uratował kuchcik imieniem Antoni, przemyślnie mieszając to, co znalazło się jeszcze w spiżarni. Tak powstało panettone: „pan de Toni” (chleb Toniego), czyli baba drożdżowa. Każda mediolańska cukiernia utrzymuje, że jej wypiek jest najlepszy. Ale tylko niektóre sięgają wyżyn. Tak jak Marchesi (Via Santa Maria alla Porta 11), która od 1824 r. prowadzi sklep przy Corso Magenta. Babka stamtąd, w sprzedaży przez cały rok, uważana jest za rarytas. Podobnym uznaniem cieszy się wypiek z Panificio Davide Longoni (Via Tiraboschi 19), filii znanej cukierni z Monzy. Lukrowane desery z długo wyrastającego ciasta drożdżowego są też specjalnością Pasticceria Berti (Via Aselli 35) – rodzinnie prowadzonego zakładu cukierniczego w Città Studi. Wielkim uznaniem mediolańczyków cieszy się również Cucchi (Corso di Porta Genova 1) – przed wojną kawiarnia, która przekształciła się w cukiernię.

Zobacz również

Rzym

Można tu przyjeżdżać nieskończenie wiele razy, można tu mieszkać latami, a wciąż będą budzić zachwyt kolory (delikatne czerwienie, ochry i...

Toskania

Toskania jest regionem pod każdym względem niezwykłym, nawet jak na wyjątkowe Włochy. Poza Florencją, głównym ośrodkiem artystycznym kraju, znajdują się...

Wenecja

Najpiękniejsze miasto świata rzadko rozczarowuje. „Wolę być w Wenecji w deszczowy dzień niż w pogodny w każdej innej stolicy” –...

Como

„Ukryte głęboko w leszczynowych gajach” – tak o stolicy regionu pisał w 1791 r. William Wordsworth, angielski poeta. Na starym...

Sycylia

Sycylia jest tajemniczą wyspą o niezrównanej urodzie i ogromnym bogactwie kulturowym. Tworzy jednak oddzielny świat, odcięty od głównego nurtu życia...

Włochy

We Włoszech powstały wspaniałe, o światowym znaczeniu dzieła sztuki, literatury i architektury. Tu istniały największe imperia starożytnego i średniowiecznego świata,...

Polecane hotele

Czerwone kwiaty w hotel principe di savoia

Hotel Principe Di Savoia

Hotel Principe Di Savoia położony jest w odległości 100 metrów od stacji metra i dworca kolejowego Repubblica w Mediolanie. Obiekt oferuje spa na najwyższym piętrze oraz przestronne, klasycznie urządzone pokoje...
Piękna kamienica, w której znajduje się hotel Chateau Monfort

Chateau Monfort

Ten pięciogwiazdkowy hotel butikowy zlokalizowany jest w zabytkowym centrum Mediolanu, jedynie 8 minut spacerem od placu Piazza San Babila i butików przy ulicy Via Montenapoleone. Na Gości czekają pokoje z...
Kominek w Grand hotel et de milan

Grand Hotel et de Milan

Hotel Grand et de Milan usytuowany jest w ekskluzywnej dzielnicy handlowej Mediolanu, 400 metrów od gmachu opery La Scala oraz 10 minut spacerem od centrum informacyjnego Expo 2015 Gate.
Skuter przed hotel manzoni

Hotel Manzoni

Montenapoleone Design Suite is an apartment located in Milan, a few steps from Milan Fashion District. Guests benefit from balcony. Free WiFi is available throughout the property. The kitchen has...

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy