Małopolska – malowniczy region obejmujący obecnie południowo-wschodnią część kraju, w górnym i częściowo środkowym dorzeczu Wisły oraz w dorzeczu górnej Warty. Skarbem Małopolski są Tatry, liczne uzdrowiska oraz złoża soli kamiennej i węgla. Nie można zapominać o wspaniałej architekturze miast takich jak Kraków, Częstochowa, Bielsko-Biała czy Tarnów.
Dawna królewska stolica Polski należy do najatrakcyjniejszych miast Starego Kontynentu. Tutaj splatają się ze sobą legendy, historia i współczesność. Jest jednym z europejskich miast, w których podziwiać możemy oryginalne zabytki reprezentujące wszystkie okresy z dziejów nowożytnej sztuki od czasów romańskich po współczesność. Krakowski Rynek Główny i otaczająca go sieć uliczek oraz królewska siedziba na Wawelu znajdują się na liście miejskich zespołów architektonicznych światowego dziedzictwa UNESCO. Interesujących krajoznawczo i historycznie miejsc w Krakowie nie brakuje. Do niewątpliwie wartych odwiedzenia należą cztery krakowskie kopce. W Bronowicach, które rozsławiło Wesele Stanisława Wyspiańskiego, znajduje się dworek Rydlów, w którym bawiono się w drugim dniu wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Tutaj odbywa się w listopadzie osadzanie chochoła na krzewie różanym i tutaj znajduje się dzisiaj Muzeum Młodej Polski. Daleko poza centrum miasta na skalistej grzędzie opadającej w wody Wisły wznosi się romański w zrębach, gotycki w murach i barokowy w wykończeniu zespół opactwa benedyktyńskiego w Tyńcu. Mało kto wie o leżącym w południowej części Krakowa uzdrowisku. Znajduje się ono w Swoszowicach. Lecznicze właściwości tutejszych wód siarkowych znane były już w XVI w.
Zakopane to kulturalna stolica Podhala. Na terenie miasta znajdują się liczne muzea, galerie, kina, centra kultury oraz teatr. Najważniejszą placówką muzealną miasta jest Muzeum Tatrzańskie, którego główna siedziba znajduje się w sąsiedztwie dolnego odcinka Krupówek. Warto też odwiedzić Izbę Pamięci Bronisława Czecha, znakomitego polskiego narciarza, który zginął w obozie w Oświęcimiu. Chlubą Zakopanego jest Teatr im. Stanisława Witkiewicza, którego premiery są ważnymi wydarzeniami kulturalnymi. U podnóża Gubałówki przy ulicy Kościeliskiej leży historyczne centrum Zakopanego. Tworzy je zespół oryginalnych chałup góralskich należących do znanych zakopiańskich rodów gazdowskich. Wznosi się tu również drewniany kościół Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowany w latach 60. XIX w. Obok znajduje się stary Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, nazywany „zakopiańskim panteonem”. Spoczywają tu między innymi: Kornel Makuszyński, Stanisław Witkiewicz, Karol Stryjeński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Jan „Sabała” Krzeptowski, ksiądz Józef Stolarczyk, Antoni Kenar, Stanisław Rząsa i wielu innych. Zobaczymy też symboliczne groby Witkacego, Mariusza Zaruskiego i Bronisława Czecha.
Łańcuch Tatr rozciągnięty od Przełęczy Zdziarskiej na wschodzie do Przełęczy Huciańskiej na zachodzie tworzą: Tatry Bielskie, Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie i Pasmo Siwego Wierchu. Główny grzbiet tatrzański ma 80 km długości i 18,5 km szerokości. To niedużo, a mimo to na tej niewielkiej przestrzeni spotkać można w zasadzie wszelkie typy górskiego pejzażu i w pełni rozwinięte wszystkie piętra roślinności. Tatry są też najsilniej wypiętrzoną i najbardziej interesującą geologicznie częścią karpackiego masywu. Stanowią coś w rodzaju muzeum alpejskiego krajobrazu, gdyż na niewielkiej przestrzeni występują tu wszystkie typowe dla tego typu gór zjawiska. Największą popularnością cieszą się spacery po Tatrach Zachodnich Ścieżką pod Reglami i połączonymi z nią dolinami: Białego, Strążyską, Małej Łąki oraz położonymi już za granicami miasta najdłuższymi ze wszystkich – Kościeliską i Chochołowską. Wycieczki w górach ułatwiają schroniska. Do najpiękniej położonych należą wspomniane przy Morskim Oku, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej i na Polanie Chochołowskiej. To ostatnie miejsce wygląda bajkowo szczególnie w kwietniu, kiedy zakwitają krokusy.
Zwana perłą polskich uzdrowisk, od lat cieszy się opinią najpopularniejszej górskiej miejscowości uzdrowiskowej w Polsce. Pierwsze wzmianki o osadzie, figurującej w dokumentach jako „Krzenycze”, pojawiają się w połowie XVI w. Wieś należała wówczas do klucza muszyńskiego, jak określano rozległy obszar na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Niskiego należący do biskupów krakowskich. Obecność źródeł mineralnych stwierdzono na terenie wsi już w XVII w.
Piwniczna-Zdrój jako uzdrowisko zyskała popularność w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zanim stało się znanym uzdrowiskiem, było handlowym miasteczkiem na przebiegającym doliną Popradu szlaku w kierunku Węgier. Na przeciwległym prawym brzegu rzeki rozciąga się park Zdrojowy z zabytkową pijalnią. Nieco dalej znajduje się współczesna altana z ogólnodostępnym źródłem wody mineralnej. Z Piwnicznej-Zdroju do Rytra prowadzi trasa spływu tratwami doliną Popradu
Na jego terenie zachowało się wiele zabytków świadczących o dawnym znaczeniu Rzeszowa. Historyczne pamiątki są rozproszone po centrum miasta, a największe ich skupisko występuje w sąsiedztwie Rynku. Rynek i przecinający go ze wschodu na zachód deptak w ciągu ulic Mickiewicza i Matejki otacza zabytkowa zabudowa złożona z zespołów kamienic mieszczańskich z XVII–XIX w. Pod płytą Rynku znajdują się dawne kupieckie piwnice i magazyny, po których oprowadza Podziemna Trasa Turystyczna.