Laponia

Opis

Znajdująca się na północ od koła podbiegunowego Laponia jest ojczyzną ludu Sami. To pustkowie pokryte lasem, obejmuje prawie jedną czwartą terytorium Finlandii i rozciąga się aż do północnej Norwegii, Szwecji i zachodniej Rosji. Wielu turystów przyjeżdża tu, aby zobaczyć białe noce, w okresie od maja do lipca. Noce polarne, gdy słońce nie wschodzi całkowicie, występują na północ od koła podbiegunowego, od końca listopada do połowy stycznia. Inni przyjeżdżają tu ze względu na doskonałe trasy i stoki narciarskie.

Wiele osób odwiedza Laponię wiosną lub jesienią – w okresie letnim komary i meszki potrafią zatruć pobyt, zimą 24 godziny na dobę panuje ciemność, chociaż trochę światła odbija się od śniegu. Ale jesienią, kiedy liście zmieniają kolory, przejażdżki przez lasy są bardzo przyjemne, a wycieczki po dobrze oznakowanych szlakach turystycznych popularne.

Coś dla miłośników sportu

Na świeżym powietrzu można uprawiać narciarstwo biegowe, kajakarstwo, płukanie złota, biwakowanie i rafting. Radzimy spędzić większość czasu w położonych daleko na północ okolicach Levi (panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych i niektórych letnich także) Inari i Ivalo. Także narciarze będą zadowoleni z wysokiej jakości ośrodków narciarskich w Laponii. Miejscowość Saariselka, w pobliżu Ivalo jest popularnym ośrodkiem.

Levi

W samym sercu Laponii leży Levi (725 km na północ od Helsinek), miasteczko założone w XVI wieku. Jest to przede wszystkim miasto przemysłu drzewnego, położone nad rzeką i jeziorem, ale także doskonałe miejsce na uprawianie sportów zimowych, takich jak safari na skuterach śnieżnych i rejsy lodołamaczem. W lecie popularne jest kajakarstwo i żeglarstwo.

Z wizytą u Mikołaja

Stolica regionu, Rovaniemi (715 km na północ od Helsinek), znajdująca się tuż przy Kręgu Polarnym (zaledwie kilka km na południe), jest przede wszystkim punktem startowym dla zwiedzania innych miejscowości w Laponii. Po tym, jak miasto zostało niemal całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej, architekt Alvar Aalto przeprojektował wiele budynków. Elegancka architektura miejska pięknie kontrastuje z malowniczymi krajobrazami podmiejskimi.

Główną atrakcją w Rovaniemi jest Święty Mikołaj, który mieszka na obrzeżach miasta. Tysiące osób przybywa tu co roku, aby odwiedzić Mikołaja, elfy i jego pracownię. Otwarto niedawno szkołę dla elfów i krążą plotki, że będzie można ją zwiedzać z przewodnikiem. W mieście znajduje się także hotel Świętego Mikołaja, a blisko lotniska podziemny park tematyczny Santa Park.

Arktikum

Po wizycie u Mikołaja, wybierzcie się do Arktikum, muzeum nauki i kultury, poświęconemu życiu w regionie arktycznym. Zajęcia i atrakcje w okolicy obejmują naukę powożenia zaprzęgiem reniferów, Muzeum Laponii i fabrykę szkła na kole podbiegunowym. W zimie doskonałym pomysłem są narty biegowe i jazda na skuterach śnieżnych.

Lokalna tradycja w Laponii

W niektórych mniejszych miastach lud Sami nadal nosi tradycyjny strój. W Sodankyla znajduje się najstarszy kościół Laponii i ciekawa galeria sztuki ludu Sami. W miejscowości Tankavaara, 50 km na południe od Ivalo, znajduje się informacja turystyczna dotycząca zorzy polarnej (aurora borealis). W Tankavaara jest Muzeum Poszukiwaczy i odbywają się tu w końcu lipca Fińskie Zawody w Płukaniu Złota.

Urho Kekkonen

Park Narodowy Urho Kekkonen obejmuje powierzchnię 2525 kilometrów kwadratowych w północno-wschodniej części Laponii. Położony na południowy wschód od Ivalo, pomiędzy Wodospadami Saariselka i Raututuntur, ma wspaniałe lasy z ciekawą roślinnością, szlakami turystycznymi i dobrze zorganizowaną informacją dla turystów. To znakomite miejsce, aby zobaczyć zorzę polarną – najlepiej w marcu lub we wrześniu, ale w inne bezchmurne zimowe noce także jest to możliwe.

Zobacz również

Helsinki

Helsinki, stolica Finlandii, jest jednym z najciekawszych i najprzyjemniejszych europejskich miast. Wiele osób kojarzy Finlandię z ekstremalnym zimnem, ale fińskie...

Finlandia

Finlandia to tysiące malowniczych jezior, wysp, lasów i dzikiej przyrody. Obowiązkowym elementem tradycyjnego fińskiego stylu życia jest weekendowy wypad do...

Polecane hotele

No hotel found, please create the hotel post to use the item.

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy