Piękne plaże, kolonialna architektura, przyjaźni ludzie, żywa kultura, cudowna woda i wędkarstwo morskie, nurkowanie i snorkeling – takiego bogactwa jak Kuba nie oferuje chyba żadna wyspa na świecie. Niezwykłe tropikalne krajobrazy, żeglarstwo, zmysłowa, romantyczna muzyka, najlepsze na świecie cygara, kabarety i klasyczne amerykańskie samochody z lat 50-tych – przyciągają turystów, którzy dopiero od niedawna mogą swobodnie tu podróżować.
Dla wielu Hawana – stolica Kuby – jest najbardziej fascynującym miastem na Karaibach, ze względu na niezwykłą kolonialną architekturę (będącą często w bardzo złym stanie), bardzo dużą liczbę muzeów, klubów nocnych i wyjątkową, nieco nostalgiczną atmosferę. Koniecznie wybierzcie się na Stare Miasto w Hawanie, z pieczołowicie odrestaurowanymi placami z czasów kolonialnych, do Vedado i Miramar, z pięknymi rezydencjami w stylu art deco, na spacer po Malecon o zachodzie słońca i obejrzyjcie pokaz rumby w Callejon de Hamel w niedzielę lub skąpo ubranych tancerzy w Tropicanie.
Fani tradycyjnej muzyki kubańskiej i gorących rytmów powinni odwiedzić Santiago de Cuba i wybrać się na koncert muzyki son w Casa de la Trova lub na karnawał odbywający się w lipcu. Dla szukających spokoju i ciszy, lepszym wyborem będzie Baracoa, miasteczko leżące na wschodnim krańcu wyspy, z pięknymi plażami, otoczone dziewiczymi lasami deszczowymi i słynące z doskonałej kuchni.
Miłośnicy wojskowości i militariów powinni wybrać się do Muzeum Zatoki Świń na Playa Giron, poświęconemu nieudanej operacji kubańskich emigrantów, która miała na celu obalenie Fidela Castro. Można tu zobaczyć kubański Air Force Sea Fury oraz czołgi sowieckie i amerykańskie, a wystawy opowiedziane są oczywiście zgodnie z linią podawaną przez kubański rząd.
Dolina Vinales w prowincji Pinar del Rio jest popularnym miejscem na jednodniowe wycieczki, ale polecamy zatrzymać się tam na noc, aby podziwiać piękny zachód i wschód słońca nad górami wapiennymi (mogotes). Można tu również odwiedzić plantację tytoniu, zrelaksować się na dziewiczych plażach i ponurkować w okolicach Maria La Gorda.
W Santa Clara mieści się imponujące mauzoleum Che Guevary, Trynidad słynie z pięknej XVII-wiecznej architektury, z brukowanymi uliczkami i zabytkowymi cukrowniami, kolonialne zabytki znajdziecie w Cienfuegos, Remedios i Camaguey, a jeśli zależy wam na typowym odpoczynku w nadmorskich miejscowościach, wybierzcie Varadero, Cayo Santa Maria, Cayo Coco, czy Cayo Largo.
Najpopularniejszymi pamiątkami są kubańskie cygara. Jednak te sprzedawane na ulicy w niskich cenach, wyglądające na oryginalne (takich marek jak Cohiba lub Partagas) najprawdopodobniej są podróbkami niskiej jakości. Jeśli zależy wam na prawdziwych kubańskich cygarach, kupcie je w licencjonowanych sklepach.
Z Kuby można wywieść tylko 23 sztuki cygar bez rachunku potwierdzającego zakup. Każda paczka bez odpowiedniego hologramu i paragonu z licencjonowanego sklepu zostanie skonfiskowana przez służby celne (bagaż jest skanowany). Świetnym pomysłem na prezent będzie także ręcznie robiony humidor (pojemnik na cygara).
Inną popularną pamiątką z Kuby jest rum. Do najlepszych i najdroższych należą Matusalem Anejo – doskonały rum, dojrzewający przez co najmniej 15 lat w starych dębowych beczkach i Havana Club Gran Reserva. Polecamy także inne rumy marek Havana Club, czy Ron Caney. Duży wybór rumu znajdziecie w La Casa del Tabaco y Ron w Havana Vieja, Fundacion Distileria Havana Club obok Muzeum Rumu w Hawanie lub w sklepie na lotnisku.
Najlepszy targ z rękodziełem odbywa się w Almacen San Jose, na Avenida del Puerto w Starej Hawanie. Spotkacie tu malarzy, rysowników i rzeźbiarzy sprzedających swoje prace, a także innych rzemieślników oferujących ręcznie szytą odzież, wyroby haftowane, koronki i inne rękodzieło. Doskonałą sztukę oferują państwowe galerie.
Na bazarze na Plaza de Armas znajdziecie stare książki i znaczki, oryginalne kubańskie obrazy i druki, muzykę kubańską i koszulki z Che Guevarą. Warto także zajrzeć do sklepów Artex i Casa de la Musica.
Poza Hawaną, dobre zakupy można zrobić w Trynidadzie, gdzie rzemieślnicy sprzedają swoje towary na ulicznych straganach.
W ostatnim czasie scena kulinarna Kuby nieco sie poprawiła. Można dostać całkiem dobre włoskie pizze, smaczne dania bliskowschodnie i wegetariańskie oraz dobre, ale drogie dania nowoczesnej kuchni francuskiej, w takich lokalach jak Cafe del Oriente, Tocororo czy Roof Garden. Oczywiście, dostępne są tropikalne owoce, ryby i owoce morza. Na stołach można znaleźć ryż, fasolę, wieprzowinę, kurczaka i gotowane warzywa (głównie jukę), podawane z arroz (białym ryżem) i frijoles (fasolą). Wołowina jest rzadkością i serwowana jest tylko w restauracji turystycznych. Większość potraw jest smażonych lub pieczonych. Sałatki to zazwyczaj kapusta, sałata, pomidory i marchew lub warzywa korzeniowe, takie jak malanga. Niemal nie jada się zielonych warzyw, z wyjątkiem fasolki szparagowej.
Regionem, który może pochwalić się własną tradycją kulinarną jest Baracoa, gdzie do potraw używa się kakao i mleka kokosowego, a znanymi potrawami są calalu – szpinak duszony w mleku kokosowym i cucurucho – pudding z kokosa z owocami i miodem.
W słynnej restauracji La Bodeguita del Medio w Starej Hawanie, gdzie jadał Hemingway podają dobrą pieczeń wieprzową, banany, ryż i fasolę, a także mojito.
Najlepsze kubańskie jedzenie serwowane jest w El Aljibe – szczególnie polecamy pieczonego kurczaka w sosie pomarańczowym oraz inne dodatki. Jadają tu uprzywilejowani Kubańczycy, dyplomaci, biznesmeni i piękne kubańskie modelki. Jeśli kochacie owoce morza i ryby, wybierzcie się do Don Cangrejo, restauracji prowadzonej przez Ministerstwo Rybołówstwa.
Warto także odwiedzić paladares, prywatne rodzinne restauracje, w których często serwuje się dobre jedzenie, ale przede wszystkim można poczuć kubańską atmosferę. Niektóre z nich zyskały sławę, jak np. La Guarida w Centro Habana, czy La Cocina de Lilliam w Miramar.
Koniecznie spróbujcie dania ropa vieja (choć nazwa potrawy nie jest zbyt apetyczna i oznacza “stare ubrania”) – marynowanej duszonej jagnięciny (lub wołowiny), podawanej z białym ryżem i warzywami.
Bardzo popularne są lody i są one przepyszne. Zaskoczą was nietypowe smaki, np. lody pszeniczne oraz o smaku lokalnych, tropikalnych owoców, takich jak sapote, mamey i guanabana (flaszowiec). W Hawanie warto odwiedzić słynną lodziarnię Coppelia, gdzie ustawiają się długie kolejki. W lodziarni dla obcokrajowców, Soderia Coppelia, płaci się w wymienialnych peso, a ceny są bardzo wysokie. Inne pyszne kubańskie desery to pudin (podobny do flanu lub kremu), los blues (serek z marmoladą z gujawy). Spróbujcie także batido, koktajlu owocowego z mango, papai lub guanabany z mlekiem lub wodą i cukrem.
Doskonała jest kubańska kawa, mocna i słodka, bez mleka. Znane kubańskie piwa to Hatuey, Mayabe, Crystal, Lagarto i Bucaneros.