Koreańska kultura opiera się na równowadze i harmonii yin i yang, i prawdopodobnie dlatego potrafi zachować równowagę między nowoczesnością, a tradycyjną kulturą. Korea Południowa w każdym większym mieście znajdziemy kluby nocne, bary karaoke, kawiarnie i mnóstwo sklepów, ale również tradycyjne bazary, gdzie kupimy suszone ryby, żeń-szeń i świeże warzywa.
W wielu miejscach w Korei czuje się atmosferę spokoju, wywodzącą się z tradycyjnej kultury, stylu życia na wsi i pięknych krajobrazów. Szczególnie polecamy takie miejsca, jak świątynia Haeinsa, czy górskie szlaki w Parku Narodowym Seoraksan.
Główne atrakcje w Korei Południowej to buddyjskie świątynie, góry, wspinaczka, wędrówki, jazda na nartach, gorące źródła i uzdrowiska, wiele regionalnych produktów spożywczych, plaże, pałace, muzea, parki narodowe, tradycyjny taniec i muzyka.
Po stolicy, Seulu, łatwa poruszać się bez przewodnika, system metra jest dobrze oznakowany, a znaki drogowe i nazwy ulic są w języku koreańskim i angielskim. Jednak na terenach wiejskich dobrze mieć tłumacza, ponieważ większość mieszkańców mówi tylko po koreańsku.
W Korei Południowej znajduje się mnóstwo zabytkowych świątyń buddyjskich. Większość z nich została wybudowana w odległych rejonach górskich, ponieważ w XIV wieku cesarze Joseon ogłosili konfucjanizm religią państwową i zakazali praktykowania buddyzmu w miastach. Wokół świątyń – drewnianych i zazwyczaj pomalowanych w tradycyjne wzory zwane dancheong – powstały parki narodowe, po których można wędrować, odpocząć i zjeść lokalne dania w tradycyjnych koreańskich zajazdach.
Seul jest stolicą Korei Południowej, głównym ośrodkiem politycznym, gospodarczym i kulturalnym kraju. Dynamiczny rozwój miasta spowodował, że Seul stał się ważnym graczem w światowej gospodarce. To fantastyczna mieszanka nowoczesności i starych, pięknych zabytków, takich jak świątynie cudem ocalałe w wojnie koreańskiej, a także odrestaurowane zabytkowe pałace. Wśród wieżowców ze stali i szkła kryją się tradycyjne ogrody i bazary, na których można kupić żeń-szeń, jadeit i suszone kalmary.
Seul skrywa wiele pięknych zabytków i skarbów, przypominających o przeszłości miasta. W starszej części natrafimy na wspaniałe przykłady królewskiego dziedzictwa Seulu, takie jak Pałac Gyeongbok i Pałac Deoksu. Warto odwiedzić także Biwon – Tajemniczy Ogród”, znajdujący się na terenie Pałacu Changdeok oraz Świątynię Bongeun, w której mieści się jeden z największych posągów Buddy w Korei Południowej. Seul może pochwalić się także najwyższej klasy obiektami sportowymi: Parkiem Olimpijskim, Parkiem, w którym rozgrywany był Puchar Świata oraz Stadionem.
Miłośnicy sztuki również nie będą zawiedzeni – miasto może pochwalić się wieloma galeriami ze sztuką koreańską i międzynarodową, m. in. Muzeum Leeum Samsung, Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej i Seulskim Muzeum Sztuki. Na Insa-dong i Samcheong-dong, znajdziemy mnóstwo większych i mniejszych galerii.
Atrakcją miasta jest również góra Namsan, położona w samym centrum. Można na nią wjechać kolejką linową lub wejść jednym z wielu szlaków. Na szczycie znajduje się Wieża N Seoul, z której rozciągają się wspaniałe widoki na miasto.
W Parku Narodowym Songnisan, dwie godziny jazdy od Seulu, znajduje się buddyjski klasztor Pŏpchu sa, który mieści 25-m posąg stojącego Buddy, a w Parku Narodowym Gayasan – malownicza świątynia Haeinsa, jedna z trzech Świątyń Skarbów, w której przechowywane są XIII-wieczne klocki drukarskie z całym kanonem pism buddyjskich.
Warto zatrzymać się na noc w jednej ze świątyń. Zakwaterowanie jest skromne, a jedzenie wegetariańskie, składające się z ryżu i warzyw. Będziecie mieli okazję wziąć udział w ceremonii parzenia herbaty i prawdopodobnie zostaniecie zaproszeni do medytacji z mnichami.
Korea Południowa słynie maedeup’ów (makramki), wyroby z mosiądzu, wyroby skórzane, bambusowe, żeń-szeń, futra, jedwabie, ubrania szyte na miarę, wyroby ozdabiane laką, rzeźby z drewna, biżuteria, lalki, zabawki, instrumenty muzyczne, obrazy, maski, malowane tykwy, akcesoria do kaligrafii i papier czerpany. Markową odzież i buty sportowe, szyte w miejscowych fabrykach, można kupić po okazyjnych cenach w outletach. Koniecznie wybierzcie się na tradycyjny targ, który odbywa się w każdym mieście.
Polecamy również doskonałe reprodukcje starożytnych celadonów z epoki Goyreo i porcelany z Joseonu.
Korea nie jest zbyt tania, ale zdarzają się okazje i jest tu ogromny wybór towarów. Domy towarowe mają zazwyczaj wyższe ceny, ale i wysoką jakość. Tańsze zakupy zrobimy na bazarach i w mniejszych sklepach.
Charakterystyczną cechą kuchni koreańskiej jest silny podział na regiony i sezonowość. Podstawowymi daniami są ryż, zupa rybna lub mięsna, świeże warzywa i kimchi. Kimchi to danie składające się z fermentowanych lub kiszonych warzyw doprawione przyprawami. Istnieje mnóstwo odmian kimchi, ale najpopularniejsze przygotowywane jest z kapusty pekińskiej. Do ryżu lub makaronu podawane są małe porcje dań (banchan) z sezonowych warzyw, ryb i tofu.
Koniecznie należy spróbować pysznego kurczaka samgyetang, (nadziewanego ryżem, czosnkiem, kasztanami, daktylami i żeń-szeniem), bulgogi (marynowane plasterki wołowiny) i galbi (marynowane żeberka). Innym popularnym daniem jest bibimbap, ryż z warzywami i sfermentowaną pastą chili, czasami podawane z mięsem lub jajkiem sadzonym. Smaczne, ale ostre są yukgejang (pikantna zupa z wołowiną i makaronem), kimchi jjigae (gulasz kimchi) i jeyuk bbokeum (smażona wieprzowina z warzywami). Łagodniejsze dania to mandu guk (zupa z pierożkami), seolleongtang (zupa na kości wołowej) oraz kalguksu (zupa z makaronem ręcznie robionym).
W dużych miastach znajdziemy restauracje europejskie, chińskie i japońskie, choć potrawy mogą się nieco różnić od tych, które są nam znane z naszych restauracji orientalnych.
Alkohol jest istotnym elementem kultury koreańskiej i na niemal każdej ulicy znajdziemy hof, rodzaj pubu, gdzie mieszkańcy spotykają się wieczorami. Typowym trunkiem jest soju, ze słodkich ziemniaków, zazwyczaj pijany w tradycyjnych namiotach na ulicy (tzw. pojangmacha). Możemy także spróbować win ryżowych, takich jak makkeolli, dongdongju lub jeongjong.