Kair to niezwykła mieszanka starej kultury i nowoczesności. W kawiarniach obok siebie siedzą biznesmeni w garniturach i mieszkańcy w tradycyjnych strojach. Minarety i kopuły meczetów kontrastują z biurowcami i wysokimi hotelami. Tradycyjna muzyka konkuruje z jazzem lub egipskim popem, próbując wybić się ponad wszechobecne dźwięki klaksonów.
W Kairze wszystko odbywa się powoli, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i zastosować do popularnego kairskiego powiedzenia: ma’alesh (co mniej oznacza “nie przejmuj się”), a wtedy czas spędzony w tym mieście będzie niezapomnianym przeżyciem.
Najsłynniejsze zabytki Egiptu – piramidy i Sfinks – nie znajdują sie w samym Kairze, ale w podmiejskiej miejscowości Giza. Koniecznie zwiedźcie 5000-letnią Wielką Piramidę Cheopsa. Inne piramidy można zobaczyć w ramach wycieczki do Sakkary lub Dahszuru, położonych na południe od Gizy. Są one mniej popularne wśród grup wycieczkowych, więc zwiedzanie jest dużo przyjemniejsze niż zwiedzanie Piramidy Cheopsa.
Główną atrakcją w samym mieście jest Muzeum Egipskie, z niesamowitą ilością starożytnych artefaktów. Najważniejsze z nich to grobowiec Tutenchamona i mumie królewskie, umieszczone w sarkofagach pozbawionych tlenu. Cytadela to kolejny obowiązkowy punkt na trasie wycieczki. Wznosi się na wzgórzu, mieści kilka muzeów i zabytków oraz meczet Muhammada Ali. Ze wzgórza rozciągają się przepiękne widoki, a kilka razy w tygodniu odbywają się tu pokazy tańca sufickiego.
Warto również odwiedzić Bab Zuwayla – jedyną zachowaną południową bramę średniowiecznego Kairu, gdzie mieści się małe muzeum, a z minaretów rozciągają się wspaniałe widoki. Jeśli interesuje was rzemiosło artystyczne, wybierzcie się do Muzeum Sztuki Islamskiej, Muzeum Gayer-Anderson lub Muzeum Mohammeda Mahmouda Khalila.
Kair to również niezrównane bogactwo zabytków islamskich, pochodzących z różnych epok i wybudowanych w różnych stylach architektonicznych. Warto odwiedzić kilka meczetów, ze względu na ich wspaniałą sztukę i architekturę, w tym najciekawsze – Ibn Tulun, Aqsunqur (“Błękitny”) i meczet Sułtana Hassana.
Dzielnica koptyjska w Kairze bardzo różni się od reszty miasta. Znajdują się tu jedne z najstarszych budowli Kairu, w tym wiele pięknych kościołów, np. Al-Muallaqa (Wiszący Kościół). Warto odwiedzić również synagogę Ben Ezra i Muzeum Koptyjskie.
Na południowy zachód od Kairu, w Gizie, znajdują się piramidy, będące grobowcami trzech dynastii faraonów: Piramida Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Wybudowanie Wielkiej Piramidy Cheopsa, jednego z siedmiu cudów starożytnego świata, zajęło 20 lat, a do jej budowy wykorzystano ponad 2 mln bloków kamiennych. Druga piramida – w rzeczywistości mniejsza niż Piramida Cheopsa, choć wydaje się większa, ponieważ stoi na podwyższeniu – jest mniej interesująca. Trzecia jest najmniejsza, ale ciekawa, ze względu na obecny tu czerwony granit i dobrze zachowane pomieszczenia. Dla zwiedzających otwarto kilka podziemnych grobowców, w których chowani byli mniej znaczący przedstawiciele arystokracji.
W niewielkiej odległości od Piramidy Cheopsa znajduje się Sfinks, olbrzymie stworzenie z ludzką głową i ciałem lwa, wyrzeźbione z jednego ogromnego kawałka kamienia wapiennego. Strzeże on grobowca Chefrena i niektórzy uważają, że posiada twarz faraona. U podnóża rzeźby, każdego wieczoru odbywają się pokazy światło-dźwięk. Narratorem pokazu jest sam Sfinks, który opowiada historię piramid i wyświetla kolorowe iluminacje.
Najpopularniejszym miejscem na zakupy w Kairze są bazary, szczególnie bazar Khan el-Khalili, z labiryntem krętych uliczek i niewiarygodną liczbą sklepów i straganów. Absolutnie wyjątkowe są kairskie perfumerie. We wnętrzach pachnących przyprawami, olejkami i kwiatami, ozdobionych orientalnymi dywanami i pięknymi kryształowymi żyrandolami, sprzedawcy chętnie przygotują zapach specjalnie dla nas. Wyjątkowe są tu również buteleczki – w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Najpewniej zostaniemy również poczęstowani herbatą.
Niezwykle popularna jest również biżuteria. W renomowanych sklepach z biżuterią, np. przy ulicy Khaled Sarwat, można zamówić na przykład złoty kartusz – wisiorek z imieniem wygrawerowanym wewnątrz “magicznej” pętli. Kamienie szlachetne i półszlachetne, takie jak turkus, lapis lazuli, topaz, akwamaryn i aleksandryt są dobrej jakości.
Najpopularniejszą pamiątką z Egiptu jest prawdopodobnie papirus, szczególnie grafiki przedstawiające faraonów. Najlepiej kupować go w specjalistycznych sklepach, ponieważ zdarza się, że zamiast papirusu możemy dostać liście bananowca. Dobrym testem na autentyczność papirusu jest rozłożyć go wiele razy i jeśli zostaną załamania, nie jest prawdziwy.
Muzułmanie nie jedzą wieprzowiny, więc raczej nie znajdziemy jej w restauracyjnym menu. Zabroniony jest również alkohol, ale wiele restauracji serwuje przynajmniej wino i piwo. Są jednak i takie, w których nie ma żadnego alkoholu.
W ciągu ostatnich kilku lat w Kairze powstało wiele nowych restauracji, nie będzie więc problemu ze znalezieniem lokalu we wszystkich przedziałach cenowych. Lokalną specjalnością są ryby, przyrządzane na zamówienie. Można również spróbować kuchni włoskiej, szwajcarskiej, francuskiej i azjatyckiej lub innych krajów Bliskiego Wschodu. Popularne są rejsy po Nilu z kolacją.
W upały najlepiej napić się typowego napoju kairskiego – mrożonej karkadi, czyli herbaty z hibiskusa lub świeżo wyciskanego soku z mango lub pomarańczy. W torbach wiszących przy stoiskach z sokami znajdują się sezonowe owoce i najlepiej poprosić o sok bez lodu (bidun talg).