Jordania, leżąca na przecięciu starożytnych szlaków między Arabią a Morzem Śródziemnym, jest pełna zabytków. Miłośnicy historii mają tu unikatową możliwość podziwiania twierdz krzyżowców, rozsianych po starych szlakach handlowych oraz starożytnych miast wykutych w kamieniu. Wyprawa do Jordanii będzie tym przyjemniejsza, że oprócz reliktów przeszłości znajdziemy tu także nowoczesną infrastrukturę, zrelaksujemy się w spa z minerałami z Morza Martwego lub ponurkujemy w Morzu Czerwonym.
Główne atrakcje Jordanii to starożytne miasto Petra, kultura beduińska, rzymskie ruiny, bizantyjskie mozaiki, pustynne oazy i rezerwaty przyrody, plaże, nurkowanie, Wadi Rum, zakupy i Morze Martwe.
Najsłynniejszym podróżnikiem po terenach dzisiejszej Jordanii był T. E. Lawrence, znany jako Lawrence z Arabii, który przewędrował od Wadi Rum do Akaby. Dziś zwiedzanie Jordanii jest dużo łatwiejsze, ale turyści i tak są pod ogromnym wrażeniem wspaniałych, pustynnych krajobrazów tego kraju. Minusem są dokuczliwe upały.
Popularnymi artykułami w Jordanii są wyroby ze szkła, drewna, słomy, galanteria skórzana, dywany z Madaby, przedmioty haftowane, wyplatane kosze, ceramika, artykuły z brązu, masa perłowa, wyroby ze srebra i srebrna biżuteria, kosmetyki z Morza Martwego, szkło z Hebronu i przyprawy. Na sukach należy się targować, ale w sklepach ceny są ustalone, chyba, że kupujemy wyjątkowo drogie rzeczy. Na sukach Ammanu znajduje się wiele sklepów jubilerskich, ze złotem i srebrem, w których płaci się w zależności od wagi.
W Jordanii nie znajdziemy wielu restauracji z kuchnią międzynarodową, z wyjątkiem luksusowych hoteli. Arabska kuchnia z dużą ilością przypraw jest jednak bardzo smaczna. Wszędzie dostaniemy kebaby i musakham (danie z kurczaka zapiekane na arabskim pieczywie), maglouba (gulasz mięsny lub rybny), mensaf (narodowe danie, składające się z jogurtu, ryżu i jagnięciny), pyszne pieczywo podobne do macy oraz doskonałe desery. Świeże owoce są przepyszne, szczególnie figi i morele.