Jerozolima, miasto trzech wielkich religii – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu – od wieków przyciąga pielgrzymów zdążających do świątyń, synagog i meczetów. To właśnie ta mieszkanka kultur i religii sprawia, że jest tak fascynująca.
Zderzenie kultur jest również jednym z powodów, dla których Jerozolima doświadczała wstrząsów i była podbijana przez rozmaite mocarstwa na przestrzeni całej swojej długiej historii. Ślad w Jerozolimie pozostawili Grecy, Rzymianie, Turcy i Brytyjczycy. Fundamenty Starego Miasta, ze Wzgórzem Świątynnym, Ścianą Płaczu i Bazyliką Grobu Świętego sięgają 3000 lat wstecz, do czasów króla Salomona, który powiększył obszar otoczony murem, a majestatyczne pozostałości budowli króla Heroda, powstałe 1000 lat później są nadal widoczne.
Najświętsze miejsce w Jerozolimie, zarówno według tradycji żydowskiej, jak i islamskiej, to Wzgórze Świątynne. Dla Żydów jest to miejsce, gdzie znajdowała się Świątynia (Har HaBayit), muzułmanie zaś czczą go jako miejsce, z którego Prorok Mahomet wstąpił do nieba podczas snu, znanego jako Nocna Podróż.
Najważniejszym punktem zwiedzania w Jerozolimie jest, oczywiście, Stare Miasto. Dość trudno poruszać się tu po labiryncie brukowanych uliczek, a budynki wzdłuż ulic często zasłaniają pobliskie atrakcje, dlatego starajcie się nie przegapić ważnych zabytków. Koniecznie odwiedźcie suk, targ na Starym Mieście. Z targu łatwo dojść do większości atrakcji Starego Miasta.
Wybierzcie się również na Cytadelę – Wieżę Dawida, znajdującą się obok Bramy Jafskiej, głównej bramy Starego Miasta. Mieści się w niej Muzeum Historii Jerozolimy, w którym prawie co wieczór odbywa się spektakularny pokaz światło-dźwięk. Z dachu rozciąga się przepiękny panoramiczny widok na Stare Miasto. Inny fascynujący widok jest z murów obronnych, na które można się dostać od Bramy Jafskiej.
W sercu chrześcijańskiej dzielnicy wznosi się Bazylika Grobu Świętego, w której według wielu chrześcijan znajduje się grób Jezusa – krypta otwarta jest dla zwiedzających. Niegdyś dość ciemna i ponura, dziś bazylika przepełniona jest światłem wpadającym z okna w odnowionej kopule.
Dalej na wschód, w pięknie odrestaurowanej dzielnicy żydowskiej, znajduje się jedno z najbardziej poruszających miejsc na Starym Mieście: Ściana Płaczu, pozostałość Świątyni Jerozolimskiej, stojącej niegdyś na Wzgórzu Świątynnym. Ściana Płaczu Kotel jest najświętszym miejscem judaizmu, pozostałością po Murze Heroda. Wierni zostawiają w szczelinach muru małe karteczki z modlitwami, które raz w miesiącu wyjmuje się i chowa na szczycie Góry Oliwnej.
Nad Ścianą Płaczu znajduje się Wzgórze Świątynne, centralny punkt Starego Miasta, gdzie mieszczą się dwa ważne, święte miejsca muzułmańskie: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.
Główne wejście do Świątyni Jerozolimskiej znajdowało się pierwotnie na południowej stronie Góry Świątynnej, gdzie obecnie możemy zwiedzać fascynujący Jerozolimski Park Archeologiczny, którego najważniejszym elementem są schody Hulda, po których do Świątyni wchodziły pokolenia żydowskich wyznawców, w tym Jezus.
Dla wielu chrześcijan jest to najświętsze miejsce na świecie. Według większości wyznań chrześcijańskich, Kościół ten stoi na miejscu Golgoty, gdzie Jezus został ukrzyżowany i pochowany.
Podstawy obecnej budowli położyli krzyżowcy w 1149 roku. Wewnątrz znajduje się pięć ostatnich stacji Drogi Krzyżowej, w tym stacje Obnażenia z szat i Przybicie do krzyża. Grób Jezusa znajduje się wewnątrz rotundy.
Drogę krzyżową Via Dolorosa prawdopodobnie przemierzył Jezus, niosąc krzyż na miejsce ukrzyżowania. Wzdłuż tej trasy znajduje się 12 słynnych Stacji Drogi Krzyżowej, oznakowanych cyframi rzymskimi od I-XII. W każdy piątek po południu, trasą tą idą pielgrzymi (wiele stacji przebiega obecnie przez bazar Starego Miasta), śpiewając pieśni. W Wielki Piątek, wielu z z nich niesie krzyż, na pamiątkę procesji Jezusa.
Kościół Wszystkich Narodów, znany także jako Bazylika Konania, uważany jest przez chrześcijan za drugi pod względem znaczenia religijnego, po Bazylice Grobu Świętego. Kościół mieści się na terenie Ogrodu Getsemani (Ogrodu Oliwnego), gdzie Jezus spędził swoją ostatnią noc modląc się, zanim został zdradzony przez Judasza. Mozaiki wewnątrz kościoła przedstawiają ostatnie dni życia Jezusa, a na fasadzie widzimy Jezusa przynoszącego pokój wszystkim narodom. W budowaniu kościoła w latach dwudziestych brało udział wiele krajów, (stąd jego nazwa), a ich symbole zdobią absydy i kopuły. Ponieważ kościół ten znajduje się u podnóża Góry Oliwnej, ulica biegnąca wzdłuż Góry jest miejscem spotkań dla właścicieli wielbłądów i kierowców taksówek, oczekujących na turystów.
Z Góry Oliwnej można podziwiać niezapomniany, panoramiczny widok na mury Starego Miasta, Wzgórze Świątynne, minarety meczetów, wieże kościelne, nowoczesne budynki Zachodniej Jerozolimy oraz pustynię Judzką. Nazwa tego miejsca, świętego zarówno dla Żydów, chrześcijan, jak i muzułmanów pochodzi od starych drzew oliwnych. Od czasów biblijnych chowani tu byli Żydzi. Ten żydowski cmentarz – mający ponad 3000 lat – jest najstarszym na świecie ciągle czynnym cmentarzem. W Dolinie Cedronu u jego podnóża, znajdują się starożytne grobowce, w tym grobowiec proroka Zachariasza. Dla chrześcijan Góra jest miejscem, na którym Jezus płakał nad Jerozolimą i, z której później wstąpił do nieba.
To małe, ale ważne wzgórze uważane jest za miejsce, w którym odbyła się Ostatnia Wieczerza, jak i miejsce, gdzie znajduje się symboliczny Grobowiec Króla Dawida, chociaż nie ma żadnych podstaw biblijnych ani historycznych, żeby tak twierdzić. Na początku XX wieku zbudowano tu Kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny Opactwo, dokładnie w miejscu, gdzie według tradycji Maryja zasnęła zanim nastąpiło Wniebowzięcie. Wieczernik znajduje się na drugim piętrze budynku, pochodzącego z czasów krzyżowców, z jeszcze starszymi fundamentami. Tuż poniżej znajduje się Grobowiec Króla Dawida.
Zbudowany w roku 691 meczet ten jest jednym z najświętszych miejsc w świecie muzułmańskim. Zgodnie z tradycją, z tego miejsca, po niebiańskiej podróży z Mekki do Jerozolimy, prorok Mahomet wstąpił do nieba. Na pamiątkę tego wydarzenia władze muzułmańskie zamówiły piękną budowlę, która powstała wokół skały. Według tradycji żydowskiej, skała upamiętnia miejsce, gdzie Abraham związał swego syna Izaaka i chciał go ofiarować w ofierze. Kopuła wygląda jeszcze bardziej spektakularnie dzięki pokryciu jej złotem płatkowym w 1994 roku, ofiarowanym przez króla Jordanii, Husajna.
Jest to najważniejszy meczet w Jerozolimie i jeden z najważniejszych i największych meczetów w świecie muzułmańskim, mogącym pomieścić 5000 osób. Oryginalny meczet został zniszczony w trzęsieniu ziemi w połowie VIII wieku. Został odrestaurowany przez Abbasydów, ale większość dekoracji, które można obecnie w nim podziwiać pochodzi z czasów średniowiecza.
Izrael, jako jeden z najlepszych na świecie rynków diamentów, ma bogaty wybór biżuterii. Popularnym miejscem na jej zakup jest śródmieście Jerozolimy – ulica Jaffska i Ben Yehuda. Na ulicy Cardo w Dzielnicy Żydowskiej na Starym Mieście także znajduje się duży wybór najwyższej jakości biżuterii, choć w tutejszych sklepach przeważa judaika.
Wspólnota ormiańska słynie ze swojej sztuki: ormiańska ceramika znana jest na całym świecie i jest najwyższej jakości. Dzielnica żydowska na Starym Mieście ma najlepszy wybór judaików.
Dzielnica Al-Malha ma atrakcyjne pasaże i duże centrum handlowe. W centrum miasta znajduje się Mamilla Mall, łączący Stare i Nowe Miasto, od Bramy Jafskiej do ulicy King David, z ekskluzywnymi sklepami w odrestaurowanych zabytkowych kamienicach.
Jerozolima jest rajem dla kolekcjonerów antyków – na Ben Yehuda znajdziemy spory wybór, a na targu arabskim są świetne ceny pocztówek, antyków, przedmiotów religijnych, rzeźb z drewna oliwnego i wyrobów skórzanych. W wielu miejscach można znaleźć kosmetyki z minerałami z Morza Martwego.
I w dzień i w nocy restauracje i kawiarnie w Jerozolimie wypełnione są gośćmi. Wiele restauracji serwuje lunch biznesowy, który zawiera przystawkę, danie główne i napój, za znacznie niższą cenę niż w zwykłym menu. W niektórych restauracjach godziny lunchu przedłużają się do wczesnego wieczora.
Deptak Ben Yehuda i pobliska ulica Nahalat Shiva Yoel Solomon pełne są niedrogich knajpek i restauracji serwujących dania kuchni lokalnej, włoskiej i amerykańskiej. Na modnej ulicy Emek Refa’im w Kolonii Niemieckiej i w Mamilla Mall znajdują się najbardziej stylowe knajpki w mieście, a także liczne restauracje popularne wśród młodych ludzi. Na Shimon Ben Shetah, droższe restauracje konkurują ze sobą nie tylko, jeśli chodzi o jedzenie, ale również najlepiej ubranych klientów.
Na Starym Mieście nie znajdziemy tak wielkiego wyboru dobrej jakości restauracji jak w Zachodniej Jerozolimie, ale za to możemy tu spróbować tanich, doskonałych dań kuchni lokalnej. Najbardziej popularna jest shoarma i hummus, a także wszędzie dostępny falafel, kotleciki z ciecierzycy w świeżej picie z hummusem i sałatkami.