Japonia jest fascynującym krajem, który łączy tysiące lat tradycji z teraźniejszością i nowoczesnością. Jest również krajem tajemniczym, do czego przyczynia się w dużej mierze język, choć powoli szyldy zapisywane są w dwóch językach – japońskim i angielskim.
Rzeczą, która najbardziej rzuca się w oczy w Japonii jest porządek, wszystko ma tu swoje ustalone miejsce, jest dokładnie przemyślane, zorganizowane, zapakowane i czyste. Nieodłącznym gadżetem każdego Japończyka jest telefon komórkowy i aparat fotograficzny. Japonia słynie z karaoke, mangi, pachinko, nowoczesnego designu oraz fascynującej, odważnej architektury, która powoli zmienia oblicze tego kraju.
Główne atrakcje Japonii to Góra Fudżi, ogrody, kwiaty wiśni, atrakcje kulturalne, pałace, zabytki, sumo, teatr Kabuki, superszybkie pociągi Shinkansen, tradycyjne rękodzieło oraz sanktuaria religijne.
Japonia to nie tylko wielkie nowoczesne miasta, jak Tokio i Osaka, ale także wspaniałe plaże, piękne krajobrazy i bogate dziedzictwo. W całym kraju znajduje się 14 naturalnych i kulturowych obiektów wpisanych na Światową Listę UNESCO. Na Okinawie poczujemy się jak w tropikach, z pięknymi plażami i doskonałymi warunkami do nurkowania a w Sapporo możemy uprawiać sporty zimowe.
Dziedzictwo przeszłości Japonii harmonijnie współistnieje z nowoczesnością. W dzielnicy Akihabara w Tokio, największym centrum handlu elektroniką na świecie, znajdziemy wszystkie najnowsze gadżety technologiczne. Bardzo popularne są też tu parki rozrywki, w tym Disneyland i DisneySea w Tokio, czy imponujące Universal Studios w Osace.
W Japonii popularne są artykuły zdobione laką i cloisonne, perły (w tym czarne perły z Okinawy), porcelana Imari, ceramika, kryształ, przedmioty tkane, biżuteria, muszle, koral czerwony, jedwabie, drzeworyty, meble, papierowe lampiony, latawce, yukaty (rodzaj kimona), lalki, lokalne rękodzieło, materiały do kaligrafii, akcesoria do karate, wodorosty, zielona herbata, pięknie drukowane książki, zabawki i komiksy. W sklepach z pamiątkami i w świątyniach można kupić talizmany, pokryte jedwabnym brokatem.
Warto kupić tradycyjne japońskie kimona lub koszule aloha, które w rzeczywistości są bardziej japońskie niż hawajskie. W eleganckiej dzielnicy Tokio, Aoyama znajdziemy doskonałą modę zarówno japońską, jak i importowaną. Wąskie uliczki dzielnicy Higashiyama w Kioto, słyną ze sklepów z kimonami vintage i ceramiką, a także z japońskimi trampkami wykonanymi z używanych materiałów na kimona.
Elektroniczną mekką Japonii jest Akibahara w Tokio, gdzie oprócz nowinek technologicznych i wszelkich gadżetów, spotkać można także fanów mangi, ubranych jak bohaterowie komiksów. W domach towarowych kupimy niemal wszystko, w tym tradycyjne pamiątki japońskie ozdobione tłoczonymi kwiatami, czy papier ryżowy. Szczególne polecamy domy towarowe Takashimaya.
W Japonii wyśmienite jest oczywiście sushi, sashimi i zupa miso. Doskonałe są również tempury i teriyaki z ryb, owoców morza i warzyw. Warto także spróbować wołowiny Kobe (bardzo drogiej), serwowanej jako stek lub w sukiyaki, ryb (szczególnie pieczonego węgorza) i dań warzywnych. Wszędzie dostępne jest tofu w różnych postaciach – jako zimna przekąska, w daniach gorących lub grillowane (tofu dengaku).
Tańsze potrawy to wszelkiego rodzaju noodle, sprzedawane na ulicznych stoiskach, dworcach, ale i w bardziej eleganckich lokalach. W lecie zamówcie orzeźwiające, podawane na chłodno mori soba, z noodlami gryczanymi. Bardzo popularne są także yakitori, czyli szaszłyki z kurczakiem lub kalmarami, podawane z sosem sojowym i sake. Zimą rozgrzeje was sycący kociołek nabe. Pysznym deserem będą lody z zielonej herbaty.
Wegetarianie nie znajdą w Japonii dużego wyboru dań, ale mogą spróbować chińskich pierożków gyoza lub makaronu ramen.
W Hiroszimie specjalnością są okonomiyaki, naleśniki z kapustą, mięsem, rybami i owocami morza.
W większych miastach znajdziemy wiele restauracji zachodnich, zwłaszcza włoskich, serwujących pizzę i spaghetti. Poza Tokio, francuska kuchnia jest droga i oferowana w eleganckich lokalach. Wszędzie natrafimy na bary fast-food i burgerownie, zarówno lokalne, jak i międzynarodowych sieci.
Koniecznie wybierzcie się choć raz na japońskie śniadanie, nawet jeśli nie macie zbyt wielkiej ochoty na ryż, ryby i zupę miso z rana. Jeśli zamówicie śniadanie amerykańskie lub zachodnie, z pewnością będzie składało się z dużej ilości jajek.
Do posiłków pija się zazwyczaj zieloną herbatę, ale można zamówić także napoje bezalkoholowe. Japończycy piją bardzo mocną, dobrą kawę. Najsłynniejsze napoje alkoholowe to oczywiście sake i wino ryżowe, dużo mocniejsze niż wina z winogron.