Jamajka to wilgotna i gorąca wyspa kosząca odwiedzających szmaragdowymi lasami deszczowymi, wapiennymi labiryntami jaskiniowymi, wodospadami, które zamieniają się w chłodne, czyste strumienie, leczniczymi źródłami mineralnymi oraz wspaniałymi plażami, jednymi z najlepszych na Karaibach. Znajdują się tu również ciekawe muzea, zabytki i tradycyjne destylarnie rumu.
Jamajka jest jedną z najpiękniejszych i najbogatszych kulturowo wysp na Karaibach, z gospodarką w dużej mierze zależną od turystyki. Charakterystyczny jest wyjątkowy luz mieszkańców i wszechobecna muzyka reggae, która brzmi tutaj tak dobrze jak nigdzie indziej.
Naturalne piękno i żywa kultura Jamajki to jej największe zalety, a pogodna natura ludzi sprawia, że wakacje na wyspie będzie niezapomnianym przeżyciem.
Główne atrakcje Jamajki to odpoczynek na plażach z białym piaskiem, snorkeling, nurkowanie, słuchanie muzyki reggae w wykonaniu lokalnych zespołów, światowej klasy kurorty, jazda konna, rafting, wędrówki oraz zwiedzanie jaskiń i zabytków.
Wielkie wrażenie robi Wodospad YS, ze zbiornikiem wodnym zasilanym dodatkowo podziemnymi źródłami. W Runaway Bay znajduje sie Fire Hole – źródło słonowodne, z łatwopalnymi, naturalnymi gazami, które podpalone tworzą pływające płomienie. Uważa się, że ma ono właściwości łagodzące swędzące ukąszenia owadów i objawy zmęczenia mięśni. Oficjalna nazwa źródła to Windsor Spring.
Muzeum Boba Marleya, poświecone gwieździe reggae znajduje się w jego oryginalnym studio nagraniowym, natomiast historię piratów zgłębimy w Port Royal, gdzie w dawnym Królewskim Szpitalu Morskim mieści sie Muzeum Archeologiczne, prezentujące artefakty wydobyte z morza.
Na Jamajce popularny jest rum, kawa Blue Mountain, przetwory i przyprawy, biżuteria z kamieni szlachetnych, muszle, lokalna sztuka, kolorowe ubrania i tkaniny, instrumenty muzyczne, rzeźbione przedmioty z mahoniu, lokalne rękodzieło, w tym kosze ze słomy, hafty, wyroby skórzane i płyty CD z muzyką reggae. Zakupy najlepiej robić na miejscowych bazarach i straganach.
Można tu również kupić kubańskie cygara, ale sprzedaż czarnych i białych korali jest zakazana (niektóre z jamajskich raf koralowych zostały już poważnie zniszczone). Zakazana jest również sprzedaż produktów (w tym biżuterii) pochodzących z żółwi.
Sklepy bezcłowe znajdują się większości dużych hoteli, na lotniskach w Kingston i Montego Bay oraz w Ocho Rios, Kingston i Montego Bay.
Jamajka słynie z potrawy zwanej “jerk”, czyli grillowanego kurczaka, wieprzowiny, kiełbasy i ryb, doprawionych zielem angielskim, pieprzem i innymi przyprawami. Szlak kulinarny “Culinary Jerk Trail” to 10 najpopularniejszych miejsc, serwujących ten przysmak, w tym Boston Jerk w Port Antonio, Ultimate Jerk Center w Discovery Bay, czy Ocho Rios Jerk Center.
Na Jamajce znajdziemy także kuchnię międzynarodową: indyjskie curry, libańską ciecierzycę, chleb pita, czy dania kuchni chińskiej. Świetne restauracje znajdują się w stolicy Jamajki, Kingston. W każdym hotelu jest przynajmniej jedna restauracja.
Główne składniki lokalnych potraw to ryż, groch (w rzeczywistości czerwona fasola gotowana z mlekiem kokosowym), bataty, taro, słodkie ziemniaki i kluski. Z czasów niewolnictwa pochodzą solony dorsz, makrela i śledź. Tradycyjnym śniadaniem jest solona ryba i owoce bligii pospolitej, często podawane z gotowanymi zielonymi bananami, plackami “johnnycake” i maniokiem.
Inne lokalne specjały to zupa z grochu, rundown (makrela w mleku kokosowym), pepperpot (pikantna zupa), callaloo (zupa szpinakowa), grillowany homar i pieczony chlebowiec. Pyszne są także paszteciki wołowe (zamiast wołowiny mogą być z warzywami, kurczakiem lub homarem.) Doskonałe są lokalne owoce, takie jak mango, jabłka cukrowe, sapodilla, czy mandarynki ortaniki.
Tradycyjnym daniem rybnym jest escoveitch, czyli ryba z sosem na bazie octu, papryki, czosnku, cebuli i tymianku z plasterkami cebuli, serwowana z maniokiem i dostępna w restauracjach i w przydrożnych barach.
Jeśli chodzi o napoje, koniecznie spróbujcie Ting (napój bezalkoholowy o smaku grapefruita), piw Red Stripe i Real Rock oraz likieru Tia Maria. Smaczne są napoje z owoców marakui, flaszowca, czy trzciny cukrowej oraz tradycyjny napój bożonarodzeniowy sorrel. Wspaniale orzeźwia zimna woda kokosowa, która można kupić niemal wszędzie. Kawa sprzedawana w lokalach nie jest niestety słynną odmianą Blue Mountain (tę można jednak kupić w sklepach z pamiątkami i supermarketach).