Surowa i dziewicza sceneria Islandii została ukształtowana przez ogień i lód: jej krajobraz tworzy ponad 200 wulkanów i liczne lodowce. To zamarznięta ziemia, która zawsze paruje. Doliny, poszarpane pola lawy, wielkie lodowe czapy, gorące źródła i gejzery wyrzeźbiły niezwykły krajobraz, którego nie znajdziecie nigdzie indziej na Ziemi.
Każdego roku Islandię odwiedza kilkaset tysięcy turystów, czyli więcej niż całkowita populacja kraju. Przybywają oni do Islandii, aby pobawić się w słynnym z nocnego życia Reykjaviku, ale także podziwiać księżycowe krajobrazy, wykąpać się w gorących źródłach, uprawiać trekking na lodowcach, przemierzyć kilometry zacisznych plaż, popływać w basenach geotermalnych, wykąpać się w tajemniczej Błękitnej Lagunie, kontemplować oszałamiające wodospady i gejzery i popatrzeć na północne słońce.
Wśród głównych atrakcji Islandii są turystyka, wędkarstwo, rafting, gejzery, trekking konny, obserwowanie wielorybów, biwakowanie, jazda na nartach, skuterach śnieżnych, ruiny Wikingów, obserwowanie maskonurów, wybuchy wulkanów, pola lawy, białe noce, zorza polarna, gorące źródła, muzea , lodowce i wodospady.
Na Islandii warto kupić artykuły z wełny (swetry, kurtki, koce, szaliki), złotą lub srebrną biżuterię z motywami wikingów, sztukę islandzką (obrazy, fotografie, akwaforty i ceramikę), znaczki i monety, wędzonego łososia i śledzia, ozdoby z lawy wulkanicznej, islandzką muzykę ludową i pop oraz skórę owiec.
Pospacerujcie po starej części Reykjaviku, w pobliżu Parlamentu i tam zajrzyjcie do sklepów. Jeśli szukacie oryginalnych ozdób, wybierzcie się na Kolaportid, gdzie ceny są najlepsze w mieście. W księgarni Eymundsson znajdziecie sporo albumów fotograficznych o Islandii i ciekawe drobne upominki. Po drugiej stronie głównej ulicy, na wzgórzu, znajduje się Laugavegur, główna ulica handlowa w Reykjaviku, gdzie można znaleźć wszystko, od wyrobów ze skóry ryb i sklepów muzycznych, do najnowszej mody znanych projektantów w sklepach takich jak Kron Kron. Na Rammagerdin znajdziecie pamiątki, wełniane swetry i inne lokalne produkty. Targ Wełniany w starej części miasta, blisko Hotelu Borg, to kolejne dobre miejsce. W 66 Degrees North na Bankastraeti kupicie modne outdoorowe ubrania. Świetne czapki z tego sklepu mogą być doskonałą pamiątką. Kringlan, zaraz za centrum Reykjaviku, to główne centrum handlowe miasta, z 40 – 50 sklepami sprzedającymi wszystko, od islandzkiej lawy po ubrania Diora. Smaralind, największe centrum handlowe w Islandii, położone jest w dzielnicy Kopavogur.
Miejscowa kuchnia, składająca się głównie z wszelkiego rodzaju owoców morza i ryb (łososia, dorsza, krewetek, plamiaka i suszonych ryb) oraz jagnięciny, jest fantastyczna. Wśród ulubionych dań są hakarl (surowy rekin), graflax (wędzony łosoś z ziołami), hangikjot (wędzona jagnięcina), skyr (podobny do jogurtu) i hverabraud (chleb żytni). Chleb ten można kupić wszędzie, nawet na stacjach benzynowych. Świetnie smakuje z lokalnym serem.
Wiele lokalnych warzyw i owoców uprawianych jest w szklarniach ogrzewanych gorącymi źródłami. W Reykjaviku jest ponad 200 restauracji i dość duży wybór kuchni międzynarodowej, w tym kuchni hiszpańskiej, hinduskiej, czy tajskiej. Są oczywiście pizzerie. Koniecznie spróbujcie islandzkiego hot doga, z małej budki Baejarins Bestu, znajdującej się w starym porcie. Zamówcie hot doga z keczupem, słodką musztardą, smażoną cebulką i “remoulade” sekretnym sosem na bazie majonezu.
Tradycyjny napój alkoholowy Islandii to Brennivín (czyli “spalone wino”), przyrządzony ze sfermentowanego miąższu ziemniaka i przyprawiony kminkiem. Nazywany jest “czarną śmiercią” i słusznie, bo to mocny trunek.