Irlandia

Opis
Co zobaczyć?
Co kupić?
Co zjeść?

Romantyczne dusze nie mają kłopotu ze znalezieniem w Irlandii tego, czego szukają. Niewiele krain ma tak uwodzicielskie oblicze, jak ta skąpana w deszczach, nieduża wyspa u północno-zachodnich wybrzeży Europy. Niewiele krain tak wzorowo spełnia oczekiwania gości, wśród których wyraźnie królują zielone pola, siąpiący deszcz, wygadani i szczodrzy, roześmiani ludzie, pociągający guinnessa przy dźwiękach niezmiennie obezwładniającej muzyki irlandzkiej.

Planujący wojaż po południowej części wyspy mają przed oczyma wyobraźni sielski pejzaż pięknych gór i wybrzeża. Na zachodzie i południowym zachodzie – wyrafinowanie i dowcip Dublina, rozkosze pól golfowych, wyścigów konnych czy wędkowania w jeziorach. Pamiętają o wszechobecnej swobodzie w pogaduszkach, muzyce i życiu. Słynne atrakcje krajobrazowe i obiekty turystycznego leżą gęsto tuż obok siebie i wszyscy, którzy przybywają do Irlandii, by odnaleźć baśniową Wyspę Kobolda nie wracają do domów zawiedzeni. Tym, którzy w Killarney w zatłoczonych sklepach z pamiątkami kupują koniczynki i kije z tarniny lub dębu, zderzak w zderzak przemierzają szlak malowniczej pętli Kerry, walczą o stolik w rybnej restauracji Kinsale czy w skansenie Bunratty (Bunratty Folk Park) przyglądają się Irlandkom przędącym na kołowrotkach, można wybaczyć przekonanie, że cała Irlandia z dobrodziejstwem inwentarza zaprzedała się turystyce.

Dublin

Cokolwiek wybrać na pierwszą randkę z Irlandią – skłaniające do zadumy wprowadzenie w dzieje kraju, cudowne zbiory narodowych skarbów czy tylko szalona zabawa – wszystko znajdzie się w Dublinie. Największą zaletą Dublina jest brak cechy dominującej. Każde ze stu obliczy sympatycznej stolicy Irlandii na swój sposób kształtuje obraz miasta, któremu, choć doświadczyło niejednego – ciężkich czasów, prosperity, pełnej godności konsolidacji i ostentacyjnej ekspansji – udaje się zachować ludzki wymiar i spokojne tempo życia. Śródmieście Dublina jest tak niewielkie, że wszędzie bez trudu dociera się pieszo, a większość cenionych atrakcji: Kolegium Św. Trójcy, błonia Św. Stefana, katedra Św. Patryka, Grafton St. ze sklepami i kafejkami, odnowiony wg najnowszej mody kwartał Temple Bar, leży na południowym brzegu rzeki. Po jej północnej stronie nie jest już tak wytwornie, choć równie zabawnie, zwłaszcza pośród pyskatych kupców na bazarach przy Moore St. i Mary’s Lane.

Na wschód od śródmieścia, nabrzeża Liffey zawiodą w okolice, gdzie nie brak wyśmienitych lokali z cudowną panoramą rzeki. Gdyby udać się z centrum na zachód, dotrze się przed oblicze Kilmainham Gaol – świętości narodowej, którą koniecznie trzeba zwiedzić – oraz do największego zieleńca Dublina, parku Feniksa (Phoenix Park), doskonale nadającego się na odpoczynek dla znudzonych tempem życia miasta.

Kolegium św. Trójcy

Zajmuje pierwsze miejsce na liście zabytków godnych obejrzenia, z jaką większość osób wyrusza na odkrywanie Dublina. Kolegium szczyci się nie tylko opinią najświetniejszego uniwersytetu w Irlandii, ale także wybitnymi absolwentami. Jego mury opuścili m.in.: zawzięty polemista Jonathan Swift, pierwsza kobieta prezydent Irlandii Mary Robinson, humoryści Oscar Wilde i Brian O’Nolan (Flann O’Brien), przywódca jednego z powstań Wolfe Tone i mąż stanu Edmund Burke, Bram Stoker (autor Drakuli) i dramatopisarz Samuel Beckett. W Kolegium przechowuje się też Księgę z Kells, przez wielu uznawaną za najpiękniejszy rękopis na świecie.

Temple Bar

W ciągu dnia Temple Bar doskonale nadaje się na wypicie filiżanki kawy czy zjedzenie czegoś w którejś z etnicznych restauracji. Albo do pobuszowania po wytwornych sklepach lub pchlim targu, jeśli ma się ochotę. Można też najzwyczajniej tylko oglądać, jak to robi wiele innych osób. Wieczorami kłębi się tu szalony, hałaśliwy tłum z manierami pozostawiającymi wiele do życzenia.

Katedra Ew. Patryka

Świątynia powstała w miejsce studni, z której wody Św. Patryk ponoć chrzcił nawróconych. Poprzednikiem katedry był działający od V w. kościół. W obecnym kształcie ta piękna, nieskomplikowana stylistycznie budowla, ozdobiona wieżami, z których zachodnia ma 69 m wysokości, pochodzi głównie z XII wieku.

Kilkenny i okolice

Hrabstwo Kilkenny leży na zachód od Carlow. Jego stolica, usytuowana w samym sercu regionu, jest bez wątpienia najlepiej zachowanym w Irlandii średniowiecznym miastem. Kilkenny jest co prawda niewielkie, ale z wyraźnym charakterem nadanym przez stare kamieniczki i wąskie uliczki.

Miasto Cork

Najważniejsze miasto południowo-zachodniej Irlandii otacza aura spokoju. Zdecydowanie najlepszym sposobem na zapoznanie się z tym przyjemnym miejscem i jego na pozór oschłymi mieszkańcami, mówiącymi z wyraźnym zaśpiewem, są niespieszne spacery pozwalające z wolna delektować się jego atmosferą.

Park Narodowy Killarney

W jego granicach znalazły się niektóre z najpiękniejszych jezior i górskich pejzaży Irlandii. Sercem parku jest rozciągający się wokół Lough Leane, liczący 4000 ha fragment majątku Muckross, który narodowi irlandzkiemu ofiarowała w 1932 r. para amerykańskich właścicieli i filantropów – państwo Bowers Bourn, oraz ich syn Artur Vincent, senator z Kalifornii.

Tara

Wzgórze Tary wyrasta ponad równiny miasta Meath (wschodnia część Niziny Środkowoirlandzkiej). Przez tysiąc lat, całe pierwsze milenium, w Tarze rezydowali arcykrólowie Irlandii. Awansowała do rangi symbolu i siedziby iryjskich władz. To bardzo wzruszające miejsce, przesiąknięte historią i heroicznymi mitami.

Brú na Bóinne

W zakolu rzeki Boyne znajduje sie ponad 50 starożytnych obiektów, będących świadectwem wierzeń i praktyk religijnych naszych przedchrześcijańskich przodków To najbardziej zwarty kompleks tego typu w Europie. Większość tego szczególnego zapisu przeszłości pozostaje nieodgadniona, ale oszałamia potęga grobów, kamiennych kręgów, grodzisk i skalnych obelisków – zwłaszcza ogromnego grobu korytarzowego w Newgrange’u.

Belfast

W historii najnowszej żadnej innej stolicy zachodnioeuropejskiej serwisy informacyjne nie poświęciły tyle uwagi, co Belfastowi. Paradoksalnie, żadnego innego miasta turyści nie unikali bardziej. Tymczasem Belfast należy do najciekawszych i – niczego nie upiększając – do najprzyjemniejszych miast, zarówno republiki, jak i Irlandii Północnej. Doceni to każdy, kto jest przygotowany na kilkudniowy pobyt.

Pierwsze, co przychodzi na myśl o zakupach w Irlandii, to tamtejsze wspaniałe wyroby rzemieślnicze, spotykane na całej wyspie. Obok waterfordzkich kryształów, swetrów z wysp Aran, donegalskich tweedów, porcelany z Belleek, pierścionków z Claddagh, connemarskich marmurów czy ulsterskiego lnu, napotyka się wiele innych, mniej znanych marek i wyrobów: ceramikę, koronki, biżuterię, rzeźby i obrazy. Wszystko dostępne w rzemieślniczych warsztatach rozsianych po całym kraju. Cenionym ośrodkiem tego, co w irlandzkim rzemiośle najlepsze, jest Kilkenny. Doskonałą pamiątką z wojażowania po Irlandii są nagrania muzyki folkowej, przywołujące beztroskie chwile spędzone w muzycznych pubach albo ceilidh.

A może książka? – wiersze Yeatsa w oryginale, albumy fotograficzne… (największa sieć irlandzkich księgarń zwie się Eason’s). Do alkoholowych specjalności Irlandii, poza piwem rzecz jasna, należy: likier Bailey’s, gin Cork oraz słynne whiskey (Bushmills, Powers, Jamesons, Paddy). Wspomniane marki można kupić prawie wszędzie na świecie, ale zwiedzenie wytwórni czyni późniejsze zakupy bardziej ekscytującymi. Z artykułów spożywczych warto pamiętać o smakowitych wiejskich serach (np. Cashel Blue), wędzonym łososiu czy pysznym chlebie z dodatkiem sodu, maślanki lub kwaśnego mleka (tzw. soda bread). Bardziej wysublimowane w smaku, ale z pewnością warte skosztowania są dulse – rodzaj wysuszonych morskich glonów jadalnych.

Zmiany w irlandzkiej kuchni

Jeszcze do niedawna Irlandzka kuchnia słynęła z prostoty. Wzrost zamożności społeczeństwa i napływ turystów zmienił ten stan rzeczy. Lata 90. XX w. przyniosły niesłychane zwiększenie nie tylko liczby restauracji serwujących dania kuchni międzynarodowej, ale także fast foodów. W niełaskę popadły proste, domowe dania irlandzkie, uznane za chłopskie. Pojawiła się też nowa kategoria przyjezdnych – bardziej wyrafinowanych i wymagających. Młodzi mistrzowie kuchni dziś mądrze wykorzystują składniki, jakich dostarcza stosunkowo nieskażona wyspa, np. dziko żyjącego łososia atlantyckiego, mięso hodowanych w górach jagniąt, skorupiaków i ekologicznych warzyw i ziół. Znajdują przyjemność w lekkim uwspółcześnianiu takich tradycyjnych irlandzkich dań, jak champ (ziemniaki purée z szalotką), drisheen (kaszanka), colcannon (ziemniaki z kapustą, cebulą i śmietaną), brack (słodkie ciastka owocowe) czy słynny irlandzki gulasz, w którym – obok czterech zasadniczych składników: baraniej karkówki, ziemniaków, cebuli i szczypty inwencji – może się znaleźć dosłownie wszystko.

Narodowy napój Irlandii

Nieodmiennie zdumiewa przybyszów, że to nie guinness, ale herbata jest narodowym napojem Irlandii. Bóg jeden wie, ile herbaty wypija się codziennie w tym kraju. Z pewnością mnóstwo. We współczesnych miastach na wyspie nietrudno też o filiżankę bardzo przyzwoitej kawy, od cappuccino po espresso, z wszelkimi wariantami pośrednimi. Wzrasta liczba warzonych w małych, niezależnych browarach tzw. „prawdziwych” – niepasteryzowanych i niefiltrowanych – gatunków ciemnych, mocnych piw (ale), nalewanych z ręcznych dystrybutorów. W pubach jednak prym wiedzie sławny, ciemny, mocny porter (stout) z kremową, pienistą czapą, nalewany z namaszczeniem, raczej z beczki niż butelki. Beamish i Murphy’s (ulubiony w Corku) są słodsze, Guinness – cięższy i z większą goryczką. Szczerą prawdą jest to, co o Guinnessie słyszą cudzoziemcy od Irlandczyków. Jeśli nie smakował im w ich ojczyznach, należy dać mu ponownie szansę w Irlandii. Popijany w irlandzkim pubie należy do rozkoszy dorównujących ambrozji.

Zobacz również

widok z lotu ptaka na centrum Warszawy oświetlone nocą, w tle wysokie wieżowce

Polska Centralna

Region pełen historii, na każdym kroku można natknąć na zadziwiające zabytki mające swój specyficzny urok i klimat. Polska Centralna przyciąga...
widok na jezioro mazurskie w słoneczny dzień, w tle pola i lasy

Mazury

To raj dla żeglarzy, ale swoje miejsce znajdą tutaj także amatorzy innych rodzajów rekreacji. Region słynie z połączonych ze sobą...
oświetlony nocą brzeg rzeki we Wrocławiu

Dolny Śląsk

Położony w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz początkowego biegu Wisły niezwykle malowniczy obszar o pełnym przekroju krajobrazu zaczynając od...
widok z zewnątrz na ratusz miasta Poznań, w tle tłum turystów zwiedzający rynek

Wielkopolska

Kraina zlokalizowana w dorzeczu środkowej i dolnej Warty zróżnicowana pod względem etnograficznym. Wyróżniono tu aż 106 grup regionalnych i nazw...
widok na staw położony u szczytu gór w Tatrach

Małopolska

Malowniczy region obejmujący obecnie południowo-wschodnią część kraju, w górnym i częściowo środkowym dorzeczu Wisły oraz w dorzeczu górnej Warty. Skarbem...
piasczysta droga prowadząca na plażę nad morzem Bałtyckim

Polska

Niekoniecznie trzeba jechać daleko, żeby przeżyć wspaniałe wakacje. W Polsce mamy coraz więcej miejsc, które dorównują poziomem światowym kurortom czy...

Polecane hotele

Basen w the merrion

The Merrion

Ten wielokrotnie nagradzany hotel pięciogwiazdkowy oferuje pokoje z łazienką z włoskiego marmuru, wyróżnioną 2 gwiazdkami przewodnika Michelin restaurację oraz basen bez krawędzi.
Schody w the cliff house hotel

The Cliff House Hotel

Zaciszny hotel Cliff House, z którego roztacza się wspaniały widok na morze, jest usytuowany na wybrzeżu w mieście Ardmore. Dysponuje on znakomitą restauracją, zapleczem spa oraz indywidualnie urządzonymi pokojami.
Zamkowy budynek hotelu lough eske castle a solis hotel spa

Lough Eske Castle, a Solis Hotel & Spa

Ten pięciogwiazdkowy hotel mieści się w pięknym zamku, położonym na terenie 17,5 ha lasu u podnóża gór. Oferuje on bardzo przestronne pokoje z 32-calowym telewizorem z płaskim ekranem. Na terenie...
The Shelbourne Dublin, hotel renesansowy

The Shelbourne Dublin, A Renaissance Hotel

Shelbourne Hotel, Dublin to zabytkowy hotel położony w samym sercu Dublina, przy parku St Stephen's Green.

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy