Indonezja to czwarty najbardziej zaludniony kraj na świecie, niezwykle zróżnicowany kulturowo i językowo. Jej głównymi atrakcjami są lokalne kultury, świątynie i rękodzieło. Turyści zachwyceni będą pięknymi plażami, cudownymi krajobrazami oraz unikalną przyrodą. Szczególnie popularna jest wyspa Bali, z piękną przyrodą, piaszczystymi plażami i mikroklimatem oraz Jawa, na której możemy podziwiać aktywne wulkany.
W Indonezji każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie. Największą popularnością cieszą się oczywiście plaże – w archipelagu jest 17.000 wysp, w tym Bali, Wyspy Gili, czy Wyspy Banda w Maluku. Tętniące życiem ulice Dżakarty – stolicy kraju – czy ośnieżone szczyty Gór Jayawijaya w Irian Jaya niezmiennie przyciągają turystów.
Nowoczesna Dżakarta to modne bary i kluby nocne, zatłoczone ulice. Wizerunek miasta powoli się zmienia, powstaje wiele luksusowych hoteli, centrów handlowych i pól golfowych, aby zachęcić odwiedzających do pozostania nieco dłużej.
Na początek warto jednak zwiedzić historyczne miejsca Dżakarty. Gdy Indonezja odzyskała niepodległość w późnych latach pięćdziesiątych, w nowej stolicy powstało wiele muzeów i pomników, mających wzmacniać w mieszkańcach poczucie państwowości i niezależności. Jednym z najbardziej interesujących miejsc w Dżakarcie jest plac publiczny, Taman Fatahillah, który w XVIII wieku był głównym placem Batavii, czyli stolicy Holenderskich Indii Wschodnich.
Miłośnicy natury będą mogli zobaczyć największą na świecie jaszczurkę, warana z Komodo, zwaną smokiem z Komodo, tygrysy, słonie, nosorożce i tapiry w Parku Narodowym Gunung Leuser na Sumatrze. Ci, którzy kochają wędrówki mogą podziwiać wschód słońca nad kraterem Bromo na wschodniej Jawie lub nawet wybrać się na wspinaczkę na drugi najwyższy szczyt w Indonezji, Rinjani.
Indonezja może także pochwalić się wspaniałymi świątyniami, meczetami i muzeami. Na Jawie, w Borobodur, znajduje się największa świątynia buddyjska na świecie, a w Prambanan wiele zapierających dech w piersiach, odrestaurowanych świątyń. Na Sulawesi, w Toraja Land, nadal kultywowany jest tradycyjny, pogrzebowy rytuał, a mieszkańcy żyją w domach w kształcie rogu bawolego i grzebią zmarłych w pionowych grobach na zboczu klifów. Bali pełne jest ośrodków sztuki, galerii i sklepów z rękodziełem oraz kolorowych bazarów, można także odwiedzić starą wioskę rybacką, Jimbaran.
Indonezja jest doskonałym miejscem na podziwianie wulkanów – jest ich tu około 120, a kilka uznawanych jest za bezpieczne, choć zawsze należy to sprawdzić, ponieważ rocznie zdarza się w Indonezji około 10 erupcji. Jedne z najpiękniejszych wulkanów znajdują się na Jawie, w tym słynny Tangkuban Prahu (29 km na północ od Bandung), emitujący siarkę i dym.
Innym znanym wulkanem, popularnym wśród turystów jest Bromo, w pobliżu Surabaya na zachodniej Jawie. W nocy jego krater świeci na czerwono, co jest przepięknym, nieco niepokojącym widokiem. Fantastyczne są także wschody słońca, które oglądają setki osób.
Lombok to niezwykle malownicza wyspa Indonezji, choć mniej znana i słabiej rozwinięta niż sąsiednie Bali. Na wyspę można dotrzeć wodolotem z Benoa, promem z Padangbai lub samolotem z Denpasaru, Surabayi lub Singapuru. Najbardziej znanym ośrodkiem na Lombok jest Senggigi Beach, w Gunung Rinjani znajdują się gorące źródła i czynny wulkan popularny wśród wspinaczy górskich, a Bangko-Bangko upodobali sobie surferzy.
W różnych regionach Indonezji popularne są inne pamiątki. Tkaniny batikowe stały się ostatnio bardzo modne, a najlepszy ich wybór znajduje się na Bali. Tu warto także poszukać ikatu, ręcznie malowanych sarongów, srebra, rękodzieła, masek, ceramiki oraz obrazów. W Yogyakarta także znajdziecie batiki oraz galanterię skórzaną, torebki z sizalu lub innych materiałów roślinnych, przedmioty ze srebra i lalki wayang kulit. Na Lombok, Sumbawie i Sumbie popularne są wyplatane kosze, tkaniny ikat i inne ręcznie tkane materiały. Papua słynie z rzeźb w drewnie, a Surabaya z tkanin batikowych i ikatowych.
W supermarketach i sklepach spożywczych kupimy pyszny indonezyjski miód, herbatę jaśminową z Jawy, indonezyjską kawę, a także kosmetyki, takie jak organiczne, ziołowe peelingi i maseczki do twarzy.
Jedne z najlepszych artykułów, które możemy kupić w Dżakarcie to tradycyjne rękodzieło i tkaniny, takie jak batik i ikat, sarongi, sztuka plemienna, stara biżuteria i meble tekowe. Popularna jest także złota i srebrna biżuteria, ale ceny niższe są w Yogyakartcie. Świetnym prezentem będzie kawa i herbata pakowane w piękne batikowe paczuszki – można je kupić w centrach handlowych Plaza Indonesia i Plaza Senayan. Lokalne produkty można również znaleźć w domach towarowych Pasaraya i Sarinah.
W wielu miejscach możemy kupić antyki, ale najpiękniejsze znajdują się na targu antyków Jalan Surabaya. Należy się targować i być może uzyskacie duży upust. W sklepach na Jalan Ciputat Raya w Tangerang znajdziecie z kolei reprodukcje starych wzorów mebli i dobrej jakości meble w stylu jawajskim. Po rattan dobrze wybrać się w okolice Rawasari we wschodniej Dżakarcie lub na ulicę Pasar Minggu w południowej części miasta.
Na innych bazarach (pasar) Dżakarty również znajdziemy ciekawe przedmioty. Większość pasarów to uliczne stoiska, inne to nawet wielopiętrowe budynki, sprzedające niemal wszystko. Są jednak i takie, które specjalizują się w danym rodzaju artykułów.
Kuchnia indonezyjska to egzotyczna mieszanka wielu wpływów kulturowych – chińskich, indyjskich, portugalskich i holenderskich. Zazwyczaj dania indonezyjskie nie są zbyt ostre, za to używa się tu sporo imbiru, czosnku i świeżej kurkumy. Na Jawie jednak przysmakiem jest sambal, przyprawiany ostrym chili oraz małe, pikantne, zielone papryczki cabe rawit. Padang na Sumatrze specjalizuje się w bardzo pikantnych potrawach, uznawanych za najlepsze w całej Indonezji.
Kuchnia Bali bardzo się wyróżnia na tle innych zwyczajów kulinarnych w Indonezji. Balijczycy są hinduistami, nie muzułmanami, więc jedzą wieprzowinę i mogą spożywać alkohol. Jednak jedzenie jest tu również bardzo ważną częścią rytuałów, a posiłki są często wielką ucztą dla całej społeczności.
W ostatnich latach w Dżakarcie powstało mnóstwo nowych lokali, niektóre w pięknych, starych domach, inne w nowoczesnych, eleganckich hotelach. Największy wybór dobrych restauracji znajduje się na Jalan Wahid Hasyim, w pobliżu Placu Merdeki i na Kemang w południowej części miasta.
Luksusowe hotele konkurują ze sobą, jeśli chodzi o niedzielne brunche typu „jedz, ile możesz”, w czasie których serwują prawdziwe przysmaki.
Koniecznie trzeba wybrać się do lokalu oferującego rijsttafel, czyli wielką ucztę, wymyśloną przez Holendrów w czasach kolonialnych, na którą składa się wiele małych porcji dań indonezyjskich, donoszonych do stolika przez kelnerów.
W czasie podróży po Indonezji, koniecznie spróbujcie specjałów regionalnych. Na Jawie będzie to tempe, kwaśne ciasto sojowe, o orzechowym, lekko pikantnym smaku, cenione za walory zdrowotne. Tempe goreng (smażone tempe) jest marynowane w czosnku i soku z limonki, a następnie smażone w głębokim tłuszczu, często podawane z sosem sojowym. Tempe jest doskonałą alternatywą dla mięs, z czego zadowoleni będę wegetarianie.
Inne bardzo popularne dania to nasi goreng (smażony ryż) i mie goreng (smażony makaron) oraz pochodzące z Chin chop suey, z krewetkami lub kurczakiem, podawane z ryżem. Inne szeroko dostępne potrawy to gado-gado (mieszanka warzyw) z jajkiem i pikantnym sosem orzechowym, satay (szaszłyki z kurczaka lub mięsa koziego), również z sosem orzechowym, ale także z kecap manis (słodkim sosem sojowym) oraz ayam goreng (smażony kurczak z Jawy) i ayam bakar (grillowany kurczak, marynowany w sosie słodkim sosie sojowym). Tradycją balijską jest także rijsttafel – posiłek w formie bufetu, składający się z mięsa, ryb, satay, warzyw i orzechów kokosowych, podawany z ryżem.
Indonezyjczycy mają mnóstwo rodzajów zup (soto), w tym regionalne specjalności. Soto Jakarta, czy soto Betawai to smaczne, aromatyczne zupy z mięsem, ziołami i mlekiem kokosowym. Indonezja jest rajem, jeśli chodzi o owoce: oprócz różnych gatunków bananów i mango, znajdziemy tu mnóstwo owoców egzotycznych, takich jak przepyszny, słodki mangostan, salak, rambutan (podobny do liczi), chlebowiec i słynny durian.
Mimo, że Indonezja jest w dużej części krajem muzułmańskim, powszechnie dostępne są tu napoje alkoholowe. Lokalne piwa to Bintang i Anker, a na Bali wytwarza się regionalne piwo Storm oraz wino Hatten. Można także spróbować balijskiego Bremu, słodkiego wina ryżowego i araku.
Na Jawie przygotowuje się wiele pysznych napojów bezalkoholowych, szczególnie z kokosa. Koniecznie spróbujcie es kopyor i es kelapa muda, z dodatkiem syropu cukrowego i syropu o smaku wiśniowym. Wszędzie znajdziecie herbatę jaśminową lub imbirową oraz es jeruk, orzeźwiający napój ze świeżych mandarynek z cukrem.