Indie są fascynującym krajem, niezwykle różnorodnym, gdzie każdy region ma własną tradycję kulinarną, ubiór, język, religię i zwyczaje. Są miejscem niesamowicie dynamicznym i pełnym życia, co sprawia, że możemy je odbierać jako nieco chaotyczne. Wszędzie widoczne są riksze, motocykle, samochody, ale również wielbłądy i krowy. W okolicach atrakcji turystycznych są tłumy żebraków, straganiarzy, turystów, biznesmenów, dzieci i biegających małp. Ale pośród tego zamętu znajdują się jedne z najpiękniejszych krajobrazów i zabytków na świecie.
Najsłynniejsze atrakcje Indii to Taj Mahal, wspaniała architektura, dzieła sztuki, starożytne kultury, kolonialne zabytki, Himalaje, sanktuaria religijne i duchowe pielgrzymki, dzikie zwierzęta, plaże, przepiękne krajobrazy i Bollywood.
Jedną z największych atrakcji Bombaju jest Brama Indii, łuk ku czci króla angielskiego odwiedzającego Indie, będący jednocześnie popularnym miejscem spotkań mieszkańców. Tuż obok znajduje się hotel Taj Mahal Palace, najstarszy duży budynek w Bombaju. Spod łuku odpływają łodzie przewożące turystów na Wyspę Elefanta, gdzie znajdują się pochodzące z VII i VIII wieku jaskinie. W grudniu w jaskiniach odbywają się festiwale muzyczne i tańca klasycznego.
Stare Delhi, będące stolicą muzułmańskich Indii od XVI do końca XIX w. zachwyca meczetami, fortami i innymi zabytkami. I w dzień i w nocy wąskie uliczki, pełne sklepów i bazarów tętnią życiem. Jednymi z najpopularniejszych zabytków są Czerwony Fort, przypominający czasy świetności cesarzy mogolskich, oraz Dżami Masdżid – największy meczet w Indiach, którego dziedziniec może pomieścić 25 000 osób.
Nowe Delhi było stolicą Indii za panowania Brytyjczyków, czego pozostałością są monumentalne budynki rządowe oraz szerokie aleje o nazwach związanych z Imperium Brytyjskim.
Udaipur, leżące 620 km na północ od Bombaju, to wspaniałe miasto nad jeziorem Pichola, otoczone przepięknymi górskimi krajobrazami, znane jako Wenecja Wschodu. Udaipur słynie z pałaców – XVIII-wiecznego pałacu Jag Mandir, Pałacu Maharadży z białego marmuru, Pałacu Zimowego ozdobionego kafelkami, lustrami i mozaikami oraz pochodzącego z XVII wieku granitowego, marmurowego Jag Niwas, zamienionego na luksusowy hotel.
Jaipur, stolica stanu Radżasatn, leżąca 250 km na południowy zachód od Delhi, słynie z budowli z różowego piaskowca. Stąd pochodzi przydomek miasta – Różowe Miasto.
Dardżyling, leżący w Himalajach, na wysokości 2,135 m n.p.m. i oddalony od Kalkuty o 500 km jest przyjemnym uzdrowiskiem, słynącym z uprawy herbaty, popularnym wśród Hindusów i turystów zagranicznych szukających ochłody. Dardżyling położone jest wśród wzgórz, więc są tu doskonałe warunki do wędrówek i podziwiania pięknych widoków. Jest to też doskonałe miejsce na relaks – słuchanie mnichów buddyjskich dmuchających w długie, czerwone rogi, czy picie wyśmienitej herbaty darjeeling w kawiarni z epoki kolonialnej. Wielu turystów wybiera się na zwiedzanie plantacji herbaty, gdzie można wiele nauczyć się o sposobach jej uprawy i zbiorów.
Południowo-wschodnie stany Orisa i Tamil Nadu słyną ze świątyń a leżąca w południowo-centralnych Indiach Karnataka, ze stolicą w Bangalore, olśniewa pięknem lasu deszczowego, wśród którego kryje się Królestwo Widźajanagaru w Hampi. Pochodzące z II wieku świątynie jaskiniowe Ellora i Ajanta (obie na liście UNESCO) możemy podziwiać w Arangabad, nieopodal Bombaju.
Miłośnicy historii powinni koniecznie poznać kolonialną przeszłość Indii. Najważniejsze kolonialne zabytki – piękne rezydencje i neogotyckie budowle – znajdują się w Bombaju i Kalkucie, byłych indyjskich stolicach Imperium Brytyjskiego, a majestatyczne kościoły, mogące konkurować z lizbońskimi, w byłej kolonii portugalskiej – Goa.
Oprócz tradycyjnych trunków, czyli piwa i whisky, w Indiach zyskuje na popularności wino. Winnice można zwiedzać w regionie Nashik, około ośmiu godzin jazdy samochodem na północny zachód od Bombaju. Cieszą się powodzeniem szczególnie podczas corocznego festiwalu muzyki i wina – Sulafest – organizowanego przez Sulę, znanego indyjskiego winiarza.
Jeśli znacie się na kamieniach szlachetnych, Indie są dobrym miejscem na ich zakup. Unikajcie przedmiotów z elementami zwierząt, takich jak skóry tygrysa czy kość słoniowa, ponieważ handel większością z nich jest zakazany. Jeśli naprawdę chcemy kupić takie artykuły, koniecznie poprośmy sprzedawcę o zezwolenie na sprzedaż takich produktów i weźmy paragon. Każdy przedmiot starszy niż 100 lat uznawany jest za antyk i trzeba mieć pozwolenie na jego wywóz z kraju.
W Indiach bardzo popularne są wszelkiego rodzaju tkaniny (w tym jedwabie), odzież, szale, dywany, obrazy i grafiki, instrumenty muzyczne, ikonografia religijna, curry, lalki, herbata i szafran, batiki, przedmioty z mosiądzu, miedzi, brązu, drewna, marmuru, juty, kryształu, papier-mache i bambusa. Dobrej jakości pamiątki znajdziemy w większości dobrych hoteli, ale warto wybrać się na lokalny, indyjski bazar. Koniecznie trzeba się targować.
Bombaj jest rajem dla miłośników zakupów. Kupimy tu tkaniny i rękodzieło ze wszystkich regionów kraju. Najlepszym miejscem na zakup pamiątek jest State Emporium w World Trade Center i Cottage Industries Emporium. Ciekawe są lokalne bazary, takie jak Chor Bazaar i targ Crawford oraz galerie sztuki.
Każdy region Indii ma swoją tradycję kulinarną, ale niektóre charakterystyczne dania można spotkać w całym kraju. Wszędzie dostępne jest curry, thali – wegetariańskie lub mięsne, z ryżem i czapati (naleśniki podobne do tortilli), dal (dania z roślin strączkowych) oraz idli (ciastka na parze). Do różnych odmian placków, takich jak roti, naan, chapati, czy puri oraz gotowanego ryżu dodaje się warzywa, rośliny strączkowe, owoce i jogurt. Często zdarza się, że goście dzielą się posiłkiem. Indyjskie pieczywo jest doskonałe, koniecznie spróbujcie chleba naan (pieczonego w piecu tandoori, często z serem i czosnkiem), papadum, cienkich placków z mąki z soczewicy, oraz pszenicznych roti i chapati.
Kuchnia kaszmirska jest delikatna i zawiera dużo owoców i orzechów, a popularnym przysmakiem-ucztą jest wazwan, składający się z 17 dań mięsnych. Inne dania, które znajdziecie niemal wszędzie to pakora – warzywa w cieście i samosy – trójkątne pierożki. Specjałem północnych Indii jest dum aloo, pikantne danie z ziemniaków podawane z indyjskim pieczywem. Napoje lassi, na bazie jogurtu z dodatkiem owoców są niezwykle orzeźwiające. Na deser warto spróbować kheer – puddingu ryżowego.
W Bombaju znajdziemy najbardziej różnorodną kuchnię w Indiach. Bardziej ekskluzywne restauracje znajdują się w okolicach Colaba, Nariman Point, Marine Drive, Bandra, Andheri i Juhu. W dzielnicach Malad, Borivili i Marve również istnieją miejsca serwujące smaczne, aromatyczne dania. Coraz częściej restauracje organizują festiwale kulinarne, aby przyciągnąć miłośników różnorodnych potraw. Menu może być nieco ekstrawaganckie, ponieważ młodzi goście kochają nowe smaki.