Hong Kong

Opis
Co zobaczyć?
Co kupić?

Hongkong to miasto równie popularne jak Londyn czy Nowy Jork, reklamowane jako kosmopolityczna metropolia Azji i często wymieniane w wiadomościach. Przyjeżdżający tu turyści oczekują, że na każdym kroku będą otwierać oczy ze zdumienia – a Hongkong nie rozczarowuje.

Gwoździem programu jest słynna panorama miasta, czyli połyskliwy las drapaczy chmur wciśniętych ciasno między uliczki dzielnicy Central. Sceneria wygląda jak wyjęta z filmu science fiction – pomiędzy budynkami wiją się kładki dla pieszych, a ruchome schody wywożą umęczonych biznesmenów z biur położonych na wybrzeżu do apartamentowców na zboczu góry. W Hongkongu człowiek wygrywa pojedynek z przyrodą. Jednak urok tego miasta wiąże się z różnorodnością, a tradycja dobrze sobie radzi nawet w najbardziej kapitalistycznych częściach Hongkongu. Między wysokościowcami wciąż kryją się barwne świątynie buddyjskie, zza których bram unosi się dym kadzideł, uliczne stoiska z parującymi smakołykami oraz gwarne targowiska pełne miejscowych poszukiwaczy okazji. Kultury Zachodu i Wschodu pasują tu do siebie niczym dwa klocki lego – tutejsi milionerzy przed zawarciem transakcji giełdowej nie tylko czytają „Wall Street Journal”, ale i wróżą sobie z patyczków chim. Choć miasto sprawia wrażenie wielobarwnego chaosu, jego energia i entuzjazm udzielają się każdemu. Dzięki znakomitemu systemowi komunikacji, złożonemu z metra, linii autobusowych i promów oraz dużej liczby niedrogich taksówek, turysta może bez problemu doświadczyć wszystkich wrażeń.

Wystawny, wspaniały Central

Zwiedzanie Hongkongu rozpoczyna się zazwyczaj od położonej na północy wyspy dzielnicy Central, czyli miejscowej świątyni kapitalizmu. To tu znajdują się słynne drapacze chmur, dzięki którym miasto zyskało panoramę zaliczaną do najwspanialszych na świecie. Wewnątrz ukryte są luksusowe centra handlowe, istny raj pełen markowych sklepów i gustownych butików. Dzielnica ta przyciąga również zamożnych mieszkańców miasta, którzy wydają krocie w restauracjach i barach w Lan Kwai Fong i SoHo.

Zatłoczony, zgiełkliwy Koulun

Wiecznie w cieniu samej wyspy, dzielnica Koulun – położona po drugiej stronie cieśniny Victoria Harbour – jest bardziej zaniedbaną i przyziemną częścią Hongkongu. Tu efektowna fasada nowoczesności ustępuje miejsca tradycji i codziennemu życiu.

Nad samym morzem znajduje się prężna, pełna turystów dzielnica Tsim Sha Tsui, gdzie wytworne hotele stoją tuż obok obskurnych pensjonatów. Tu znajdują się również światowej klasy muzea, prezentujące zwiedzającym kulturowe dziedzictwo Hongkongu. Pod neonami Nathan Road krawcy i zgiełkliwi naganiacze zaczepiają turystów, szukając kolejnych klientów.

Nieopodal znajdują się nieprawdopodobnie wręcz zatłoczone uliczki Yau Ma Tei i Mong Kok, pełne ulicznych sprzedawców oferujących przepyszny makaron, wróżbitów przepowiadających przyszłość z guzów na czaszce, oraz nocnych targowisk, gdzie handluje się chińskimi ciuchami. Całe to przedstawienie odbywa się przy akompaniamencie stukotu żetonów do madżonga i przeciągłych pień kantońskiej opery.

Kuszące łono natury

Miejska dżungla Hongkongu jest dokładnie zbadana, lecz bardzo niewielu turystów dociera do tajemniczego ogrodu tego miasta, którym są Nowe Terytoria. Ów pas lądu na północ od Koulunu, ciągnący się aż do granicy z Chinami, stanowi niemal 70% terytorium Hongkongu. W porastającym ten obszar bujnym podzwrotnikowym lesie wydzielono kilka rezerwatów miejscowej fauny i flory. Należą do nich moczary Mai Po, zamieszkane przez liczne gatunki ptaków, oraz rezerwat przyrody Tai Po Kau, gdzie wśród bujnej roślinności żyją łuskowce, łasze i dziki.

Wyspy, które warto odwiedzić

Ostatnimi elementami układanki o nazwie Hongkong są położone na Morzu Południowochińskim wyspy, których jest ponad dwieście. Większość z nich jest niezamieszkana, więc można na nie dotrzeć jedynie prywatnym sampanem, przez co świetnie nadają się do samotnego plażowania i podziwiania niekończących się łach złotego piasku. Na największej z wysp – Lantau – znajduje się kilka turystycznych atrakcji, m.in. Disneyland, klasztor Po Lin i kolejka linowa Ngong Ping, a także kilka popularnych plaż. Bliżej wyspy Hongkong znajduje się wyspa Lamma, która jak magnes przyciąga artystów i samotników, szukających ucieczki od szaleńczego tempa życia w mieście. Wraz z nimi na Lammie pojawiły się tanie puby i niezrównane restauracje – specjalność: owoce morza.

Egzotyczne wycieczki

Turyści dysponujący odrobiną wolnego czasu powinni skusić się na jednodniową wycieczkę do Makau, drugiego obok Hongkongu Specjalnego Regionu Administracyjnego. Makau, okrzyknięte przez prasę „azjatyckim miastem grzechu”, zdecydowanie ma dobrą passę, jeśli chodzi o kasyna.

Warto również pojechać na wycieczkę do Kantonu (Guanzong). Jego część wciąż pamięta czasy brytyjskich kolonistów, jednak reszta rozwija się w duchu nowych Chin i pełna jest autostrad, gwaru, drapaczy chmur i biznesu wszelkiego rodzaju.

Hongkong, jako port bezcłowy, jest prawdziwym rajem dla miłośników zakupów, choć wbrew popularnym wyobrażeniom nie jest tu bajecznie tanio. Kupić tu można wszystko, od ubrań szytych na miarę w przeciągu 24 godzin po wazę z czasów dynastii Ming. Mimo iż rząd stara się walczyć z piractwem, Hongkong nadal zalewany jest niesamowitą ilością tanich kopii europejskich i japońskich produktów znanych firm, zazwyczaj produkowanych w południowych Chinach. Na ulicy często sprzedawana są podróbki markowej odzieży, zegarków, płyt CD, a czasem także sprzętu elektronicznego.

Oryginalne produkty

Oryginalne produkty kupić można w sklepach oznaczonych symbolem z czerwoną dżonką (chińskim statkiem) i napisem Hong Kong Tourism Board.Poszukiwacze oryginalnych chińskich antyków zazwyczaj znajdują to, czego chcą, w dzielnicy Hollywood Road na wyspie Hongkong, jednak sprzedawane tam rzeczy nie są tanie.
Okazyjnie można w Hongkongu kupić jadeit, perły i jedwab, ponieważ miasto posiada status wolnego portu, a co za tym idzie przyciąga dużą liczbę handlarzy. Przed dokonaniem zakupu warto porównać ceny w kilku sklepach. Gwarne targowiska uliczne i dyskonty występują tu w obfitości. Można tam kupić tanią odzież, torebki, buty, pamiątki i różne drobiazgi. Wyprzedaże organizowane są dwa razy w ciągu roku – od lipca do września i od grudnia do lutego.

W Hongkongu dostać można szeroki wybór antyków i wyrobów rzemiosła artystycznego z Chin i innych krajów azjatyckich. Najwięcej sklepów z tego typu towarem znajduje się przy Hollywood Road w dzielnicy Central na wyspie Hongkong oraz w jej bezpośredniej okolicy. Oprócz rzadkiej urody porcelany, jadeitu i mebli, do sprzedania są tu liczne a niedrogie i ciekawe pamiątki z Chin, np. fajki do opium i stare fotografie. Na Hollywood Road można także dostać antyki z Myanmaru (Birmy), Tajlandii, Indonezji i Indii.Domy towarowe rodem z kontynentalnych Chin oferują chińskie antyki i dzieła sztuki, a także wyroby z nefrytu, porcelany i jedwabiu.

Antyki z Chin i innych państw Azji czasami sprzedawane są także na aukcjach. Od kwietnia do maja i od października do listopada aukcje organizuje firma Christie’s, zajmująca się głównie chińską sztuką i biżuterią, szczególnie tą z jadeitu.

Uliczne bazary w Hongkongu

Obok eleganckich butików i szykownych centrów handlowych, niesłabnącą popularnością cieszą się w Hongkongu uliczne targowiska. Wizyta na tłocznym targu pozwala dosłownie i w przenośni otrzeć się o codzienne życie tubylców. Choć ceny nie są już tak niskie jak kiedyś, nadal można tu upolować niezłe okazje.

Najsławniejsze targowisko znajduje się w Stanley, gdzie kupić można odzież, zabawki plażowe i chińskie pamiątki po nieco wygórowanych cenach. Obecnie głównymi klientami są turyści. W samym mieście usytuowany jest targ Wan Chai, skupiony wokół Cross Street. Stoiska często odwiedzane są przez miejscowych, kupujących tu wszystko – od świeżych owoców i warzyw po zabawki i krawaty. Ceny bardzo przystępne.

Jednym z największych i najlepszych targowisk jest targ nocny na Temple Street w dzielnicy Yau Ma Tei, który znajduje się między Kowloon Park a Mong Kok. Stoiska przy Temple Street czynne są od 15.00 do 23.00, a największy ruch panuje zazwyczaj ok. 21.00. Można tu kupić głównie pamiątki i odzież, a także przekąsić coś w jednym z licznych dai pai dongów ze stolikami na świeżym powietrzu. Do ogólnego zgiełku kupujących i biesiadników dochodzą jeszcze dźwięki opery kantońskiej.

Niedaleko, przy Tung Choi Street na Mong Kok, znajduje się Damski Targ (Ladies Market), który czynny jest codziennie od wczesnych godzin popołudniowych do 22.30. Na wysokich stoiskach, pośród jaskrawych barw i przeraźliwego wrzasku targujących, sprzedawane są i damskie, i męskie ubrania. Można tu także znaleźć duży wybór niedrogich chińskich pamiątek i osobliwości.

Co zjeść

Hongkong ma największy na świecie stosunek ilości restauracji do liczby mieszkańców. Wielu turystów przyjeżdża tu głównie po to, by delektować się kuchnią chińską. Przeważają restauracje kantońskie, ale daje się znaleźć także liczne miejsca specjalizujące się w innych stylach kulinarnych, z Azji południowej i wschodniej, oraz z innych zakątków świata.

Jedzenie w restauracjach nie jest w Hongkongu tanie. Potrawy są najwyższej jakości, ale kosztują sporo. Na szczęście w wielu miejscach oferowane są zestawy lunchowe i obiadowe, które pozwalają trochę zaoszczędzić. Restauracyjna marża doliczana do ceny wina dochodzi do astronomicznych kwot, szczególnie w bardziej eleganckich lokalach.

Kuchnia kantońska kładzie nacisk na świeżość składników, toteż w menu znajdują się często tylko te potrawy, które dało się przyrządzić z zakupionych poprzedniego dnia produktów. Ryby i inne owoce morza nierzadko trzymane są w akwariach ustawionych we restauracjach, i zabijane dopiero na życzenie klienta, parę minut przed podaniem na stół.

Zobacz również

Hangzhou

Hangzhou, 7-milionowa stolica prowincji Zhejiang, leżąca 185 km na południowy zachód od Szanghaju, jest doskonałym miejscem na kilkudniowe wakacje. Fascynujące...

Szanghaj

O Szanghaju należy mówić w samych superlatywach. Jest to największa aglomeracja w Chinach – populacja samego miasta liczy niemal 19...

Chengdu

Chengdu jest stolicą prowincji Syczuan, leżącym 1500 km na południowy zachód od Pekinu. Chengdu jest ciekawym miastem uniwersyteckim i ośrodkiem...

Pekin

Nad Pekinem wciąż dominuje słynny portret Mao Zedonga, lecz współczesna stolica Chin prawie w niczym nie przypomina miasta z czasów...

Lijiang

Lijiang to magiczne miasto, z przepiękną starówką, położone w południowych Chinach, na północny zachód od stolicy Yunnanu Kunming i otoczone...

Chiny

Chiny są jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych na świecie. W ostatnim czasie zmieniają się w gigantycznym tempie - na...

Polecane hotele

Basen na dachu Hotelu Indigo w Hong Kongu

Hotel Indigo Hong Kong Island

Ten stylowy hotel butikowy usytuowany jest w dzielnicy biznesowej Wan Chai, 5 minut spacerem od stacji kolei miejskiej MTR – Wan Chai.
Główne wejście wraz a parkingiem do hotelu Hullett House,

Hullett House

Luksusowy hotel Marco Polo Hongkong oferuje doskonale wyposażone pokoje z fantastycznym widokiem na okolicę. Znajduje się on zaledwie 322 metry od stacji kolejki MTR Tsim Sha Tsui i zapewnia odkryty...
Wysoki Hotel Island Shangri-La, Hongkong

Island Shangri-La

Hotel Island Shangri-La położony jest w dzielnicy Central w Hongkongu, nad kompleksem handlowym Pacific Place.
Bar w hotelu Le Meridiente Cyberport w Chinach

Le Meridien Cyberport

Czterogwiazdkowy hotel Le Meridien Cyberport usytuowany jest zaledwie 2 km od parku rozrywki Ocean Park. Z obiektu roztacza się panoramiczny widok na zieloną okolicę i zatokę Telegraph Bay.

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy