Francja

Opis
Co zobaczyć?
Co kupić?
Co zjeść?

Granice Francji są naturalne: Kanał La Manche i Ardeny na północy, Atlantyk na zachodzie, Pireneje na południowym zachodzie, Morze Śródziemne na południu, Alpy na południowym wschodzie, Jura, Wogezy i Ren na wschodzie. Do tych naturalnych form geograficznych musimy dodać Masyw Centralny, którego pejzaż jest zdominowany przez wygasłe wulkany, szerokie, leniwe rzeki – Loarę, Sekwanę, Rodan, Saonę i Garonnę oraz malownicze wąwozy wycięte w księżycowym, wapiennym pejzażu przez rzeki Ardeche, Tarn i wiele innych.

Paryż

Stolica Francji cieszy się uzasadnioną opinią jednego z najpiękniejszych, najbardziej fascynujących i romantycznych miast świata. Paryż, często zwany miastem marzeń, od najdawniejszych czasów był mekką artystów, pisarzy, myślicieli i poszukiwaczy przygód. Wystarczy przejść się dowolną ulicą, by napotkać ślady przeszłości: kościoły, ozdobne pałace demonstrujące niezwykłe bogactwo, wspaniałe pomniki z czasów Napoleona, rozległe, wysadzane drzewami bulwary barona Haussmanna, wytyczone podczas dziewiętnastowiecznej przebudowy miasta, muzea, luksusowe sklepy.

Alzacja i Lotaryngia

W połowie równiny, w połowie góry porośnięte lasem, w połowie francuskie i w połowie niemieckie, Alzacja i Lotaryngia mają wspólną historię, wygląd i tożsamość kulturową, która wyróżnia je spośród innych regionów Francji. Na wschodzie Alzacja i Lotaryngia graniczą z Niemcami, od których oddziela je Ren. Granica ciągnie się od Lauterburga na północnym zachodzie do Bazylei na południowym wschodzie, gdzie spotykają się Alzacja, Niemcy i Szwajcaria. Francuskie i niemieckie wpływy złożyły się na interesującą mieszaninę stylów w archeologii, architekturze i sztuce; widać je również doskonale w jedzeniu, folklorze i świętach.

Normandia i Bretania

Normandia i Bretania tworzą północno-zachodni róg Francji; regiony te stanowią połączenie rolniczego centrum kraju i wybrzeża, które od dawna cieszy się popularnością wśród francuskich i zagranicznych turystów. Oba regiony są dużymi producentami rolniczymi: Normandia słynie z produkcji nabiału i jabłek, a Bretania z warzyw, ale produkują one również znaczne ilości mięsa i zboża.

Dolina Loary

Głównym powodem sławy Doliny Loary są wspaniałe zamki na brzegach rzeki i jej dopływów. Dolina, ulubione tereny francuskich królów i arystokracji, stała się również kolebka artystycznej eksplozji francuskiego renesansu. Dziś te okazałe zamki i pałace oraz otaczające je ogrody należą do głównych atrakcji turystycznych Francji; w niektórych mniejszych pałacach można nawet zanocować, dzięki czemu goście maja szansę osobiście poznać la vie de château.

Côte d’Azur

Zapierające dech w piersiach piękno, czysta, niebieska woda i znakomity klimat sprawiły, że francuska Riviera, czyli Lazurowe Wybrzeże zdobyło bezkonkurencyjną pozycję wśród modnych regionów wakacyjnych całego świata. Rzymianie budowali tu miejscowości uzdrowiskowe i wille tak projektowane, by chwycić morską bryzę, ale dopiero w XIX w., wraz z pojawieniem się tu angielskiej arystokracji, poszukującej zdrowego klimatu i okazów botanicznych, została wymyślona nazwa Lazurowe Wybrzeże.

Monaco

Monako, niezależne państwo mniejsze od dużego miejskiego parku, jest rajem podatkowym i magnesem dla wszystkich, których ciągnie wielki świat. Nie jest łatwo uzyskać obywatelstwo księstwa, ale przybywają tu tłumy gości, zwabione nocnym życiem, luksusowymi hotelami i kosztownymi restauracjami. Książę Rainier III, który objął władzę w 1949 r., przekształcił swoje księstwo w sprawnie działające ogromne przedsiębiorstwo, powiększając je w pionie i poziomie dzięki budowie drapaczy chmur oraz pozyskując nowe tereny, co sprawiło, że jest ono nazywane Hongkongiem Morza Śródziemnego

Prowansja

Prowansja, kraj lawendowych pól i oliwnych zagajników, pachnących wzgórz i żyznych dolin, oszałamiających kolorów i wyjątkowego światła, jest obdarzona wszystkimi darami natury. Zgodnie z prowansalską legendą, ten błogosławiony region powstał, gdy Bóg postanowił użyć najlepszych elementów, jakie pozostały po Stworzeniu, by urządzić sobie własny raj. Tylko zimowy mistral wstrząsa tym ogrodem Edenu; by mu się oprzeć, tradycyjne wiejskie domy z niebieskimi okiennicami (mas) nie mają okien od północy.

Langwedocja-Roussillon

„Inne” południe Francji, Langwedocja-Roussillon, jest równie wspaniałe jak Prowansja i Lazurowe Wybrzeże, ale mniej się chełpi. Te dwie prowincje ciągną się od Rodanu do Pirenejów i od wybrzeża do wzgórz Cévennes, Corbieres i Minervois. Langwedocja zawdzięcza swą nazwę średniowiecznemu językowi trubadurów. Roussillon to dumna część Katalonii, która stała się częścią Francji dopiero w XVII wieku.

Korsyka

aby wczuć się w atmosferę Korsyki, zapewne najlepiej jest usiąść wczesnym wieczorem na tarasie kawiarni i popijając aperitif obserwować passagiata, gdy mieszkańcy spacerują i pozdrawiają sąsiadów. Podobnie jak język korsykański, zwyczaj ten jest bardziej włoski niż francuski, ale Korsyka jest zbyt niezależna, by można ją było opisać korzystając z takich sytuacji. Wyspa należy do Francji od 1769 r., a wcześniej przez kilka wieków należała do Genui lub Pizy. W XVIII w. Korsykanie krótko cieszyli się autonomią (wspominaną dziś z nostalgią) – ich przywódcą był wówczas narodowy bohater Pasquale Paoli. Gwałtowne wystąpienia separatystów i niechęć do obcokrajowców(w tym Francuzów) spowodowały, że Korsyka dopiero od niedawna zaczęła czerpać zyski z turystyki.

Atrakcje Korsyki

Korsyka, trzecia pod względem wielkości wyspa Morza Śródziemnego, to dzikie i piękne miejsce, trafnie opisane jako góra w morzu. Wybrzeże jest wspaniałe, z poszarpanymi klifami, pięknymi plażami i czystym morzem. Pojawiły się już w pełni rozwinięte miejscowości wakacyjne z portami jachtowymi, urządzeniami do wszelkich sportów wodnych i nocnymi klubami. Takie porty jak Ajaccio, Bastia i Bonifacio są równie barwne i pełne życia jak inne miasta śródziemnomorskie, ale można tu jeszcze znaleźć wiele odległych zatok i pustych plaż, a góry to raj dla amatorów pieszej włóczęgi i miłośników przyrody. Są tu również romańskie kościoły i megalityczne pomniki, na przykład kamienni wojownicy z Filitosa. Prawdziwa Korsyka kryje się za nadbrzeżną fasadą. Każdego roku pasterze nadal przeganiają stada z nizin na położone wyżej pastwiska, a święta religijne są obchodzone ze średniowieczną gorliwością. Romantyczne, górskie fortece sprawiają, że burzliwa przeszłość Korsyki, czasy bandytów i vendetty wydają się całkiem bliskie.

Zakupy są jedną z wielkich przyjemności związanych z wizytą we Francji. Od najmniejszych uliczek do największych bulwarów wszędzie można znaleźć sklepy z ciastkami, czekoladkami i wszelkimi słodyczami. Zwykłe artykuły praktyczne są często pięknie zaprojektowane i nadają się na prezenty: w sklepach papierniczych (papeteries) można kupić piękną papeterię, a drogueries to jaskinie Aladyna sprzętów kuchennych i pięknej ceramiki. W śródmieściu wielu miast obowiązuje często zakaz wjazdu samochodów, a supermarkety znajdują się na przedmieściach. Supermarket to dobre miejsce na duże zakupy żywności; jest w nich zwykle duży wybór win, można również kupić znaczki, gazety, filmy i benzynę.

La haute cuisine

Gastronomia, czyli sztuka i znajomość dobrego jedzenia i picia, to coś więcej niż tylko narodowa rozrywka: w kraju, gdzie ludność wydaje więcej pieniędzy na przyjemności stołu niż na cokolwiek innego, jedzenie jest ważnym elementem stylu życia. Nie ma zapewne kraju, który przewyższa Francję pod względem gastronomicznej i regionalnej różnorodności. La haute cuisine jest domeną najwybitniejszych profesjonalistów. Obecnie, określenie to odnosi się do pracy kucharzy z wielogwiazdkowych restauracji (według klasyfikacji Michelin), Na la cuisine régionale składają się liczne regionalne specjalności, m.in. takie klasyczne dania, jak bouillabaisse z Prowansji, coq au vin z Burgundii i cassoulet z Tuluzy.

Brasseries

Restauracje bardzo się różnią. Najprostsze, to niewielkie, rodzinne przedsiębiorstwa, oferujące domowe posiłki i lokalne sery, a desery pochodzą zazwyczaj z miejscowej cukierni. Wina są tam podawane w karafkach, ale można zamówić wino z niewielkiego wyboru. Brasseries, ruchliwe restauracje, oferują te same posiłki o każdej porze, często do późnej nocy. Nadal pija się tam piwo (brasserie: browar, piwiarnia), ale w niektórych brasseries menu jest bardzo bogate. Typowymi daniami są steak pommes frites (często uznawany za narodowe francuskie danie), estouffade de boef, blanquette de veau oraz mięsa na zimno i sery.

Kulinarna różnorodność

Najbardziej znane są restauracje najwyższej klasy, proponujące klasyczną la haute cuisine w wytwornym otoczeniu. Niektóre specjalizują się w twórczej, nowoczesnej kuchni, inne w potrawach z ryb i owoców morza, jeszcze inne w daniach regionalnych; karta win jest bardzo obszerna, a piwniczny (sommelier) często doradza, co najlepiej wybrać. No i są jeszcze kawiarnie, gdzie obserwuje się codzienne życie. Regionalne różnice są bardzo wyraźne, pielęgnowane i dumnie podkreślane. Na chłodnej północy, gdzie podstawową rolę odgrywa nabiał, to masło, śmietana i sery tworzą podstawę bogatej kuchni. Gdy zmierzamy na południe, orzechy, kasztany i trufle stają się dominującymi składnikami dań, opartych na kaczym i gęsim tłuszczu. Śródziemnomorski ogród dostarcza oliwę, czosnek, pomidory i paprykę, a w tamtejszej kuchni widać silne wpływy Hiszpanii i Włoch.

Wino

Różnice klimatyczne wywierają wielki wpływ również na francuskie wina. Tysiące właścicieli winnic z całego kraju produkuje przeróżne gatunki wina, ale na ogół północne winnice celują w znakomitych winach białych, a na południu powstają wspaniałe wina czerwone. Nazwa wina często pochodzi od gatunku winogron, na przykład Chardonnay lub Merlot, ale we Francji dominuje inna tradycja: nazwa wina wiąże się z miejscem jego powstania.

Zobacz również

widok z lotu ptaka na centrum Warszawy oświetlone nocą, w tle wysokie wieżowce

Polska Centralna

Region pełen historii, na każdym kroku można natknąć na zadziwiające zabytki mające swój specyficzny urok i klimat. Polska Centralna przyciąga...
widok na jezioro mazurskie w słoneczny dzień, w tle pola i lasy

Mazury

To raj dla żeglarzy, ale swoje miejsce znajdą tutaj także amatorzy innych rodzajów rekreacji. Region słynie z połączonych ze sobą...
oświetlony nocą brzeg rzeki we Wrocławiu

Dolny Śląsk

Położony w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz początkowego biegu Wisły niezwykle malowniczy obszar o pełnym przekroju krajobrazu zaczynając od...
widok z zewnątrz na ratusz miasta Poznań, w tle tłum turystów zwiedzający rynek

Wielkopolska

Kraina zlokalizowana w dorzeczu środkowej i dolnej Warty zróżnicowana pod względem etnograficznym. Wyróżniono tu aż 106 grup regionalnych i nazw...
widok na staw położony u szczytu gór w Tatrach

Małopolska

Malowniczy region obejmujący obecnie południowo-wschodnią część kraju, w górnym i częściowo środkowym dorzeczu Wisły oraz w dorzeczu górnej Warty. Skarbem...
piasczysta droga prowadząca na plażę nad morzem Bałtyckim

Polska

Niekoniecznie trzeba jechać daleko, żeby przeżyć wspaniałe wakacje. W Polsce mamy coraz więcej miejsc, które dorównują poziomem światowym kurortom czy...

Polecane hotele

Fiotelowy fotel idealny do czytania ksiązki w hotelu Indigo w Paryżu

Hotel Indigo Paris – Opera

Goście hotelu Indigo Paris – Opera mają do dyspozycji restaurację i ogrzewany taras. Hotel zlokalizowany jest 300 metrów od Opery Garnier oraz 450 metrów od placu Vendôme. Na terenie obiektu...
Salon w hotel pullman toulouse centre

Hôtel Pullman Toulouse Centre

Hotel Residence Parthenon usytuowany jest w centrum Tuluzy, w odległości kilku minut od placu Place Wilson i dworca kolei TGV. Oddaje on do dyspozycji Gości wyposażone apartamenty i centrum fitness.
Piękny Hotel La Cloche w Dijon

Grand Hotel La Cloche Dijon – MGallery Collection

Located in central Burgundy, the GH La Cloche Dijon MGallery is conveniently located near the main attractions, including museums and the Ducal Palace. It offers luxurious rooms and suites, all...
Odpoczynkowym komplet wypoczynkowy w Art hotel congres

Art Hotel Congres

Art Hôtel Congrès usytuowany jest w północnej części Paryża, 10 minut spacerem od dzielnicy Montmartre. Obiekt ten oferuje klimatyzowane pokoje z bezpłatnym WiFi.

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy