Egipt jest podziwiany od tysiącleci, ze względu na niezwykłą architekturę i sztukę. Dzisiaj przybywają tu miliony turystów, z zachwytem oglądając cuda starożytnego świata. Jednak dzisiejszy Egipt to nie tylko przeszłość – to również nowoczesne technologie, szklane wieżowce i muzyka.
Najważniejszym miastem – i węzłem komunikacyjnym – jest Kair, od którego większość turystów zaczyna pobyt w Egipcie. Następnie wyruszają oni na zwiedzanie wspaniałych zabytków Doliny Nilu, nurkowanie w Morzu Czerwonym, wyprawy na pustynię lub półwysep Synaj. Nie można także zapomnieć o głównych atrakcjach Egiptu, czyli piramidach i Sfinksie w Gizie, Dolinach Królów i Królowych w pobliżu Luksoru, starożytnych świątyniach, Muzeum Starożytności, Klasztorze Świętej Katarzyny, koptyjskich kościołach i zakupach.
Zwiedzanie Egiptu dobrze zacząć od stolicy – Kairu – w którym znajduje się wiele muzeów, starożytne piramidy oraz przyjemne kafejki. Możemy tu również odwiedzić miejsca kultu religijnego – zarówno muzułmańskie, jak i koptyjskie oraz historyczne zabytki. Dla dzieci Kair przygotował parki rozrywki i parki tematyczne. Zrelaksujemy się w Ogrodach Al Azhar, położonych na wzgórzu między dzielnicą Kair Muzułmański a Miastem Umarłych.
Miłośnikom nurkowania dobrze znane jest Morze Czerwone, Sharm el-Sheikh, Dahab, El Gouna, Hurghada i Marsa Alam. Można również wybrać się na wycieczkę na Białą Pustynię lub do przepięknej oazy Siwa, na granicy z Libią, gdzie Aleksander Wielki został ogłoszony bogiem. Warto odwiedzić Górny Egipt, ze względu na niezwykłe świątynie i grobowce faraonów. Najlepszym miejscem na podziwianie Nilu jest miasto Asuan.
Na drodze z Kairu do Aleksandrii znajdują się jedne z najstarszych klasztorów na świecie. W samej Aleksandrii mieści się słynna Biblioteka Aleksandryjska, największa biblioteka starożytnego świata. Nowo wybudowany gmach biblioteki jest dziś przykładem ciekawej, nowoczesnej architektury.
Często nie uwzględnianym na trasach wycieczek, ale niezwykłym miejscem jest “Dolina Wielorybów”, gdzie zostały odkryte szkielety wymarłych ssaków morskich, żyjących 23 mln lat temu. Dolina wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, można tu spacerować po wyznaczonych szlakach i podziwiać stanowiska kopalne, doskonale przygotowane dla zwiedzających.
Egipt okupowany był przez Francuzów, Brytyjczyków i Turków i ma to swoje odzwierciedlenie w tradycji kulinarnej tego kraju. Widoczne są również wpływy sąsiadów, takich jak Liban i Grecja. Mięso to zazwyczaj grillowana wołowina, drób lub baranina. Popularna jest fasola foul i pikantne warzywa oraz pieczywo pita, choć w smaku różni się od tego z sąsiednich krajów.
Wszędzie można dostać shoarmę, czyli kebab. Należy również spróbować fateer – naleśnika pieczonego w piekarniku na słodko lub na słono, koshari – dania z ryżu, soczewicy, makaronu i ciecierzycy, podawanego z pikantnym sosem pomidorowym i smażoną cebulką oraz mulokhaya – zupy botwinkowej z czosnkiem.
Religijni muzułmanie nie mogą pić alkoholu, ale niektóre restauracje serwują wino i piwo. Odkąd winnice przeszły w ręce prywatnych właścicieli poprawiła się jakość win egipskich. Piwo warzone jest tu od stu lat, a polecane marki to Stella i Sakara.