Dubrownik, bodaj najbardziej znane chorwackie miasto wciąż robi olbrzymie wrażenie. W obrębie wspaniałych średniowiecznych murów obronnych wprost roi się od turystycznych ciekawostek. Bogactwo zabytków i dobiegających dźwięków wypełnią do cna niejeden urlop. A są jeszcze tereny poza fortyfikacjami, z ciekawostkami w rodzaju miejsc odbywania kwarantanny (lazareti), także na górze Srđ.
Starówka Dubrownika zajmuje skalisty przylądek ze wszystkich stron otoczony potężnym murem obronnym, zda się nie do sforsowania. Osią rozciągniętego w jego obrębie Starego Miasta jest Stradun – szeroka, elegancka arteria, z której prostopadle wybiegają ulice i uliczki. Niemal wszystkie najważniejsze dubrownickie zabytki – a jest ich mnóstwo: od kościołów poczynając, a na muzeach i pałacach kończąc – znajdują się w obrębie fortyfikacji. Wschodnią jej część zajmuje stary port. Na wschód od Starego Miasta zlokalizowano luksusowe kwartały Ploče, na zachód – dzielnice: Lapad, Babin Kuk i Gruž. Nad przylądkiem góruje pokaźne wzniesienie: Srđ.
Średniowiecza wstęga fortyfikacji należy do najlepiej zachowanych w Europie i jest jednym z bardziej znanych symboli Chorwacji. Mury mają ok. 2 km długości, miejscami do 25 m wysokości i 6 grubości. Sterczy z nich co najmniej 12 baszt kwadratowych i 3 okrągłe. Są też 2 baszty narożne, 5 bastionów i pokaźna forteca.
Drugi, zewnętrzny mur obronny odgradza tylko od strony lądu. Jest niższy, ale wyposażony aż w 10 półokrągłych bastionów; na zapleczu, między jednym a drugim murem kiedyś znajdowała się fosa.