Położony w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz początkowego biegu Wisły niezwykle malowniczy obszar o pełnym przekroju krajobrazu zaczynając od nizn przez wyżyny aż do gór. Dolny Śląsk zróżnicowany jest nie tylko pod względem ukształtowania terenu, ale i architektury. Można tu znaleźć takie perełki jak wrocławski rynek czy opolską Młynówkę. Z drugiej strony ciekawość wzbudzają robotnicze osiedla konurbacji górnośląskiej.
Stolica Dolnego Śląska to wspaniałe i pełne zabytków miasto. Z powodu licznych wysp utworzonych pomiędzy odnogami Odry Wrocław bywa nazywany Wenecją Północy. Wyspy na Odrze to kolebka miasta i malownicze dopełnienie pejzażu Wrocławia. Najważniejszą z nich był Ostrów Tumski, który po regulacji i zasypaniu odnogi Odry na początku XIX w. przestał być wyspą. Obecnie jest zespołem zabytków związanych z siedzibą archidiecezji wrocławskiej, której historia sięga początku XI w. Staromiejskie nabrzeża Odry to skupisko kilku cennych zespołów zabytkowych Wrocławia. Rozpoczyna je zachowany północno-zachodni odcinek średniowiecznych fortyfikacji miejskich wraz z Arsenałem, które zajmują oddziały Muzeum Miejskiego: Archeologiczny i Militariów. Większość kamienic przy Rynku ma barokowe fasady i szczyty, a także piękne renesansowe i barokowe portale, bramy i obramienia okien. Jedną z najpiękniejszych, a jednocześnie najstarszych jest dom Pod Gryfami z czterokondygnacyjnym manierystycznym szczytem. Zabudowa Starego Miasta sąsiaduje z Promenadą Staromiejską. To zielony kołnierz otaczający Stare Miasto od wschodu, południa i zachodu. Najładniejsza część promenady ciągnie się od ulicy Zamkowej po przystań gondoli nad Odrą w parku Juliusza Słowackiego.
Opole przez wieki rozwijało się jako ośrodek rzemiosła i handlu na szlaku handlowym z Krakowa do Wrocławia. Centrum miasta leży na prawym brzegu wschodniego koryta Odry zwanego Młynówką. Tutaj znajduje się tak zwana opolska Wenecja, jeden z najbardziej malowniczych zakątków Opola, gdzie ściany domów wyrastają wprost z wody. Głównym miejskim placem jest obszerny Rynek, którego znaczną powierzchnię zajmuje potężny gmach ratusza wybudowany w 1936 r. na wzór florenckiego ratusza Palazzo Vecchio. Wokół Starego Miasta rozciąga się zabudowa Śródmieścia Opola. Najciekawszą jej częścią jest obszar położony pomiędzy historycznym centrum a stacją kolejową Opole Główne. To bardzo ciekawy zespół architektoniczny reprezentacyjnych kamienic eklektycznych i secesyjnych. W centrum tej dzielnicy, nazywanej Przedmieściem Bytomskim, leży plac Daszyńskiego, jeden z ładniejszych zakątków miasta.
Po północnej stronie dworca kolejowego leży najstarsza miejska część Katowic, której sercem jest niebyt rozległy Rynek i rozbiegające się od niego promieniście ulice: 3 Maja, Młyńska, Staromiejska, Warszawska i szeroka aleja Korfantego oraz sąsiednie. W zachodniej części centrum leży rozległy, owalny, zamieniony w park plac Wolności, zakończenie głównej osi miejskiej dawnych Katowic. To dzisiaj jeden z najładniejszych zielonych zakątków miasta. Wokół placu można podziwiać monumentalną miejską architekturę, wśród której wyróżniają się pałac Goldsteinów, willa ogrodowa czy sześciokondygnacyjna kamienica narożna przy wylocie ulicy Sądowej. Przy Rynku, pełniącym funkcję handlowego i komunikacyjnego centrum miasta, znajduje się Teatr Śląski, główna placówka teatralna Katowic wybudowana na początku XX w. jako Teatr Miejski. Współczesnym symbolem miasta jest zamykający na północy aleję Korfantego Spodek – hala widowiskowo-sportowa o charakterystycznym kształcie.
Od wschodu i południa otaczają Katowice tereny zielone. Na obszarze dzielnicy Brynów leży duży miejski park Kościuszki zajmujący teren o ciekawej i urozmaiconej wzniesieniami rzeźbie. Największym zielonym zagłębiem Katowic są lasy miejskie tworzące Katowicki Park Leśny. Po wschodniej stronie w sąsiedztwie zabudowy lasy urozmaicone są powyrobiskowymi rozległymi jeziorami, które tworzą kompleks rekreacyjny Doliny Trzech Stawów.