Większość turystów odwiedzając Czechy wybiera przede wszystkim Pragę, jedno z najpiękniejszych miast Europy. Wybierając się na nieco dłużej niż kilka dni, warto odwiedzić również urocze morawskie wioski, zajrzeć do słynnych uzdrowisk lub zwiedzić doskonale zachowane zamki i pałace.
Pełne zamków i zabytków Czechy to miejsce, w którym można obcować z historią na skalę niespotykaną gdzie indziej. To także kraj wielu parków i ogrodów. Dwa słynne miejsca to Zamek Praski i Zamek Spilberk. Zamek Praski jest dziś centrum politycznym Czech, a także centrum historycznym, mieszczącym czeskie klejnoty królewskie. Jego teren otacza sześć spektakularnych ogrodów. W wybudowanym w XIII wieku Zamku Spilberk mieści się obecnie Muzeum Miejskie w Brnie, w którym znajdują się różne stałe i czasowe wystawy kulturalne i historyczne.
Miłośnicy wina powinni odwiedzić Narodowe Centrum Wina, położone na południowych Morawach. Znajdziecie tu informacje na temat produkcji wina w Czechach, a także weźmiecie udział w degustacji z winnic takich jak Dvořáček, położony na południe od Brna.
W Czechach dobrze jest kupować czeski kryształ, antyki, biżuterię, ręcznie robione obrusy i lalki, stroje chłopskie, robione na drutach szale, drewniane zabawki, haftowane ubrania, ręcznie malowane jajka, kawior, futrzane czapki, muzykę klasyczną, ceramikę i porcelanę. Szukajcie sprzedawców wykładających swe towary na chodnikach – często mają ciekawe zbiory drobnych antyków. Polecamy zakupy w Pradze, gdzie jest najlepszy wybór.
Obecnie, centra handlowe w stylu zachodnim, butiki i sklepy z dobrej jakości, markowymi towarami są normą.
Czeska kuchnia kiedyś składała się przede wszystkim z sosów, mięsa i knedli. Dziś, coraz więcej restauracji, szczególnie w Pradze, serwuje pomysłowe wariacje na temat kuchni lokalnej, ale także zagraniczne przysmaki, jak dania kuchni włoskiej i azjatyckiej. Dania te są w menu wielu restauracji i praktycznie w każdym mieście, dużym czy małym, znajdziemy pizzerię lub chińskie bistro. Knedle, pieczeń wieprzowa i pierogi z kapustą to tradycyjny posiłek narodowy, serwowany niemal wszędzie.
Spróbujcie dań zarówno z morawskich, jak i czeskich restauracji, takich jak Prazska sunka (praska szynka, najlepiej ze śmietaną i chrzanem), gulasz (czeska wersja gulaszu) i palacinky (naleśniki z czekoladą, dżemem lub lodami). Spróbujcie również dań serwowanych na ulicy – kiełbaski z musztardą na żytnim chlebie z powodzeniem mogą być potraktowane jako lunch, tak samo jak smazeny syr (smażony ser). W wielu piwiarniach i winiarniach można zamówić deskę serów i salami z chlebem żytnim.
Zdecydowanie pozytywnym elementem czeskiego jedzenia jest to, że można je popić czeskim piwem (lokalnie warzone: Pilsner Urquell i Budvar są jednymi z najlepszych w Europie). Piwo odgrywa ważną rolę w życiu społecznym, więc piwiarnie to dobre miejsca do obserwacji lokalnego kolorytu. Oprócz barów piwnych (zwanych hospoda lub pivnice), istnieją również vinarnas (winiarnie). Lepsze wina pochodzą z Moraw. Ze względu na położenie kraju dalej na północ niż większość regionów winiarskich, białe wina czeskie, takie jak Müller-Thurgau często przyćmiewają wina czerwone.
Narodowy trunek, Becherovka, to likier ziołowy. Chociaż uzdrowisko Karlovy Vary (gdzie jest destylowany) wydaje się najbardziej odpowiednim miejscem do jego spożywania, to jest dostępny w restauracjach i barach w całym kraju. Mocna śliwowica jest również popularna. Wielu mieszkańców morawskich wsi, z dumą zaprosi Was na łyk śliwowicy własnej roboty, która jest zwykle znacznie łagodniejsza niż ta sprzedawana w sklepach.