Chiny są jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych na świecie. W ostatnim czasie zmieniają się w gigantycznym tempie – na polach ryżowych wyrastają miasta i fabryki, a na ulicach tworzą się korki. Mimo to, mieszkańcy nadal kultywują tradycyjne zwyczaje i to nie tylko w zaciszu domowym, np. zapalają pałeczki na szczęście w firmach, aby biznes dobrze się rozwijał. Na ulicach starego Pekinu można spotkać starsze kobiety pchające drewniane wózki i mężczyzn grających w szachy, a za chwilę nowy luksusowy samochód przejeżdżający przez wąskie hutongi. Rosnący wpływ gospodarki Chin oraz kontrasty kulturowe sprawiają, że teraz jest najlepszy czas, aby odwiedzić ten fascynujący kraj.
Główne atrakcje jakie oferują Chiny to Wielki Mur, Zakazane Miasto w Pekinie, Hong Kong, Tybet, Terakotowa Armia w Xian, pandy w Chengdu, starożytna muzyka instrumentalna i opera, kuchnia i zróżnicowane krajobrazy. Wizyta w Chinach zachwyci turystów zainteresowanych wspaniałym dziedzictwem kulturowym tego kraju.
Najlepsze i najprzyjemniejsze zakupy można zrobić na bazarach oraz w małych sklepach z rękodziełem. Pamiętajcie, że jeśli coś wam się podoba, należy to kupić, ponieważ wybór towarów jest bardzo różny w różnych miejscach i być może później nie spotkacie już tego artykułu. Najbardziej ekskluzywne produkty można kupić w Hongkongu i Szanghaju.
W Chinach popularne są dywany, artykuły ozdabiane techniką cloisonne, porcelana, jadeit, przedmioty ze szkła, drzeworyt, jedwab, biżuteria, ręcznie malowane buteleczki do tabaki, guziki Mao, reprodukcje starej sztuki, instrumenty muzyczne, haftowane obrusy i pościel, laka i kamienie pisarskie. W regionie Kunming, Xi’an i Chengdu można kupić ludowe rękodzieło, a w Tybecie małe figurki Buddy, breloczki z Panczenlamą, młynki modlitewne i miedziane kałamarze.
Jednym z najciekawszych bazarów jest pekiński Panjiayuan, gdzie sprzedawane jest rękodzieło z całego kraju, ręcznie robiona biżuteria oraz tradycyjne chińskie lalki. W dużych miastach jest ogromny wybór różnorodnych sklepów. Najsłynniejszą ulicą handlową w Pekinie jest Wanfujing, w pobliżu Placu Tiananmen, a na jej końcach znajdują się bazary spożywcze serwujące wszelkiego rodzaju potrawy. W Szanghaju popularna jest ulica Nanjing Road i stara Koncesja Francuska oraz Yu Gardens Bazaar, a w Guangzhou sklepy na ulicy Zhongshan i Pekińskiej.
Zakupy w Hongkongu bardzo różnią się od tych w Chinach kontynentalnych. Można tu kupić w zasadzie wszystko. Popularne towary to sprzęt elektroniczny, galanteria skórzana, dywany, ubrania, okulary i soczewki kontaktowe, kamienie szlachetne, zegarki i biżuteria, jedwabie, perfumy, ceramika, sztuka azjatycka oraz antyki. Warto również zwrócić uwagę na pałeczki do jedzenia, akcesoria do akupunktury, cynoberowe pudełeczka, herbatę oraz przedmioty ozdabiane cloisonne. Wszystkie sklepy w Hongkongu są wolnocłowe, nie ma tu również VAT-u ani podatku obrotowego .
Kuchnia chińska w Chinach różni się od chińskiego jedzenia serwowanego w Europie czy w Stanach.
W kuchni chińskiej istnieje siedem głównych szkół kulinarnych: Shandong na północy, Fujian, Jiangsu i Zhejiang na wschodzie, kuchnia kantońska na południu i kuchnia syczuańska i Hunan w południowo-zachodnim regionie Chin. Na północy popularny jest mongolski kociołek hot pot, w którym mięso i warzywa gotują się razem na środku stołu. Znanym daniem jest oczywiście kaczka po pekińsku. We wschodniej kuchni używa się sporo owoców morza, które są bardzo delikatne. Od końca września do grudnia jest sezon na owłosionego kraba, który jest szanghajskim przysmakiem. Kuchnia syczuańska słynie z ostrych przypraw, takich jak chilli i pieprz.
Koniecznie spróbujcie kantońskich dim sum, czyli przeróżnych małych pierożków, które kelnerzy rozwożą na wózkach, a goście wskazują na jaki rodzaj mają ochotę. Warto również spróbować szaszłyka z kalmarów czy puddingu z mango. W Makao nie ma tak dużego wyboru restauracji jak w Hongkongu, ale istnieją dobre lokale chińskie, indonezyjskie, włoskie, portugalskie, tajskie, wietnamskie i japońskie . Popularne dania Makao to minche (wieprzowe kotlety mielone z ziemniakami) i pikantny afrykański kurczak w sosie orzechowym.
W większości restauracji dania serwowane są na stole, którego blat się obraca. Przeznaczone są zazwyczaj dla sześciu lub więcej osób, które obracając blat wybierają swoje potrawy. Czasem podawany jest osobny talerzyk, jeśli nie chcemy jeść ze wspólnych. Dania często występują w dużych porcjach i może to oznaczać, że przeznaczone są również dla innych gości. Jeśli zostaniecie zaproszeni do chińskiego domu, pamiętajcie, że nie należy zjadać wszystkiego – gospodarz pomyśli, że nie przygotował wystarczającej ilości jedzenia. Nie należy również jeść mało – będzie to oznaczać, że nie smakuje wam jedzenie.