Mimo, że Węgry to kraj bez dostępu do morza, jedną z najważniejszych atrakcji Budapesztu jest woda: Dunaj dzieli miasto na Budę i Peszt, w mieście są również dziesiątki łaźni w stylu osmańskim, barokowym i art nouveau.
Rzadko który turysta może oprzeć się kąpieli w budapeszteńskich łaźniach, ale urok miasta daleko wykracza poza jego status uzdrowiska. Jako duży ośrodek miejski, Budapeszt potrafi utrzymać piękną równowagę pomiędzy naturą a rozwojem. Wzgórza, wyspy i parki współistnieją z hotelami, teatrami, kawiarniami, zabytkami i innymi budynkami tworząc eklektyczny wachlarz stylów architektonicznych. Warto wspomnieć, że całe miasto wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Zwiedzanie miasta warto zacząć od Wzgórza Zamkowego w Budzie. W Budavari Palota, na południowym skraju wzgórza, mieści się Galeria Narodowa, muzeum historii miasta i muzeum sztuki współczesnej. Na północnym krańcu Wzgórza Zamkowego znajdują się dwa łatwo rozpoznawalne zabytki: Matyas Templom, kościół św. Mateusza, z piękną wieżą i kolorowym dachem i Halaszbastya – Twierdza Rybacka z wieżami w kształcie stożka.
Okolica Wzgórza Zamkowego może również pochwalić sie dużą ilością sklepów z antykami, muzeami i ekskluzywnymi restauracjami. Można tam dojechać kolejką linową Budavari z Clark Adam Ter w pobliżu Mostu Łańcuchowego.
W Budzie znajdziecie także wspaniałe łaźnie – dziedzictwo Turków osmańskich – którzy zajęli miasto na prawie 150 lat. Rudas Gyogyfurdo uważana jest za najpiękniejszy turecki kompleks kąpielowy, ale łaźnie Kiraly są również nadzwyczajne. Kąpiel w ciepłym basenie pod kopułą, przez którą przebija światło słoneczne jest cudownym relaksem.
Brzeg drugiej strony Dunaju zdobi dostojny budynek Parlamentu, w którym mieszczą się klejnoty koronacyjne. Także w Peszcie, na przeciwległych stronach monumentalnego placu Hösök tere (plac Bohaterów), znajdują się Muzeum Sztuk Pięknych i Pałac Sztuki.
Dunaj i jego mosty (zwłaszcza Szechenyi Lanchid, znany także jako Most Łańcuchowy) są atrakcją samą w sobie. Wyspa Małgorzaty, wyspa-park na rzece, jest jednym z najpiękniejszych terenów otwartych w mieście. Piękne Wzgórza w Budzie są na wyciągnięcie ręki, dzięki kolejkom i wyciągom krzesełkowym. Rezerwat przyrody na Sas-Hegyi jest najlepszym miejscem do obejrzenia bogactwa miejscowej flory, a najlepsza panorama miasta, rozciąga się z Góry Gellerta.
Zamek Królewski zdobi południową część Wzgórza Zamkowego. W przeszłości był pałacem królewskim (najstarsza część została wybudowana w połowie XIII wieku), obecnie mieści się tu Galeria Narodowa Węgier i Muzeum Historii Budapesztu.
Ważną częścią panoramy Budapesztu jest Cytadela – kompleks warowny obejmujący twierdzę, w której można poznać historię Budapesztu, Muzeum Figur Woskowych w bunkrze, a także wiele wystaw historycznych. Na miejscu są również restauracje.
Twierdza Rybacka została zbudowana w 1905 roku na terenie targu rybnego, a w setną rocznicę utworzenia przeszła gruntowny lifting. To perełka Wzgórza Zamkowego, ze stożkowymi wieżami, wspaniale oświetlona nocą. Taras zapewnia wyjątkowy widok na Peszt i Parlament.
Plac Bohaterów, zbudowany w 1896 roku dla upamiętnienia milenijnego jubileuszu przybycia Węgrów na obecne tereny, jest najbardziej imponującym placem w mieście. Pomnik Milenijny w centrum placu, przedstawia węgierskich przywódców, królów i polityków, z aniołem Gabrielem na szczycie filaru noszącym Świętą Koronę. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych i Pałac Sztuki.
Kolorowy, wzorzysty dach i piękna wieża Kościoła wyróżnia się na Wzgórzu Zamkowym. Kościół powstał na ruinach gotyckiej budowli. Jego wnętrze jest wspaniałym przykładem węgierskiej secesji. Słynie z dobrej akustyki i często odbywają się tu wieczorne koncerty.
Ten wspaniały, okazały neogotycki budynek wybudowany został w 1902 roku i do dziś jest siedzibą węgierskiego rządu. Eksponaty obejmują regalia koronacyjne i inne klejnoty.
Most Łańcuchowy, który łączy centrum Budy z centrum Pestu, został ukończony w 1849 roku i był pierwszym stałym mostem w mieście. Spacer przez most w ciągu dnia, jak i nocy jest integralną częścią wizyty w Budapeszcie. W miesiącach letnich, jak również przez większość weekendów most jest zamknięty dla ruchu pojazdów i zarezerwowany dla pieszych.
Bazylika św. Stefana jest największym kościołem w mieście. Znajduje się tu zmumifikowana prawa ręka św. Stefana, króla i założyciela państwa węgierskiego. Platforma widokowa na dachu, oferuje jeden z najlepszych widoków w mieście, a wyremontowany plac przed katedrą sprawia, że miejsce jest jeszcze bardziej klimatyczne.
W Budapeszcie znajdziemy wiele sklepów, od centrów handlowych i butików do sklepów z miejscową sztuką i rzemiosłem. Na Vaci utca znajdują się ekskluzywne sklepy projektantów węgierskich i międzynarodowych, jak również sklepy z antykami. Te drugie mieszczą się także na Falk Miksa utca i w dzielnicy Wzgórze Zamkowe. Andrassy ut to ulica najbardziej ekskluzywnych marek, a w okolicach Deak Ferenc ter powstała nawet “ulica mody” z wieloma luksusowymi sklepami.
Można też udać się do jednego z centrów handlowych: Westend City Center, Mammut lub Duna Plaza. Warto odwiedzić Główny Targ – nie tylko ze względu na przepyszne jedzenie, ale przede wszystkim z powodu wspaniałej architektury.
Stylową pamiątką jest węgierska porcelana. Najbardziej znana to Herend, również Zsolnay, Hollohaza i Alföldi. Rozważcie również zakup kryształu Ajka i koronek Halas, które stały się popularne za granicą.
Doskonałym prezentem będą paczkowane produkty żywnościowe, takie jak papryka z Kalocsy i Segedynu, dziesiątki odmian salami i puszki z pasztetem i kawiorem. Słynne wina węgierskie to wino deserowe Tokaji Aszú, a także białe i czerwone wina z okolic Szekszardu, Balatonu, Egeru, Sopronu i Villany. Unicum, gorzki ziołowy likier w charakterystycznej ciemnozielonej butelce to napój narodowy, chociaż zaszczyt ten powinien przypaść Palince, węgierskiej brandy z owoców – śliwek lub moreli.
Węgierskie jedzenie opiera się głównie na wieprzowinie, ale popularna jest również dziczyzna. Śmietana, papryka, kapusta, skwarki i wątróbka gęsia to także składniki wielu potraw.
W Budapeszcie można jeszcze znaleźć tradycyjne ciężkie potrawy, takie jak węgierski gulasz i porkolt (gulasz z makaronem lub ryżem). Znajdziecie tu także takie tradycyjne dania, jak pieczona gęś lub kaczka z kapustą, paprikascsirke (kurczak z papryką) i gołąbki.
Węgry mają wiele rzek, ale nie mają dostępu do morza, popularny jest więc ponty (karp), jak i tradycyjna halaszle (zupa rybna). Jest tu również wiele restauracji etnicznych – szczególnie popularne są włoskie.
Kawiarnie są ważną częścią życia węgierskiego, tak samo jak wypieki, np. Eszterhazy torta lub Dobos torta. Kawa to zazwyczaj espresso, serwowane bez dodatków, z gorącym mlekiem (tejes kave) lub rozcieńczone niewielką ilością gorącej wody (hosszu kave). W piekarni znajdziecie pogacsa – bardzo popularne pikantne ciasteczka.
Wszędzie dostępne są budki z langoszem – plackiem smażonym na głębokim tłuszczu podawanym ze śmietaną i tartym żółtym serem oraz kołacze pieczone z drożdżowego ciasta nawijanego na drewniany kołek, w posypce z cukru, wanilii lub cynamonu.
Należy również spróbować węgierskiego wina: czerwonego i białego z regionu Villany, Balatonu i Szekszard, a także czerwonego z Egeru. Miejscowe wino musujące (pezsgo) również jest bardzo dobre. Oczywiście, najbardziej znanym węgierskim winem jest złoty Tokaji (szczególnie Tokaji Aszú) – 6 Puttonyos jest najsłodszy, a lata 1993 i 1999 są doskonałe.