Brugia

Opis
Co zobaczyć?
Co zjeść?

Brugia znajduje się około 95 km na północny zachód od Brukseli i jest malowniczym miasteczkiem pełnym kanałów, placów, starożytnej architektury i jednych z najlepszych koronek w Belgii. Ze względu na liczbę szlaków wodnych, stanowiących kiedyś podstawę komunikacji jest często nazywana Wenecją Północy. Po rozbudowanej sieci kanałów latem pływają łodzie turystyczne – polecamy wycieczkę jedną z nich.

W XII i XIII wieku Brugia była centrum handlu i produkcji wyrobów włókienniczych, a także największym miastem w Belgii. Kiedy pod koniec XV wieku rzeka uległa zamuleniu, kupcy i handlarze przenieśli się do Antwerpii. Upadek gospodarczy spowodował, że miasto pozostało niezmienione przez wieki i dlatego jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie.

Historyczne centrum Brugii znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a półgodzinny rejs kanałami jest obowiązkowym punktem zwiedzania w letni ciepły dzień.

Koniecznie należy zobaczyć Beguinage, kompleks średniowiecznych budynków wokół dziedzińca, które wieki temu służyły jako domy dla ubogich. Można tam chwilę odpocząć od ruchliwych ulic w centrum miasta.

Na XIII-wiecznym Grote Markt (rynku) znajduje się światowej sławy dzwonnica z 47 dzwonami.

Plac Burg

Plac Burg to przykład wielu stylów architektonicznych popularnych na przestrzeni wieków. Wśród budynków znajdujących się na placu jest XII-wieczna Bazylika Świętej Krwi, w której znajdują się relikwia Świętej Krwi i inne artefakty z wypraw krzyżowych. Znajduje się tu również XIV-wieczny Ratusz.

Muzeum Gruuthuse

Gorąco polecamy wizytę w Muzeum Gruuthuse, średniowiecznym domu z imponującą kolekcją mebli. W Muzeum Groeninge znajdują się dzieła Van Eycka, Boscha, van der Weydena i innych malarzy flamandzkich. Kościół Matki Bożej ma bogatą kolekcję dzieł sztuki, w tym Madonnę z Dzieciątkiem Michała Anioła, rzeźbę wykonaną w białym marmurze.

Po zwiedzeniu zabytków warto zatrzymać się w ogródku kawiarnianym i wypić wyśmienite belgijskie piwo. Żeby poczuć smak prawdziwej lokalnej kuchni, trzeba koniecznie spróbować czekolady i belgijskich gofrów z lodami.

Prawie wszystkie najlepsze restauracje w mieście znajdują się w okolicach placu Markt i Burg.

Większość potraw flamandzkich czerpie inspirację z kuchni francuskiej i niemieckiej, z nieodłącznym towarzyszem w postaci tradycyjnego belgijskiego piwa. W menu lokalnych restauracji królują małże z frytkami i frytki z majonezem.

Znany flamandzki gulasz (viaamse stoverij) przygotowywany jest z dodatkiem znakomitego belgijskiego ciemnego piwa i koniecznie trzeba go spróbować.

Zobacz również

Bruksela

Stolica zarówno Belgii, jak i Unii Europejskiej. Ale jakby dla zrównoważenia urzędniczej powagi tego miejsca Bruksela jest nazywana także stolicą...

Belgia

Belgia kojarzy się zazwyczaj z Brukselą, w której zlokalizowanych jest większość instytucji europejskich, jednak również poza stolicą jest wiele miejsc...

Polecane hotele

Relais & Chateaux Hotel Heritage

Hotel Marcel oferuje pokoje w centrum Brugii, zaledwie 130 metrów od Rynku i średniowiecznej dzwonnicy w centrum miasta. Do dyspozycji Gości jest taras i bar. Na miejscu można także przechować...

Polecane artykuły

Inspiracja Żywiecczyzną, czyli Polscy szefowie kuchni w podróży do źródeł.

Kuchnia molekularna, laboratoryjny sprzęt, skomplikowane techniki i urządzenia, które sprawiało, że finalne menu wprawiało gości...
widok z zewnątrz na hotel Hyatt Manchester, Kalifornia

Hyatt Manchester

Hyatt Manchester to jeden z najlepszych hoteli w San Diego, a zarazem największy i najwyższy...
hol hotelu Szanghaj Waldorf Astoria, Chiny

Historia i nowoczesność

Waldorf Astoria Shanghai To przykład znakomitego zaadoptowania historycznego budynku na potrzeby luksusowego hotelu. Dzięki renowacji...

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy