Ta wyspa położona w archipelagu Polinezji Francuskiej jest synonimem luksusowego wypoczynku wśród krystalicznie czystych, niebiesko-zielonych wód Oceanu Spokojnego. Bora Bora ma kształt atolu, otaczającego powulkaniczny stożek, a strome, górskie szczyty i niesamowite laguny ze śnieżnobiałym piaskiem potęgują wrażenia prawdziwego tropikalnego raju.
Wyspa słynie z ekskluzywnych czarnych pereł, a droga na południe od Vaitape jest wprost usiana drogimi butikami z biżuterią i luksusowymi restauracjami. Cuda przyrody są jednak darmowe i można podziwiać podwodne piękno nurkując w lagunach, w okolicy Matira Point lub za niewielką opłatą wypożyczyć rower i wybrać sie na przejażdżkę po wyspie.
Właściwie wszystkie atrakcje Bora Bora można znaleźć w kurortach, w których się zatrzymaliśmy. Najlepsze są oczywiście te usytuowane na plaży, z których widok na lagunę jest przepiękny.
Można wypożyczyć rower lub mały samochód i okrążyć wyspę lub wybrać sie na na safari dżipami i obejrzeć pozostałości II Wojny Światowej w postaci siedmiu dużych armat lub rytualne miejsca kultu dawnych mieszkańców. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest mały, żółty kościół, położony na tle gór.
Najpopularniejszymi pamiątkami z Bora Bora są rękodzieło, sztuka i oczywiście, perły. Rękodzieło obejmuje polinezyjski papirus tapa, ręcznie malowane tkaniny, (noszona jako spódnice lub sukienki), kosze tkane z pandanu, misterne rzeźby w drewnie, takie jak rzeźby tiki, maczugi i ukulele. Należy zwracać uwagę na to, czy przedmioty, które chcemy kupić są autentyczne, ponieważ wiele z nich jest masowo produkowanych w Indonezji i innych krajach.
Dobrym zakupem będą kosmetyki z olejkiem kokosowym. Na oparzenia i rany dobry jest olejek z drzewa orzechowego, dostępny w różnych formach. Na Bora Bora kupić można słynny sok noni, dostępny w litrowych butelkach. W sklepach spożywczych znajdziemy dobry wybór takich pamiątek, a ceny będą niższe niż gdziekolwiek. W sklepach tych możemy kupić także dżemy i konfitury z lokalnych owoców, w tym z ananasa i słodkiego grejpfruta. Z owoców tych produkowane są również likiery.
Na targu rękodzieła, niedaleko nabrzeża w Vaitape można kupić prawie wszystko: od strojów kąpielowych i koszulek do biżuterii i rzeźb w drewnie. W supermarketach w Vaitape dostaniemy kosmetyki z lokalnymi olejkami.
Najważniejsza dla wyspy jest jednak sprzedaż czarnych pereł – są one w każdym większym hotelu, w wielu sklepach i na farmie pereł, gdzie są produkowane. Ceny są oczywiście bardzo wysokie, ale niższe niż w innych miejscach na świecie. Przed zakupem dobrze jest się nauczyć oceniać jakość pereł. Ekskluzywne sklepy sprzedające czarne perły znajdują się wzdłuż drogi od Vaitape do kurortu Matira Bay.
Polinezja jest jednym z miejsc, w których powstała praktyka ozdabiania ciała tatuażami i wielu mieszkańców – zwłaszcza mężczyzn – ma ich całkiem sporo. Jeśli jesteście zdecydowani, udajcie się do jednego z salonów, w których pracują utalentowani artyści, często wykorzystujący dawne wzory.
Restauracje, jak wszystko na Bora Bora, są tu drogie. Najwyższe ceny są w restauracjach hotelowych, chociaż jakość dań jest zazwyczaj bardzo wysoka. W wielu kurortach raz w tygodniu organizowane są specjalne wieczorne wydarzenia, podczas których można obejrzeć pokaz tańca polinezyjskiego i spróbować wielu przysmaków wyspy.
Na wyspie królują oczywiście, ryby i owoce morza, a lokalnym przysmakiem jest surowa ryba marynowana w mleku kokosowym. Popularny jest tuńczyk i koryfena, najlepiej w sosie waniliowym. W kuchni Bora Bora wyraźne są wpływy kuchni francuskiej, w szczególności gęste sosy.
Najelegantszą francuską restauracją na Bora Bora jest La Villa Mahana na Pofai Bay, gdzie gotuje słynny szef kuchni Damien Rinaldi-Dovio. W południowowschodnim Bora Bora znajduje się restauracja na świeżym powietrzu, La Bounty, popularna zarówno wśród miejscowych, jak i turystów.
Najsłynniejszą restauracją na wyspie, popularną również wśród celebrytów jest Bloody Mary’s Restaurant and Bar, gdzie owoce morza są grillowane w stylu amerykańskim.