Bangkok jest jednym z najszybciej rosnących i najbardziej dynamicznie rozwijających się pod względem ekonomicznym metropolii w południowo-wschodniej Azji. To również jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast świata. Wąskie uliczki z niską zabudową kontrastują tu z przepychem nowoczesnych centrów handlowych i drapaczy chmur .
Przyjemności Bangkoku są zawsze w zasięgu ręki: gdy zmęczymy się zwiedzaniem Wielkiego Pałacu Królewskiego, tuż obok, w słynnej świątyni Wat Pho możemy oddać się relaksującemu masażowi stóp; gdy przytłacza nas chaos i gwar Chinatown, możemy odpocząć w kawiarni lub restauracji na świeżym powietrzu, przy orzeźwiającym napoju. Jeśli jesteśmy miłośnikami adrenaliny, możemy wybrać się na walkę kickboxingu Muay Thai na Stadionie Bokserskim Lumpini lub posiedzieć w barze na słynnej ulicy Khao San.
W samym środku tętniącej życiem metropolii znajdziemy najpiękniejsze budowle i świątynie południowo-wschodniej Azji:
Pałac, położony nad brzegiem rzeki Chao Phraya, jest jedną z najbardziej znanych atrakcji w całej Tajlandii. Ten ogromny kompleks, do 1946 roku będący rezydencją królewską, składa się z wielu budowli, w tym z samego, przepięknie ozdobionego Pałacu, ze spektakularnymi iglicami. Zbudowany został przez króla Ramę I pod koniec XVII wieku i z biegiem czasu rozrósł się do wielkiego złotego miasta. Na jego terenie znajduje się także świątynia Wat Phra Kaew, który mieści starożytny posąg Szmaragdowego Buddy, wyrzeźbiony z jednego bloku jadeitu.
Świątynia Wat Arun jest jednym z najsłynniejszych zabytków Bangkoku. Jej nazwa oznacza Świątynię Świtu, a budowla składa się z jednego, smukłego prangu (wieży typowej dla architektury Khmerów), którą otaczają cztery mniejsze wieże. Główny prang, o wys. 82 m ozdobiony jest mozaiką z tłuczonej porcelany, pochodzącej z Chin, służącej jako balast na chińskich statkach handlowych. W odróżnieniu od wielu innych świątyń Bangkoku, ta wygląda najlepiej z daleka, zwłaszcza, gdy oglądamy ją z przeciwległego brzegu rzeki.
Wat Pho jest, obok Wielkiego Pałacu Królewskiego, najstarszą budowlą Bangkoku. Słynie z pozłacanego posągu Leżącego Buddy – jednego z największych w Tajlandii, o długości blisko 50m. Podeszwy stóp posągu wykonane zostały z masy perłowej. W Wat Pho mieści się także jedna z najważniejszych szkół tradycyjnego masażu tajskiego. W świątyni można spotkać także wróżbitów i astrologów, którzy za opłatą przepowiedzą przyszłość.
Podczas pobytu w Bangkoku koniecznie trzeba również odwiedzić Muzeum Narodowe z kolekcją sztuki tajskiej i artefaktami od czasów neolitu do współczesności, Pałac Vimanmek Teak i Muzeum Barek Królewskich. Można również wybrać się na rejs luksusową barką z drewna tekowego i obejrzeć piękne oświetlone świątynie nad rzeką.
Bangkok jest z pewnością jednym z najatrakcyjniejszych miast w Azji Południowo-Wschodniej, jeśli chodzi o zakupy. Dla turystów z zagranicy dodatkową korzyścią jest możliwość zwrotu podatku VAT przy wyjeździe z kraju, po okazaniu paragonów. Wiele sklepów oferuje także specjalną kartę rabatową dla turystów.
W ostatnim czasie dawne chaotyczne i zatłoczone bazary zostały unowocześnione, a duża część handlu przeniosła się do ogromnych centrów handlowych, w których znajdziemy mnóstwo artykułów znanych projektantów i innych towarów luksusowych.
Większość produktów z wyższej półki sprzedawana jest w trzech głównych, ogromnych centrach w pobliżu stacji Skytrain. Oprócz znanych światowych marek, znajdziemy tu także współczesny tajski design, w tym eleganckie i niedrogie meble.
Najpopularniejszymi pamiątkami z Bangkoku są tkaniny jedwabne, ceramika, celadon, biżuteria, maski, rzeźby i antyki.
Scena kulinarna Bangkoku również uległa przeobrażeniom: niegdyś słynęła z pysznego ulicznego jedzenia i mnóstwa tajskich restauracji, dziś znajdziemy tu ogromny wybór kuchni z całego świata, w tym doskonałe lokale francuskie i włoskie, a także indyjskie, koreańskie i japońskie. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zniknęły budki uliczne – nadal można kupić tu najlepsze na świecie curry.
Koniecznie należy spróbować lokalnych specjałów: tom yam kung, pikantnej zupy krewetkowej i pad thai, czyli smażonego makaronu ryżowego. Oczywiście wszędzie dostępne są tajskie dania curry oraz smażone potrawy z wieprzowiny, kurczaka lub krewetek. Popularne są także laap (siekane mięso z ziołami i przyprawami) oraz sałatka z zielonej papai. Dodaje się tu dużo aromatycznych ziół i przypraw, takich jak świeża kolendra, trawa cytrynowa, limonki kaffir i tamaryndowiec.