Bali, wyspa leżąca na wschód od Dżakarty, jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Indonezji. Słynie z hinduskiej kultury, tradycyjnych tańców, przyjaznych ludzi, wulkanów, przepięknych plaż, dzikiej dżungli oraz spektakularnych górskich krajobrazów.
“Prawdziwe” Bali znajduje się w głębi wyspy, poza popularnymi ośrodkami turystycznymi. Tu będziemy mogli poznać lokalną kulturę, wziąć udział w jednym z wielu organizowanych festiwali lub uroczystych rodzinnych ceremonii. Każda z miejscowości wypoczynkowych jest dobrą bazą do zwiedzania zabytków wyspy, lecz należy pamiętać, że Bali jest dość rozległe i dlatego lepiej dobrze zaplanować wycieczki.
Nusa Dua jest jednym z najbardziej luksusowych nadmorskich kurortów na Bali, z ekskluzywnymi i drogimi hotelami, położonymi z dala od pozostałej części wyspy. Znajdziemy tu centra handlowe, ogromne baseny, doskonałe obiekty sportowe i pola golfowe. Wiele hoteli organizuje wycieczki do pobliskich świątyń i wiosek, w których wytwarzane jest lokalne rękodzieło.
Ubud jest głównym ośrodkiem kulturalnym Bali i i jedną z najważniejszych miejscowości turystycznych. Panuje tu fantastyczna atmosfera, ludzie są życzliwi, a samo miasto niezwykle przyjazne. Małe, urocze uliczki zachowały koloryt balijskich wsi. Znajduje się tu kilka interesujących muzeów i galerii, a także wyśmienite restauracje, serwujące nowoczesną kuchnię balijską, będącą połączeniem tradycyjnej kuchni balijskiej, kuchni indonezyjskiej i europejskiej. Polecamy spacer po Lesie Małp. We wsi Nyuhkuning oraz pomiędzy Ubud a Denpasar znajduje się mnóstwo warsztatów i sklepów snycerskich. Można także wybrać się na wycieczkę do świątyni Jaskinia Słonia w Goa Gajah, Królewskiej Świątyni Taman Ayun w Mengwi oraz Penelokanu, skąd rozciąga się przepiękny widok na wulkan i jezioro Batur.
Bali słynie z rękodzieła, zarówno wytwarzanego na miejscu, jak i pochodzącego z innych części Indonezji, z czego większość powstaje w okolicach Ubud i Gianyar na południu.
Każda wioska specjalizuje się w innym rodzaju rękodzieła – Celuk słynie z wyrobów ze złota i srebra, Batuan z malarstwa miniaturowego, a Pengosekan z obrazów przedstawiających sceny z życia na wsi. Piękne balijskie parasole znajdziemy w okolicach Taman Ayun w Megwi, wspaniałe rzeźby w drewnie w Tegalalang, maski i inne przedmioty z drewna w Mas, rzeźby w kamieniu w Batubulan, a ręcznie szyte narzuty w pobliżu Kedewatan.
Warto wybrać się na targ sztuki Pasar Seni w Sukawati, mały, tradycyjny bazar, z bardzo dobrymi cenami.
Kuchnia Bali bardzo się wyróżnia na tle innych lokalnych kuchni Indonezji. Balijczycy są hinduistami, nie muzułmanami, więc jedzą wieprzowinę i mogą spożywać alkohol. Jedzenie jest też bardzo ważną częścią rytuałów, a posiłki są często wielką ucztą dla całej społeczności. Kuchnia balijska to egzotyczna mieszanka wielu wpływów kulturowych – chińskich, indyjskich, portugalskich i holenderskich. Zazwyczaj dania nie są zbyt ostre, za to używa się sporo imbiru, czosnku i świeżej kurkumy.
Jedne z najpopularniejszych dań to nasi goreng (smażony ryż) i mie goreng (smażony makaron) oraz pochodzące z Chin chop suey, z krewetkami lub kurczakiem, podawane z ryżem. Inne szeroko dostępne potrawy to gado-gado (mieszanka warzyw) z jajkiem i pikantnym sosem orzechowym, satay (szaszłyki z kurczaka lub mięsa koziego) podawane z sosem z orzeszków ziemnych. Tradycją balijską jest także rijsttafel – posiłek w formie bufetu, składający się z mięsa, ryb, satay, warzyw i orzechów kokosowych, podawany z ryżem.
Indonezyjczycy mają mnóstwo rodzajów zup (soto), w tym regionalne specjalności. Soto Jakarta, czy soto Betawai to smaczne, aromatyczne zupy z mięsem, ziołami i mlekiem kokosowym.
Indonezja jest rajem, jeśli chodzi o owoce: oprócz różnych gatunków bananów i mango, znajdziemy mnóstwo owoców egzotycznych, takich jak przepyszny, słodki mangostan, salak, rambutan (podobny do liczi), chlebowiec i słynny durian.