Baleary

Opis

Baleary, choć dostrzegane głównie jako miejsce wypoczynku na nadmorskiej plaży, mają piękne krajobrazy i bogatą historię udokumentowaną zabytkami usytuowanymi w sielankowym, wiejskim wnętrzu wysp, które zawsze miały silne związki z Katalonią.

Dotarcie do grupy pięknych wysp rozrzuconych na lazurowym Morzu Śródziemnym nie powinno sprawić kłopotu, wystarczy bowiem wsiąść na prom w Barcelonie czy Walencji albo w samolot rejsowy w Madrycie czy Barcelonie lub czarterowy w prawie każdej europejskiej stolicy. Od lat 60. Majorka przyciąga tłumy turystów. Ibiza kiedyś była schronieniem artystów, dziś jest letnią stolicą nocnego życia w Europie. Minorka przez długi czas zapomniana, obecnie jest odkrywana przez wnikliwych podróżników, zaś skalista Formentera przez przybyszów poszukujących nieskażonej przyrody.

Majorka

Majorka nie stanowi tajemnicy dla przybywających na nią milionów turystów. Można tu znaleźć pełną gamę atrakcji: od surowych gór do zatoczek z krystaliczną wodą, od białych, piaszczystych plaż i jaskiń do ruchliwej Palmy.

Ibiza i Formentera

Na Ibizie jest gorąco dosłownie i w przenośni. Przyciąga tłumy młodych ludzi, którzy przybywają tu tylko ze względu na bogate życie nocne. Jeśli ktoś nie przepada za głośnymi klubami i modą uliczną, nie powinien tu przyjeżdżać w lipcu i sierpniu. Lepiej odwiedzić spokojniejszą Formenterę. Obie wyspy są bardziej suche niż Majorka, brak im żyznych łąk i gór, ale za to można wygrzewać się na słońcu przez cały rok.

Minorka

Minorka to spokojna wyspa o powierzchni 702 km2. Przez długi czas była w cieniu atrakcyjnej Majorki i Ibizy, ale powoli zyskuje na popularności. W 1993 r. jej pofalowane tereny zostały ogłoszone rezerwatem biosfery. Długa historia okupacji przez różnych najeźdźców, w tym 100 lat rządów brytyjskich, sprawiły, że wyspa ma swój odrębny charakter, łączy różne zwyczaje, np. kuskus z Afryki Północnej jest serwowany obok angielskiego puddingu.

Newsletter

baner zachęcający do wyjazdu do Kolombo
[instagram-feed num=4 cols=3 num=9 showfollow=true buttontext="Pokaż więcej zdjęć" [instagram-feed followtext="Obserwuj na Instagramie"]

Popularne wpisy